Gouverneur Ron DeSantis op ramkoers met Donald Duck II 13 Topadvocaten vegen de vloer aan met zaak tegen ‘stealthing’-verdachten Topadvocaten zeggen dat het Openbaar Ministerie geen schijn van kans maakt in de zaak tegen twee Rotterdammers die worden verdacht van stealthing, het stiekem verwijderen van het condoom tijdens seks. De conservatieve gouverneur van Florida, Ron DeSantis, heeft Disney World de oorlog verklaard. Tegelijk met Donald Duck heeft DeSantis echter ook zijn rivaal Donald Trump in het vizier. De bom barstte toen Disney kritiek uitte op het ingrijpen van de staat op het lesprogramma van basisscholen Hij is de gedoodverfde rivaal van Donald Trump als het gaat om de Republikeinse kandidatuur voor de volgende presidentsverkiezin gen (2024). Dat duurt nog even, maar de 44-jarige politicus is over duidelijk aan het warmlopen om Donald Trump in te halen in de peilingen. DeSantis zou inmiddels 28 procent van de Republikeinen achter zich weten, volgens zender NBC News, Trump nog steeds 43 procent. DeSantis is deze week druk met de presentatie van zijn boek The courage to be free (De moed om vrij te zijn). In zijn boek steekt DeSan- dammers schuilt een zekere strate gie, vermoeden de advocaten. Zij verwachten dat het OM bij vrij- Stealthing is volgens de Neder landse wet niet strafbaar. Het OM tis zijn rivaal impliciet naar de kroon als de ultieme verdediger van gewone Amerikanen. Hij is immers wél van gewone komaf, hij is wél in dienst geweest en hij had géén buitenechtelijke affaires met prostituees en anderen. Net als de (nog) door hem be wonderde Trump (die hij honderd keer noemt in 288 pagina’s) voert DeSantis een oorlog tegen de ge vestigde orde, tegen ‘woke’ univer- siteiten en ‘woke’ bedrijven. Alle maal hebben ze verwerpelijke linkse ideeën en Disney hoort daar volgens hem ook bij door bij voorbeeld racistische uitingen uit het verleden te corrigeren of door terug te komen op de stereotiepe verbeelding van indianen. De bom barstte helemaal toen een ceo van Disney kritiek uitte op een lokale onderwijshervorming waarmee de staat Florida feitelijk ingrijpt in het lesprogramma op basisscholen. Kinderen van 9 en 10 jaar moet je niet lastigvallen met lessen over rassen en seksuele voorlichting, aldus DeSantis. Leer ze liever dat het Amerikaans patri ottisme boven alles gaat. „DeSantis probeert zo echt het onderwijs naar zijn hand te zetten. De boodschap naar Disney is ook duidelijk dat ze niet moeten door draven met hun diversiteit”, aldus Willem Post, als Amerikadeskun- dige verbonden aan Instituut Clingendael. dat is echt niet de juiste manier”, zegt advocaat Geert-Jan Knoops. „Je lijk bouwen waar en hoe het wilde), maar ook van bepaalde be lastingen. Tegelijk verving DeSan tis de toezichthouders op de uit breidingsplannen van Disney World - ongeveer zoals Donald Trump een zeer conservatieve stempel drukte op de benoemin gen van rechters in het Ameri kaanse Hooggerechtshof. De nieuwe toezichthouders gaan over bouwvergunningen en zouden die kunnen weigeren als het thema van een attractie ze niet bevalt, denkt Post. Zo is er in conserva- Speciale status Deze week belegde de gouverneur een persconferentie voor de on dertekening van een wet die een einde maakt aan de speciale status van Disney World. Tot dan was dat pretpark vrijgesteld van de meeste overheidsregels (Disney kon feite- tieve christelijke kring nu weer stand tegen een Disney-serie waarin de dochter van de duivel centraal staat (Little demon). De toezichthouders zouden de bouw van een Little demon-achtbaan kunnen tegenhouden als DeSantis zijn achterban wil paaien, vrezen commentatoren. Post: „Disney en alles wat riekt naar Hollywood, hightech en universiteiten gaat in zijn boek op een hoop. Alles is de schuld van de elite die de gewone Amerikaan onderdrukt, uitbuit en zelfs vernietigt.” Dan zit de helft van de mensen straks met een strafblad”, zegt ad vocaat Peter Schouten. Mocht in deze zaak verkrachting niet bewe zen worden, dan