M I p Ja if s Antoinette van Rij is 71 en studeert nu af aan de kunstacademie p 3T 1 I /■Ss 15 BI Antoinette van Rij (71) moest even een drempel over voor ze zich inschreef op de kunstacademie. Nu, zeven jaar later, studeert ze bijna af. Ze is niet meer piepjong, maar haar leeftijd staat haar totaal niet in de weg. Ik heb de drang om groot te schilderen. Dat is niet altijd praktisch Bekerverlies komt hard aan in Kloetinge SPORT 11 het nu niet doe, dan heb ik mijn kans voorbij laten gaan. Dit stond echt op mijn bucketlist. Dus ik dacht: hup, niet te kinderachtig. Ga Ze schreef zich in en heeft daar 2008 in Burgh-Haamstede woont, al van jongs af aan in het bloed. Toen haar kinderen groter werden, pakte ze ook het schilderen op. Ze hobbelde jarenlang van cursus naar les en genoot van het werken in een groep en van alles wat ze er opstak. „Maar ergens zat er diep in me iets dat zei: je moet verder. Ik wilde me op mijn eigen manier ontplooien.” Helemaal verklaren kan ze het niet, maar die drive zit er zeven jaar later nog altijd even sterk in. „Als ik een paar dagen niet geschilderd heb, merk ik dat ik chagrijnig word. Ik word er naar toe gezogen. Heel apart. Misschien is het ook een vlucht hè, van andere dingen. Maar als ik aan het schilderen ben, kan ik alles vergeten. Dan ben ik in een hele andere wereld. Dan ben ik aan het creëren. Dat geeft mij een goed gevoel.” Joekels van doeken Hoewel heel wat werk van haar op dit moment geëxposeerd wordt in Heinkenszand, puilen haar huis en atelier nog altijd uit van de schilde rijen. Geen handzame werkjes, maar joekels van doeken. „Ik heb de drang om groot te schilderen. Dat is niet altijd praktisch.” Doeken met een lengte of breedte Blaaswier Een kreeftenschaar of krabbenrug, blaaswier en schelpen. Ze vindt ze op het strand, achter het dorp waar ze woont of op Neeltje Jans. Ze ver groot en abstraheert de objecten op doek, steeds in natuurlijke kleuren. „Dit is mijn passie. Ik werk met spullen die ik dichtbij huis vind en die vaak beschadigd zijn.” Mensen wandelen er gedachte loos langs of zelfs overheen. „Ter wijl het zulke mooie dingen zijn en dat ligt hier gewoon op strand. Je gaat er makkelijk aan voorbij. Ik wil eigenlijk met mijn werk de schoon heid ervan laten zien.” van over de anderhalve meter zijn geen uitzondering. „Ik wil een grote ruimte vullen. Dat is altijd zo geweest.” Van Rij maakt abstract werk, gebaseerd op alles wat zij vindt tijdens wandelingen langs de kust. Van Rij heeft net een grote exposi tie geopend in Heinkenszand. Ze schildert nog volop en hoopt in juni af te studeren. Of haar daarna een zwart gat wacht, weet ze niet. „Maar ik heb wel honger naar meer. Ik moet alleen nog zoeken.” Ze is dolblij dat ze zich niet door haar leeftijd heeft laten weerhou den om aan de studie te gaan. „Ik nou maar gewoon kijken, heb van tevoren wel gedacht: ben ik hier niet te oud voor? Heb ik niet te nooit één seconde spijt van gehad, lang gewacht? Dat is een drempel Diezelfde ervaring hoort ze ook te- waar je overheen moet.” rug bij haar studiegenoten, die van alle leeftijden zijn. „Als je iets leuk Bucketlist vindt, doe het gewoon! Ik ben blij Maar alles in Van Rij schreeuwde dat ik dit gedaan heb. Het voelt heel dat ze zich verder als kunstenaar goed. Ik krijg er goede energie van.” wilde bekwamen. „Ik dacht als ik Het tekenen zat Van Rij, die sinds 'iX o pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 2 maart 2023 Zeeland - Antoinette van Rij De schilderijen van Antoinette van Rij zijn tot en met 20 mei te zien in de expositieruimte van woonplaza Binnenuit in Heinkens- zand. Meer info: antoinettevanrij.nl. Esme Soesman Burgh-Haamstede De expositie van Antoinette van Rij. Ze laat zich inspireren door spullen die ze vindt op het strand, foto Charles linssen Antoinette van Rij met één van haar werken in de duinen bij Burgh-Haamstede. Het is de piekwaar zij zich door laat inspireren, foto sandra schimmelpennink ‘Als ik een paar dagen niet schilder, word ik chagrijnig’ 1 >4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33