Sneeuwpop maken? Vergeet het maar Campagne moet voorkomen dat huisartsenposten overbelast raken I Voor wie is de HAP? Te veel mensen bellen onnodig naar de huisartsenpost (HAP). Daardoor dreigt het te druk te worden. Huisartsen roepen patiënten op: bel alleen als het écht spoed is. Esra NeJjsse vertrouwt volledig op haar paard Wie ’s avonds, ’s nachts of in het weekend een medische klacht heeft, kan bellen naar de HAP. Het is de bedoeling dat mensen alleen de telefoon pakken als de klacht zo urgent of ernstig is dat ze écht niet kunnen wachten tot de eigen huis arts weer beschikbaar is. Maar dat gebeurt in de praktijk lang niet al tijd: mensen bellen veel vaker dan nodig is, signaleren de huisartsen. Het is vaak geen kwade opzet. Sommige mensen weten niet dat de HAP alleen voor spoedzorg is, an deren kunnen de ernst van hun klachten niet goed inschatten. Maar er is ook een groep die bewust mis bruik maakt van de huisartsen- spoedzorg. Het moet minder van zelfsprekend worden om de HAP te bellen, vinden de huisartsen. Want Het is niet erg als mensen bellen als ze ongerust zijn. Maar we zullen een strengere schifting maken moment kunnen. Zelfs de sport scholen zijn 24 uur per dag beschik baar, dus mensen zijn gaan denken dat de huisarts ook 24 uur per dag voor ze klaarstaat.” De huisartsen hebben het al ra zend druk: het is bekend dat er in Zeeland een huisartsentekort is. De huisartsen die ’s avonds en in het weekend op de spoedposten wer ken, moeten soms de volgende dag weer diensten draaien in hun eigen praktijk. „Het is niet erg als mensen bellen als ze ongerust zijn. Maar we zullen een strengere schifting ma ken in wat nü moet, en wat kan wachten tot de volgende ochtend.” is, moet kunnen bellen naar de huisartsenspoedpost, benadrukt Avinus Baas. Hij heeft een praktijk in Burgh-Haamstede en is daar naast specialist spoedzorg. „Wat vaak gebeurt, is dat men sen met een kwaal gaan googelen. Ze vinden dan vaak geen goede in formatie, wor den daardoor on gerust en gaan bellen. Wat ook niet helpt, is dat we in een 24-uurs maat schappij leven: alles moet op elk de druk op de spoedposten neemt toe. In een nieuwe campagne willen de huisartsen op Walcheren, de Be- velanden en Schouwen-Duiveland patiënten op het hart drukken om alleen naar de HAP te bellen met klachten die écht niet kunnen wachten. ‘Alleen als het SPOEDse- rieus is!”, luidt de boodschap. De reden van de campagne laat zich ra den: al die onnodige telefoontjes kunnen ervoor zorgen dat mensen die wel dringend hulp nodig heb ben te lang moeten wachten. Natuurlijk, iedereen die ongerust Niet alleen de patiënt is oorzaak van het probleem. De huisartsen steken ook de hand in eigen boe zem. „We hebben het lange tijd ook goed gevonden dat mensen langs kwamen bij de spoedposten als het eigenlijk niet echt nodig was”, er kent Baas. „Maar de ruimte om dat te doen wordt steeds krapper. We zullen iets moeten doen om te zor gen dat de huisartsenposten kun nen blijven functioneren.” Sommige patiënten komen naar de spoedposten, omdat ze overdag niet bij hun eigen huisarts terecht kunnen. „We moeten kijken waarom ze niet terechtkunnen”, zegt Baas. „Er zijn huisartsenprak tijken waar ’s middags een bandje aanstaat, waar patiënten niet door heen komen. Zo loods je mensen onnodig naar de HAP. Wij moeten het als huisartsen ook beter gaan doen.” Wie het lastig vindt om in te schatten of een klacht spoed is, kan via huisartsenspoedpostzeeland.nl een checklist invullen. Thuisarts.nl of de app ‘Moet ik naar de dokter?’ zijn ook goede bronnen, zegt Baas. „Als ze eerst de site raadplegen voor ze bellen, dan kan dat al heel veel helpen.” Alleen als het SPOEDserieus is! pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 1 maart 2023 Zeeland MIDDELBURG FOTO BOAZ TIMMERMANS Bel alleen als het écht spoed is’ a SPORT 11 Op verschillende plekken in Zeeland drukten kinde ren gistermorgen hun neuzen verwachtingsvol tegen de ramen. Sneeuw!!! Zit het maken van een sneeuwpop of een sneeuwballengevecht er dan toch nog in deze win ter? „Nee”, slaat meteoroloog Berend van Straaten van Weeronline hun hoop resoluut de bodem in. De natte sneeuw van gistermorgen bleef bijna nergens liggen. Hij kan kinderen en andere sneeuwpretlief hebbers ook - Avinus Baas, huisarts in Burgh-Haamstede en specialist spoedzorg niets in het vooruitzicht stellen. „Volgende week ver wachten we opnieuw wat natte sneeuw, maar ook dan zal het niet of nauwelijks blijven liggen.” De ouderwetse gezegdes ‘Maart roert zijn staart’ en ‘April doet wat hij wil’ doen nog steeds opgeld, bevestigt Van Straaten. De komende weken hoeven we niet op sneeuw te rekenen. „Ook in Zeeland komt volgende week nog regelmatig nachtvorst voor. Het zal ook af en toe nog een paar uur sneeuwen. Maar een sneeuwpop maken of sneeuwbal len gooien, zit er echt niet in. Zeeland heeft het deze winter met alleen wat natte sneeuw moeten doen.” De sneeuw van gisteren, zoals op de foto op het Middel burgse bolwerk bij de Seismolen, was net na de middag weer verdwenen. De lucht trok open en de zon, liet zich zien. Net zoals vandaag wordt verwacht. - René Hoonhorst De huisartsen op Walcheren, Beve lenden en Schou- wen-Duiveland be ginnen een cam pagne: ze roepen mensen op om al leen de huisartsen- spoedpost te bellen als het echt spoed is. *1 Huisartsenpost Zeeland Voor Spoed^k Cornelleke Blok Burgh-Haamstede www.huisartsenspoedpcstzeeland.nl lp? r WK'? WW ■Ai «■■Wh».’ p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29