Probeer Margriet nu extra voordelig 4 weken voor maar 4,- rqnet Kioskm 17 Jongere vindt belastingaangifte ingewikkeld, fouten liggen op de loer Belastingdienst Belastingadviseurs maken niet per se minder fouten dan consumenten zelf 2. Hoe weet je of een boekhouder betrouwbaar is? Port betaald PortPayé Pays-Bas 3. Wie is verantwoordelijk voor de aangifte? 4. Hoeveel kost een boekhouder? vaak zie je dan dat bij zo’n gesprek andere adviezen naar voren ko men. Je bent in echtscheiding ge weest, heb je aan je testament ge dacht? Of aan je pensioen? En daarnaast: we zijn gesprekspart ners. We gaan niet uit van kwader trouw.” Uit een onderzoek van de Consu mentenbond in 2015 bleek dat be lastingadviseurs niet per se min der fouten maken dan consumen ten zelf. „Sterker nog, sommige adviseurs maken méér fouten”, zegt Donat. „Alleen deden de adviseurs die geregistreerd waren, het wel beter dan de consumenten. Dus als ie mand een adviseur zoekt, is het handig om te kijken of die is aan gesloten bij hetNOAB of bij het vergelijkbare Register Belastingad viseurs (RB). Deze adviseurs heb ben een degelijke opleiding geno ten en houden hun kennis up-to- date. Wat nodig is, want belasting regels veranderen nogal eens.” Van Blijderveen heeft zijn eigen administratiekantoor dat tevens een keurmerk heeft van Register Belastingadviseurs (RN). „Ik zou me ongemakkelijk voelen als be lastingplichtige als ik in zee ga met iemand die zich niet hoeft te ver antwoorden, wat we in de wandel gangen een zolderboekhouder noemen. Wat als het fout gaat? Je wordt niet zomaar lid, de eisen zijn hoog. En er wordt streng ge controleerd. Ook wij zijn mensen, ook wij maken fouten, maar om dat we bij een koepel zijn aange sloten, hebben we beroepsaan sprakelijkheid.” Letwel: de invuller is te allen tijde zelf verantwoordelijk, waarschuwt Donat. Ook als er een boekhouder wordt ingeschakeld. „Klopt er iets niet en komt de belastingdienst achter je aan met een boete, dan ben je zelf aansprakelijk. De advi seur is bovendien afhankelijk van de informatie die deze van u krijgt. Als de adviseur echt nalatig is ge weest en grote fouten heeft ge maakt, kan hij wel aansprakelijk worden gesteld, maar dat betekent vaak een gang naar de rechter. Check ook altijd zélf de inge vulde aangifte na de belastingad- viseur. Slordigheidsfoutjes haal je er zo mogelijk nog uit.” stopt vanzelf Hoeveel een belastingadviseur moet kosten, hangt volgens Donat ook weer af hoe lastig het invullen van de belastingaangifte is. „Eloe ingewikkelder, hoe meer tijd het kost, hoe hoger de kosten. De meeste mensen betalen tussen de too en 150 euro. Het is aan te raden van tevoren een vaste prij s af te spreken in plaats van een uurtarief. Dan weet iemand waar die aan toe is.” Van Blijderveen doet zijn werk op uurbasis. „Wordt de aanvraag complexer, door bijvoorbeeld een echtscheiding en het berekenen van alimentatie, dan wordt onze hulp ook duurder. Maar het is net als bij een garage waar je je auto naartoe brengt voor reparatie: je wilt weten waar je aan toe bent. We stemmen dat dan met elkaar af, om misverstanden te voorkomen.” GO WOENSDAG 1 MAART 2023 4 Altijd de beste leesdeals voor kranten en tijdschriften Acht op de tien Ne derlandse jongvol wassenen (18-35 jaar) willen hulp bij het doen van belas tingaangifte, zo blijkt uit onderzoek van SNS Bank. Veel on derwerpen blijven lastig, zoals de ioon- heffingskorting en de verschillende af trekposten. Vanaf vandaag (1 maart) is het mo gelijk de door de fis cus vooraf ingevulde aangifte te doen. Jongvolwassenen zijn hier blij mee: ze willen zo min moge lijk tijd besteden aan het invullen van de aangifte. Hierdoor ligt het gevaar op de loer dat zij minder opletten bij het invul len van hun aangifte en fouten maken. Vooral onbegrijpe lijke taal is een strui kelblok voor jonge ren. Er wordt ge klaagd over het ont breken van uitleg van onbekende woorden (42 pro cent), onduidelijke, lange zinnen (37 procent) en de lengte van de tekst (31 procent). De meeste jongvolwas senen (86 procent) willen dan ook extra hulp, via uitleg in simpele taal en met korte video’s. „We merken vaak dat klanten pas op het moment dat ze ermee geconfron- teerd worden, er achter komen dat ze veel belastingtermen niet begrijpen, zoals na het kopen van een huis, wanneer je de hypotheekrente kunt aftrekken. Niet iedereen krijgt dit thuis of op school mee,” aldus Ronald Pieters van SNS Bank. Maar liefst 72 pro cent denkt dat an deren bekend zijn met slimmigheidjes over het doen van belastingaangifte en zijzelf niet. Ook denkt een derde dat zij geld mislopen omdat ze niet goed weten hoe ze de aangifte moeten invullen. ■.SSEUMH""' Mm st mt Aangifte: zelf doen of hulp regelen? /(e/atJe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 17