M Docu CO2-uitstoot maakt de tongen los 6 Herenboeren Goes zien in Hoeve Van der Meulen mogelijke locatie 8 4 lOf 111 De Herenboeren Goes gaan wellicht hun thuisbasis vinden in 's-Heer Abtskerke. Komend voorjaar wordt bij de Hoeve Van der Meulen al voorzichtig gestart met het produceren van voedsel op een klein lapje grond. de hoeve om daar onze herenboer derij te gaan draaien.” Om alvast ook dat mensen zullen aanhaken als de activiteiten van de Heren boerderij straks echt te zien zijn. Leden van een Herenboerderij kunnen hun mate van betrokken heid zelf bepalen. Zo mogen ze ko men helpen op de boerderij, maar verplicht is dat niet. initiatiefnemers heeft tot nu toe één keer een informatieavond ge houden. Beelen zegt er alle vertrou wen in te hebben dat de 200 wordt gehaald zodra de inspanningen wat worden opgevoerd. „Zeker als we ook in omliggende dorpen als Heinkenszand nog meer aan onze bekendheid gaan doen.” De hoop is Het traject om een vergunning te krijgen, loopt nog film gezien en er met elkaar over gesproken. Wat wil Schouwen-Dui veland? wil mensen aan het denken zetten over de klimaatcrisis en hoe dat raakt aan de eigen woonomge ving. De kwestie is urgent, maakt de film duidelijk. Over een kleine vier jaar is het CO2-budget op Schouwen-Duiveland opgebruikt. Het streven is de film zo breed mogelijk te vertonen en mensen met elkaar aan het praten te krijgen. „Het is een omgekeerde campagne. We gooien niet een emmer over ie dereen heen en bekijk het verder maar. We doen het andersom. Dit geef je als buur op buur aan elkaar door. Dat is toch anders dan dat een overheid iets over je uitstort.” „Waardoor je niet gelijk in de waan van de dag doorschiet. Je staat er bij stil en praat er met elkaar over. Het zijn echt goede avonden.” Morgen is de film in Burgh-Haamstede te zien. De komende weken volgen ook nog vertoningen in onder meer Re- nesse, Scharendijke en Zonne- maire. In april hebben dik achthon derd Schouwen-Duivelanders de De makers van de docu zijn onaf hankelijk. „BewuSD doet uitdruk kelijk niet aan links of rechts. Het klimaatprobleem is iets wat we met z’n allen moeten oppakken.” Dorpsraden, verenigingen, ser viceclubs: wie wil kan de filmverto ning plus dialoog in eigen dorp en kring opganiseren. In Burgh-Haam stede heeft de dorpsraad de hand schoen opgepakt. Een Herenboerderij is een coöpera tie van ongeveer 200 leden. Ze zijn gezamenlijk eigenaar van de boer derij en stippelen samen met de boer de koers uit. Die boer is in dienst bij Herenboeren Nederland, waar de lokale Herenboerderijen in Nederland allemaal onder vallen. Op pakweg 20 hectare worden op een duurzame manier groenten en fruit geproduceerd en, voor wie het wil, ook eieren en vlees. In Goes heeft een groep van acht zogeheten kartrekkers het initiatief genomen om een Herenboerderij op te star ten: de Herenboeren Goes. De zoektocht naar een fysieke plek om te gaan boeren heeft geleid naar de monumentale Hoeve Van der Meu len bij ’s-Heer Abtskerke, die eigen dom is van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. drukt dat het nog geen gelopen race is. Er wordt overlegd met de ge meente Borsele. „Het idee is dat we Herenboerderij zijn pakweg 200 le- 20 hectare grond gaan prachten bij den nodig. Het kost tweeduizend euro om als gezin in te stappen (en duizend euro voor een alleenstaand iets te kunnen doen, wordt komend persoon). Dat geld is bedoeld voor voorjaar bij wijze van proef gestart met het telen van wat groente op een stukje grond van duizend vier kante meter bij de hoeve. Wat er precies zal worden verbouwd, moet nog worden besloten. „We hebben nog geen trekker, geen boer en geen machines, dus de mogelijkheden zijn beperkt”, aldus Beelen. Behalve het rondmaken van de Duizend vierkante meter „Het vergunningtraject loopt nog, hoor”, zegt Huub Beelen, een van vergunning en het aantrekken van de kartrekkers, die daarmee bena- een boer ligt er nog een grote uitda ging: het zoeken van nog meer deelnemers. Voor een succesvolle het opzetten van de boerderij. Daarna betalen de leden contribu tie. Voor dat geld krijg je als me- de-eigenaar elke week een pakket met groente, fruit en indien ge wenst ook eieren en vlees. De teller staat nu op 110 leden. „Dat hebben we al bereikt zonder noemenswaardige wervingsac ties”, benadrukt Beelen. De groep woonhuis is nu ingericht als muse- umwoning. Overigens houden de Herenboeren Goes hun ogen ook nog open voor andere locaties. Zo hebben ze ook nog altijd een oogje op een stek nabij Kloetinge en Ka- pelle. De nabije toekomst zal leren waar de Bevelandse Herenboerderij definitief neerstrijkt. Binnenkort zijn er weer drie informatieavon den. Meer informatie is te vinden op de website goes.herenboeren.nl. Ook op Schouwen-Duiveland loopt onder de naam Herenboerde rij Enghebaert eenzelfde initiatief. Ook daar zijn inmiddels ruim hon derd mensen bij de boerderij aan gesloten. In de buurt van Scharen dijke is al een locatie gevonden. Compleet gerestaureerd De Hoeve Van der Meulen werd in 2006 aangekocht door Het Zeeuwse Landschap. Hij verkeerde toen in vervallen staat en was overwoekerd met braamstruweel, omdat de na tuur er jarenlang z'n gang had kun nen gaan. Na de aankoop werd de lyde-eeuwse hoeve helemaal geres taureerd. Het oorspronkelijke SD DINSDAG 28 FEBRUARI 2023 Die200 leden komen er Hoeve Van der Meulen bij ’s-Heer Abtskerke waar de Heren boerderij Goes zou kunnen neerstrijken, fotomarcelledavidse BURGH-HAAMSTEDE De documentaire Wat wil Schou wen-Duiveland? is begonnen aan een grote eilandtoer. De film maakt de tongen los, merkt Eric Odinotvan BewuSD. Naafloop van elke vertoning is er een dia loog. - Huub Beelen, kartrekker Herenboerderij In dorpshuis De Schutse kunnen mensen vanaf 19.00 uur binnenlo pen. De avond begint om 19.30 uur. Reserveren kan via secretariaat© dorpsraadburghhaamstede.nl. Meer info op watwilsd.nl. Een still uit de documentaire Wat wil Schouwen-Duiveland?. FOTO BEWUSD Rob Paardekam Goes - Esme Soesman V.. 4Lw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 45