vraagt het OM de verdachte te veroordelen voor dwang, omdat hij het slachtoffer zou hebben gedwongen ‘te dulden onbeschermde seks met hem te hebben’. De officier: „Het is aan de rechtbank of hier sprake is van ver krachting of dwang of geen van beide.” Maar ook van dwang is geen sprake, benadrukken advocaten. Zij verwachten daarom vrijspraak voor de twee verdachten. „Het meisje moet bij verkrachting gedwongen zijn tot het ondergaan van seksueel binnendringen in het lichaam”, legt advocaat Peter Plasman uit. „Los van hoe je over de vermeende daad denkt: daar is hier echt geen sprake van. Ik verwacht dat de rech ter zal zeggen: het is niet onze taak om de wet zo ver op te rekken. De rechter past de wet toe.” Advocaat Swier komt met een vergelijking. „Draai het eens om: stel dat een vrouw liegt over het feit dat ze de pil heeft genomen? Ver kracht ze daarmee dan de man? Vanuit de visie die het OM heeft, zou dat dan ook moeten gelden. Het geeft de ridiculiteit van deze zaak weer”, zegt Swier. spraak een stok heeft om te slaan. werdin2O2ieenmaninNieuw-Zee- „Zij kunnen dan bij de wetgever land veroordeeld, omdat hij het sturen op een wetswijziging. Maar condoom verwijderde tijdens seks. In 2018 werd ook een politieagent in Berlijn schuldig bevonden aan aan moet niet het strafproces gebruiken randing nadat hij het condoom had om een uitspraak te krijgen van de afgedaan gedurende de seks. „Dat rechter over iets wat niet aantoon- komt doordat er in die landen spe- baar is geregeld in de wet. Dat is ten cifieke wetgeving is aangenomen”, nadele van de rechtszekerheid van weet Knoops. „Die landen hebben de burger.” Knoops zegt dat het OM op basis van dit nieuwe fenomeen hiermee voorbijgaat aan het legali- de wet aangepast. Ik vermoed dat teitsbeginsel. „Dat houdt in dat je het OM dat via deze weg ook wil van tevoren moet weten wat wel of verwezenlijken.” niet strafbaar is. Dat is hier niet het geval. Je moet niet achteraf horen Laakbaar van de rechter wat je verkeerd hebt Het stiekem afdoen van een con- gedaan.” doom is in alle opzichten te veroor- Nederland loopt op dit gebied delen, benadrukken advocaten, achter bij andere landen, waar „Maar als we alles dat laakbaar is stealthing wél een apart delict is in ook strafbaar gaan stellen, gaan we het wetboek van strafrecht. Zo in een heel beknepen wereld leven. Het OM gaat volgens de advocaten schending”, reageerde de officier, een ‘duidelijke grens over’ door de verdachten ‘als proefpersonen’ te gebruiken. Hen beschuldigen van kiest daarom voor verkrachting als verkrachting is ‘bizar’, vinden ze. norm, tot afgrijzen van straf- Centrum Seksueel Geweld stelt wél rechtadvocaten die gespecialiseerd dat er sprake is van seksueel geweld, zijn in zedendelicten. „Dit is echt In de afgelopen dagen hebben meer juridische, bizarre nonsens”, rea- slachtoffers zich bij het centrum geert advocaat Bart Swier in felle gemeld. bewoordingen. „Stiekem geen con- Verkracht je een vrouw als je tij- doom omdoen is natuurlijk hart- dens de seks stiekem je condoom stikke verwerpelijk, maar het is ab- afdoet? Het OM is hier stellig van soluut geen dwang tot seks door overtuigd en eiste dinsdag forse cel- middel van bedreiging met geweld, straffen tegen de twee mannen. Het Het lijkt wel alsof hier totaal niet gaat hier volgens de officier van jus- over is nagedacht. titie niet alleen om bedrog, maar vooral om een vorm van gedwon- Strategie gen onveilige seks. Het is voor het Achter het vervolgen van de Rotter- eerst dat dit in Nederland in zo’n zaak gebeurt. „De eis is hoog, maar het gaat ook om een ernstige norm- Bizar om af doen van condoom te omschrijven als verkrachting’ DeSantis voert oorlog tegen ‘woke’ bedrijven als Disney, fotoafp Advocaten Geert-Jan Knoops, Peter Plasman en Peter Schou ten. FOTO'S ANP BRUNOPRESS PIX4PROFS/RENÉ SCHOTANUS Sebastiaan Quekel Rotterdam Bob van Huët Rotterdam/Orlando GO DONDERDAG 2 MAART 2023 '3r-j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13