u Samenwerkingsverband van Ouders met Jeugdzorg zoekt gedupeerden om Ouders die met slechtejeugdzorg te maken hebben gehad, zetten een massaclaim op poten. Samen willen ze schade door het ‘falende systeem’ verhalen, op jeugdzorgorganisaties en de staat. 8 Veel ouders en jeugdigen die in aanraking komen met gedwongen jeugdzorg hebben daarna trauma- behandeling nodig nen inschrijven, als ze te maken hebben gehad met door de rechter opgelegde verplichte hulpverle ning (de zogenaamde ondertoe zichtstellingen) en uithuisplaat singen van kinderen. Groenen verwacht dat duizen den, zo niet tienduizenden gedu peerden zich melden. Als tiendui zend van hen deelnemen aan de massaclaim, volgt zeker de gang naar de rechter om een schadever goeding te eisen. „Elk jaar worden duizenden kinderen uit huis ge plaatst. De Hoge Raad heeft in 2022 gezegd dat zelfs de dreiging van zo’n uithuisplaatsing het gezins leven verstoort.” Zelf wist Groenen niet wat hem overkwam, toen hij in 2015 te ma ken kreeg met meldingen van hui selijk geweld tegen hem. „Ik kon bewijzen dat ze niet klopten, maar niemand wilde in eerste instantie luisteren.” Dat kwam goed, maar later kreeg hij naar eigen zeggen ook te maken met leugens van twee gezinsvoogden’. „Op basis daarvan ging mijn omgang met mijn kinderen in 2017 terug van 50 naar 5 procent.” veel woede geleid. Meldingen van mishandeling komen terecht bij Veilig Thuis, dat volgens de wet moet vaststellen of een vermoe den daadwerkelijk klopt. Maar ze zijn daar niet, zoals bij de politie, opgeleid om te kijken hoe het écht zit. In 2018 kwam er een actieplan om feitenonderzoek te verbeteren, maar de klachten van voorheen zijn er nog altijd.” Groenen pakt het tweede rap port erbij. Vorig jaar bekeek de Inspectie Jeugd en Gezin bij wijze van steekproef nog 45 rapporten over uithuisplaatsingen - geen er van was geheel op orde. Vorige week geleden was er wéér een vernietigend inspectie rapport. Het lukt negen van der tien jeugdbeschermingsorgani- saties niet om een kind aan een jeugdbeschermer te koppelen. Soms staan honderden kinderen op een wachtlijst. Ondertussen Machteloos „Het was verschrikkelijk. Ik voelde me machteloos, vroeg me als jurist afin wat voor rechtsstaat we leven. Ik was bang dat de kinderen be schadigd zouden raken. Het is me uiteindelijk gelukt nieuw feiten onderzoek af te dwingen. Twee nieuwe gezinsvoogden hebben be gin 2018 zelfherstel van het co-ou- derschap aangevraagd.” Sinds 2020 heeft Groenen de vol ledige zorgplicht voor zijn oudste dochter op zich genomen. „Veel ouders en jeugdigen die in aanra king komen met gedwongen jeugdzorg hebben daarna trauma- behandeling nodig. Ik ben daarop geen uitzondering.” Groenen vergeet nooit de woede, het onbegrip en de vertwijfeling van toen. Gebrekkig feitenonder zoek wordt ook in rapporten aan de kaak gesteld. Groenen pakt er twee bij. Om te beginnen één uit 2013. Toen deed Kinderombuds man Mare Dullaert op verzoek van de Tweede Kamer een onderzoek waarin hij constateerde dat rappor tages in de jeugdzorg ‘vaak onder de maat waren’. Ook kwam de Kinderombudsman veel fouten te gen. „In de jeugdzorg wordt gezegd: wij doen niet aan waarheidsvin ding. Dat heeft bij ouders tot heel Ifred Groenen heeft ze allemaal bij de hand. Brandbrieven. Alarmerende rappor- ten. Noodkreten van ouderorganisaties en schrijnende verhalen van kinderen, die allemaal waarschuwen, jaar na jaar: het gaat niet goed in de jeugdzorg. Terwijl onderhandelingen en proefprojec ten over verbeteringen maar niet leiden tot snelle, échte veranderin gen, begint Groenen een massa claim. Niet alleen. De jurist en vader van twee kinderen - ook hij kreeg te maken met jeugdzorg, maar daarover zo meer - vertegenwoor digt het Samenwerkingsverband van Ouders met Jeugdzorg. Dat sa menwerkingsverband van verschil lende belanghebbenden legde het idee voor een massaclaim voor aan een advocatenkantoor. Het advies dat volgde was duidelijk: zo’n claim kan kans maken. De Raad voor de Kinderbescherming, Veilig Thuis en de Gecertificeerde Instellingen geven ‘stelselmatig onzorgvuldig uitvoering’ aan onderzoeken achter uithuisplaatsingen en ondertoe zichtstellingen en komen zo hun wettelijke verplichtingen niet na, zo kan in de rechtbank worden be toogd. En de staat? Die handelt mo gelijk in strijd met het Internatio naal Verdrag inzake de Rechten van het Kind, is te lezen in het docu ment dat deze krant inzag. Zo kan het dat vandaag de site massaclaimjeugdzorg.nl online gaat, waar biologische ouders, pleegouders en kinderen zich kun- ‘Het moet én kinderen’ - Alfred Groenen beter worden, voor ouders Kinderen staan te vaak voor een gesloten deur door falende jeugdzorg, fotoanp Alfred Groenen vindt dat er te vaak onzorgvul dig wordt opgetreden bij uithuisplaatsingen en ondertoezichtstellingen. FOTO MARCEL VAN HOORN Carla van der Wal Den Haag WOENSDAG 1 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8