M 4 Pleidooi tegen kernenergie in Borssele maakt veel los Julia van Damme Piet de Jonge Jordy van Leeuwen Kevin Laat maar komen Nelleke Provoost M. P. Serier H.P. Heijt G. Smals Olguita Oudendijk Jaap Consemidder Petra Luteijn uit Ellewoutsdijk schreef als geboren Zeeuwse een opiniestuk over draagvlak voor kerncentrales. Zij vroeg zich af: ‘Waarom worden de zorgen van de Zeeuwen niet serieus genomen?’ De reacties stroomden binnen. Van ‘prachtig verwoord, complimenten’ tot ‘kerncentrales moeten er komen’. Een bloemlezing. ven, bestuurders/overheid doe er wat mee! Jan Kollaart Wakker worden in Zeeland en denk na over twee kerncentrales erbij. In kerncentrale schakelde zichzelf di rect na zeebeving uit en de ontplof- trale, tegen de internationale voor schriften in, geen voorziening had om het zich ontwikkelende water stof te neutraliseren, en dat ont plofte dan ook prompt. Kerncentrales moeten er komen, we moeten af van afhankelijkheid van fossiele brandstoffen en wind en zon is er niet altijd. Waar gaan we stroom vandaan halen als we ’s avonds thuiskomen en de induc- tieplaat aanzetten en de elektrische auto opladen voor de volgende och tend? We moeten een stabiele basis hebben met kernenergie, aange vuld met alternatieve bronnen. Af val? Van de huidige centrale in Borssele komt jaarlijks 1 kuub (ja 1) hoogradioactief afval. Robert van den Boom De uitkomst van een enquête is zinloos als het vakje ‘nee, bedankt’ er niet bij staat Een deel van de tegenstand is on wetendheid, gewoon te weinig kennis met betrekking tot kernaf val, veiligheid en hoeveelheid kWh we nou eigenlijk nodig hebben om volledig ‘duurzaam’ te zijn. Ik ben groot voorstander van twee kern centrales, qua werkgelegenheid en qua opwekking. Desalniettemin; de uitkomst van een enquête is zin loos als het vakje ‘nee, bedankt’ er niet bij staat. Discussie hierover moet gevoerd worden om draag vlak te krijgen/behouden. Is dat er niet, dan zou het niet door moeten gaan. Laat die centrale maar komen, het is de milieuvriendelijkste en veiligste vorm van energie. Ik ben groot voorstander van twee kerncentrales, voor de werkgele genheid. Ze moeten ergens staan maar het is altijd maar... niet bij mij in de achtertuin. Ik vind de meeste reacties uit onwetendheid. Wees blij dat we niet in het Groninger aardgasgebied wonen. Dus, ja laat ze maar komen. Wel apart dat u anderen onwetend heid toeschrijft @mp Serier. Hoe kunt u weten wat iemands kennis over dit onderwerp is? En denkt u niet dat men in Den Haag en de overige Randstad ook de mening ‘niet bij mij in de achtertuin’ is toe gedaan? Daarom dus maar in ons mooie Zeeland. Als Nederland op eigen benen wil staan, dan moeten we onder alle omstandigheden elektrische ener gie beschikbaar hebben. Met be wolkt en windstil weer hebben we dit onvoldoende. Als we geen elek triciteit uit steenkool, gas, aardolie willen opwekken is kernenergie een schone mogelijkheid. De vraag is dan waar zo’n centrale gebouwd moet worden. ‘Niet in mijn achter tuin’ zegt Petra. Als iedereen dat zegt hebben we wel een probleem. Hetzelfde geldt trouwens voor zee havens, luchthavens, centrales en zovoort. Als het zo doorgaat met hel en ver doemenis in de wereld maakt een paar kerncentrales ook niet meer uit. Een groot voordeel om dichtbij zo’n centrale te wonen is... als tie knalt... je voelt er niets van. Richard Corijn Opvallend veel bijval Sterk verhaal van Petra. Meer ener gieopwekking leidt ook tot meer energiegebruik. We moeten meer inzetten op het verminderen van energieverspilling. Betere huizen bouwen, industrie omturnen en vooral ons gedrag aanpassen. In 1972 