02 MRT Ik gedraag me verdacht bij de kassa Plan samenvoegen milieustraten verder 2023 2 Besluit valt pas in 2025 I zaadbalkanker: steeds meer mannen controleren GEREGELD HUN TESTIKELS Man de cel in voor steekpartij bij TREF De rechtbank in Middelburg heeft de 50-jarige R. A. uit die stad gisteren een gevangenis straf van 45 maanden opgelegd. Ook moet hij een schadever goeding van 10.725 euro betalen. Van dit bedrag is 10 mille smar tengeld. A. had op 13 september vorig jaar drank op en viel bij winkelcentrum TREF in Mid delburg enkele medebewoners van het azc lastig. Er ontstond een handgemeen en daarbij werd een van de medebewo ners door A. met een mes in zijn buik, borst en hoofd gestoken. Marco Kamphuis Noord-Beveland tegen Toos Henk COLUMN Waarom klanten zelf hun bood schappen laten afrekenen als je ze niet vertrouwt? Het plan om Zeeuwse milieustraten deels te sluiten, samen te voegen en te verplaatsen, gaat waarschijnlijkdoor. Toch moet er nog heel veel worden uitgezocht. Maar in mijn haast om weg te komen heb ik de kassabon bij mijn boodschappen in mijn rugzak gegooid, en nu moet ik die gaan opdiepen voordat het elektroni sche poortje me laat gaan. Eindelijk ben ik erdoorheen. Mijn op luchting is groot. Ik heb zin me om te draaien en mijn zak te tonen. Maar dat zijn nu juist de opwellingen die ik uit alle macht probeer te bedwingen. Zogezegd in deze krant richt. Er moet dus iets gebeuren. Het plan is drie ‘supermilieustraten’ te op het gebied van de verwerking van huishoudelijk afval, bespreekt OLAZ wil in de loop van dit ja ar op alle locaties met toegangs controle en een registratiesysteem gaan werken. Op die manier wil het bedrijven en niet-inwoners weren en daarmee de afvalhoeveelheden verminderen. Inwoners krijgen vanaf dat moment gratis toegang met een QR-code of een toegangs pas. De huidige milieustraten Zeeland kent nu dertien milieu straten, in elke gemeente één: Deltastraat in Zierikzee Tholen: Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk Cruijckelcreke in Wissenkerke Veere: De Zompe in Serooskerke Vlissingen: Poortersweg in Vlissingen Middelburg: Waldammeweg in Middelburg Borsele: Polenweg in Nieuwdorp Goes: Geldeloozepad in Goes Kapel Ie: Dijkwelseweg in Kapelle Reimerswaal: Stationsweg in Kruiningen Sluis: Transportweg in Oostburg Terneuzen: Koegorsstraat in Terneuzen Hulst: Afrika weg in Hulst Z ^0^ elieve uw zak aan de kassierster te V m tonen.’ In de tijd dat ik in Leuven studeerde en mijn boodschappen bij de Match deed, moest ik grinniken om dit bordje naast de kassaband. Men behield zich het recht voor mijn boodschappentas te controleren, zoveel begreep ik, en aangezien dit op gespannen voet met mijn burgerrech ten stond, luidde het vervolg: ‘Dit is geen discriminerende maatregel’. Een hele ge ruststelling. Dat is lang geleden. Tegenwoordig ga ik in supermarkten steeds vaker langs de zelf- scankassa. Daarmee boek je tijdwinst, maar het heeft als nadeel dat je door een mede werker in de gaten wordt gehouden. Het is een curieus systeem: waarom klanten zelf hun boodschappen laten afrekenen als je ze overduidelijk niet vertrouwt? De statistie ken over winkeldiefstal wijzen overigens uit dat dit wantrouwen terecht is, hoewel je ook niet kunt uitsluiten dat mensen zich gaan gedragen naar het vooroordeel waarmee ze bejegend worden. ‘leeftijdgebonden product’ scan, heb ik niets te vrezen; de toezichthoudende medewerker her kent van verre de af geleefde grijsaard, die zich voor zijn laatste restje levens vreugde aan zijn fles bier vastklampt. Maar ik schrik nog altijd wanneer ‘u kunt gecontroleerd worden’op hetaf- leesvenster ver schijnt. Ik heb de eigenaardigheid dat ik me op zulke momenten verdacht begin te ge dragen. In de trein heb ik er ook last