wisten ze het al, er zijn gren zen aan de groei. En daar moeten we echt eens rekening mee houden. Met hier en daar wat minder kun nen we nog steeds een heel geluk kig en comfortabel leven leiden. Van de Vrie Ook kansen Ik begrijp als Limburger het senti ment wel: waarom is het wéér Zee land en nooit eens Den Haag? Maar, die twee nieuwe kerncentrales bie den mooie kansen voor de regio. In de eerste plaats duurzame werkge legenheid (en tijdelijke in verband met de bouw), een grote bron van secundaire werkgelegenheid en dus ook welvaart. Verder vooral ook schone lucht, doordat fossiel volle dig kan worden vervangen. Een correctie: de verliezen van PZEM werden betaald van het eigen ver mogen, niet van belastinggeld. Emil Jacobs Wat opvalt is dat u het vooral over uzelf heeft: ik wil geen jodiumpil len, geen bouwput en ze doen niet wat ik wil. Maar hoe denkt u aan CO2-vrije, betaalbare en genoeg stroom voor iedereen te komen? Daar hoor ik u niet over, terwijl het IPCC, aangeeft dat het zonder kern energie heel moeilijk wordt. En hoe weet u nou dat er geen draagvlak voor kernenergie is in Zeeland. Uit onderzoek blijkt heel anders. Ja Petra, dat vind ik ook. Maar bui tenom dat lijkt het me ook zó on verstandig om dat allemaal bij el- Beste Petra, goed betoog en 100 pro- kaar te plaatsen. Dat maakt het voor cent met je eens! een eventuele vijand wel heel mak- Henny Schrauwers kelijk om Nederland buitenspel te zetten. Eén goed geplaatste bom en Nederland doet niet meer mee. Dag Petra, ook als geboren en geto- Daar wordt toch hopelijk wel over gen Zeeuw lees ik je opiniestuk dat nagedacht? vol zit met emoties. Maar wat ik mis is de kennis over kernenergie. Mis schien heb je die ruimschoots maar Volledig eens met de strekking van jouw opmerking over Fukushima uw ingezonden stuk. Helaas leert doet het tegendeel vermoeden. Die de geschiedenis dat Zeeland nou eenmaal het afvoerputje van Ne derland (en Antwerpen) is en dat fing ontstond omdat de kerncen- niet teruggekomen wordt op een maal genomen besluiten. Dus: prachtig verwoord, complimenten, maar ook zonde van uw kostbare tijd en energie. Helemaal mee eens. Geen kerncen trale in Zeeland en trouwens ook niet elders in Nederland. Het voor de kerncentrales beschikbaar ge stelde budget zodanig inzetten, dat Nederland de milieudoelen in 2030 (en vervolgens in 2050) haalt. Cock van den Wijngaard Zeeland altijd de dupe van de be slissing van de regering, denk aan U heeft helemaal gelijk! Het ergert het slopen van Thermphos en het mij ook al jarenlang mateloos dat niet laten doorgaan van de marine- Zeeland als het afvoerputje van NL basis. Wakker worden in Zeeland, gebruikt wordt. Gooi er maar wind- Fijn weekend. turbines, zonneparken, vervui lende industrie, een EBI bij Rit- them neer, daar hebben we in de Kort en krachtig eens Randstad dan mooi geen last meer Prima stuk, vanuit het hartgeschre- van. Maar zorgen dat bijvoorbeeld het ov verbeterd wordt is blijkbaar erg ingewikkeld en de Wester- scheldetunnel tolvrij maken ook. Er wordt blijkbaar gedacht dat hier Ik ben het helemaal met je eens! geen mensen wonen. Tijd voor een Elly Beek massaal protest c.q. petitie? Julia van Damme Helemaal met je eens Petra, dank voor dit opiniestuk. Ronald Vijver ‘Zeeland is het af voerputje’ De kerncentrale in Borssele. Petra Luteijn woont in Ellewoutsdijk en schreef een opiniestuk over het draagvlak voor kerncentrales onder Zeeuwen: „Als geboren Zeeuw heb ik er genoeg van.” fotomarcelledavidse - Jordy van Leeuwen Noortje de Kroo Borssele DINSDAG 28 FEBRUARI 2023 GO .ask.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32