van: zo dra de conducteur verschijnt en ‘vervoers bewijzen alstublieft* zegt, krimp ik ineen en voel ik me ten diepste een zwartrijder. Wat zegt dat over mij? Niet veel goeds, ben ik bang. Als ik psychoanalyticus was, zou ik veronderstellen dat er onder de oppervlakte van mijn fatsoen een intens verlangen slui mert me aan alle mogelijke misdragingen te buiten te gaan, en dat het mijn immorele kant is die zich betrapt voelt wanneer ik oog in oog sta met de disciplinerende krachten van onze maatschappij - in dit geval een kauwgum kauwend kassameisje dat ‘even steekproef mompelt. Zwetend onderga ik haar visitatie. Ze is genadig, ik ga vrijuit. Nu hebben alle dertien Zeeuwse gemeenten een eigen milieustraat. Deze zijn gedateerd en hebben vaak te weinig ruimte om nog te kun nen uitbreiden. Dat is wel nodig om A De milieustraat in Terneuzen zou een ‘supermilieustraat’ moeten alle afvalstromen goed te kunnen scheiden. Vanwege de veiligheid zouden de terreinen bovendien vulling van de inzamelpunten, efficiënter moeten worden inge- voor gemeenten die het in de toe komst zonder milieustraat moeten doen. Het bestuur van OLAZ, waarin de realiseren in Goes, Terneuzen en in Zeeuwse gemeenten samenwerken Vlissingen of Middelburg. Veere, Schouwen-Duiveland, Reimers waal, Tholen, Sluis en Hulst krijgen vandaag de toekomst van de mili- of houden een ‘gewone’ milieu- eustraten. Duidelijk is dat er nader straat. Die zou wel gaan verdwijnen onderzoek nodig is. in Kapelle, Borsele en Noord-Beve- Een eerste stap is al gezet. Twee land. Die gemeenten moeten het in bureaus bekijken hoe de toekom - de toekomst doen met een inza- stige ‘supermilieustraat’ in Goes er melpunt voor de meest voorko- uit kan zien. De Bevelandse regio is mende soorten afval. met voorrang aan de beurt, omdat de huur van de locatie van de hui dige milieustraat (aan het Gelde- Alle gemeenteraden hebben in- loozepad) binnenkort afloopt. middels hun mening kunnen ge- Het Goese onderzoek moet na de ven over de plannen. Vrijwel alle- zomerklaar zijn. Vervolgens wordt maal steunen zij het principe in er ook gekeken naar de andere grote lijnen. Noord-Beveland is wel Zeeuwse regio’s. Het is de bedoe- fel tegen en wil de huidige milieu- ling dat de ervaringen die in Goes straat in elk geval behouden en het worden opgedaan, daar ook zo veel liefst uitbreiden met een inzamel- mogelijk worden gebruikt. punt voor kringloopspullen. Vol gens Noord-Beveland heeft de mi- Mening geven lieustraat een onmisbare functie Een definitief besluit over de toe- voor de gemeente. komst van de milieustraten valt pas Borsele vindt de plannen nog te als alle onderzoeken zijn afgerond. vaag om erover te kunnen oordelen. Volgens de huidige plannen van het Ook andere gemeenten hebben nog OLAZ-bestuur zal dat pas eind vol veel vragen, onder meer over de gend jaar zijn. Dan kunnen eerst de locaties van diverse nieuwe mili- dertien gemeenteraden hun me- eustraten en de uiteindelijke kos- ning erover geven. De uiteindelijk ten. Verder willen zij vooral meer beslissing wordt halverwege 2025 duidelijkheid hebben over de in- verwacht. h? J??!» LAATBLOEIER ZEELAND 1 worden, foto frank peters MUSICAL ZEELAND 9 MIDDELBURG Paul Kusters I Internet: toosenhenk.nl - Antoinette van Rij (71) studeert bijna af op de kunst academie - Pia Douwes over haar rol in The Prom „Ik dacht als ik het nu niet doe, dan heb ik mijn kans voorbij la ten gaan.” „Het is een uit gerangeerde diva die maar niet kan inzien en begrijpen dat haar tijd is geweest.” Schouwen-Duiveland: Noord-Beveland: Rolf Bosboom Middelburg OH SORRY HENK» IK WIST NIET &AT JE AAN HET MASTURBEREN WAS. KOFFIE? Wanneer ik mijn DONDERDAG 2 MAART 2023 GO O- -- ___b.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2