Wen een cruise voor 2 personen van New York naar Rotterdam 22 Spakenburg droomt van een huzarenstukje a la I Jsselmeervogels in 1975 Ganaarpzc.nl/hall50 (j) Holland America Line VANDAAG, 20.00 UUR FC UTRECHT - SPAKENBURG TV ESPN 1 TOTO KNVB BEKER TOTO KNVB BEKER KWARTFINALES Bunschoten-Spakenburg is in de ban van de beker. Als er vanavond wordt gestunt tegen FC Utrecht, evenaart Spakenburg de historische prestatie van IJsseimeervogels. De rivaal bereikte in 1975 als eerste amateurclub ooit de laatste vier. Hero van Lopik droomt, Jaan de Graaf vreest. Maak nu kans op een speciale cruise van New York naar Rotterdam ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Holland America Line! Op 6 april vlieg je naar New York, ga je aan boord van het nieuwste schip ‘de Rotterdam' en genietje van Luxe faciliteiten: zwembaden, spa's, bars, restaurants en spetterende liveshows. Na Plymouth en Dover kom je op 18 april aan in Rotterdam voor een overnachting vol festiviteiten. Let op: een coronavacinatiebewijs is verplicht. 14 maart 1975 is een datum die in het geheugen van Jaan de Graaf gegrift staat. Het was de dag na de kwartfinale in de Alkmaarder- hout, het oude stadion van AZ. De amateurs van IJsseimeervogels versloegen onder meer dankzij een treffer van De Graaf de Alk- maarders na strafschoppen. „Bij terugkeer op de club kon je je kont in de kantine niet keren, zo druk was het. Daarom gingen we zelf maar achter de bar staan”, haalt De Graaf terug. De inmiddels 67-jarige Spaken burger, die later als profvoetballer van AZ en Go Ahead Eagles van wege zijn geloof nooit op zondag speelde, ging die nacht rond een uur of vier onder zeil. „Ik stond ’s morgens om 07.00 uur alweer tus sen de vis. Ik was nauwelijks be gonnen of Evert ten Napel stond voor een televisiereportage op de stoep. We leefden in een roes.” Soortgelijke vreugdetaferelen ziet Hero van Lopik (21) natuurlijk zitten. De verdedigende midden velder van Spakenburg ging eerder deze maand al op de schouders van zijn dorpsgenoten, nadat com- petitiegenoot Katwijk in de acht ste finales van de TOTO KNVB Beker vanaf de stip werd geklopt. Van Lopik, die pendelt tussen ba sis en bank, was daarin trefzeker. Sindsdien fantaseert Spakenburg, dat eerder eredivisionist FC Gro ningen uit het toernooi knikkerde, van een nieuw huzarenstukje. „Bekervoetbal is voor amateurs wat Europees voetbal voor eredivi sieclubs is. We staan in de kwartfi nale van de Champions League. Zó voelen wij dat.” Van Lopik is een van de vier Spakenburgers in de selectie van de amateurclub. Dat is niet te ver gelijken met het IJsseimeervogels van 48 jaar geleden, toen tien van de elf basisspelers in Spakenburg woonden. De tijdgeest en heb zucht zijn de belangrijkste oorza ken, ziet De Graaf. „Wij kregen na de winst op AZ een halve kip en een paar consumptiebonnen. De jongens die nu in de amateurtop spelen en van club naar club hop pen, doen financieel niet onder voor spelers van TOP Oss of Telstar.” Mocht Spakenburg stun ten, dan doet dat volgens hem ech ter niets af aan de prestatie. „Liet voetbal van toen is ook niet meer te vergelijken met dat van nu.” Van Lopik is op zijn beurt op de hoogte van die legendarische be- keravond van de ‘Rooien’. Het le verde IJsseimeervogels, dat in de halve eindstrijd verloor van FC Twente, in 1975 zelfs de titel ‘Sportploeg van het Jaar’ op. Van Lopik: „Mijn opa is van origine een rooie. Hij heeft mij dat natuurlijk wel ingewreven.” ÜK of scan de QR-code Bekerstunt Hij durft te dromen. Op vreemde bodem winnen van een eredivi sieclub, was een amateurclub nog niet eerder gelukt. „Wij hebben de grootste bekerstunt van het sei zoen al op zak. Ons verhaal kan al leen maar mooier worden, al is FC Utrecht wel van een andere orde dan FC Groningen.” De Graaf acht de buurman niet kansloos in Stadion Galgenwaard. „Utrecht zal zeggen van niet, maar de kans op onderschatting is er. Bovendien is in bekervoetbal het ondenkbare mogelijk. Dat hebben wij al eens mogen ervaren.” Sf Programma Die rivaliteit is, ondanks alle spelers van buitenaf, nog steeds een belangrijke scheidslijn in het voormalige vissersgemeenschap. „Bij sommige mensen zit het zo diep dat ze hopen dat Spakenburg met 15-0 verliest”, zegt De Graaf. De bekerheld van weleer zit er an ders in. „Ik ben net zo rood, maar heb ook genoeg blauwe vrienden. Stel dat Spakenburg wint: natuur lijk ben ik dan niet blij dat ons re cord dan geëvenaard wordt, maar dat is dan wel hun verdienste.” De Graaf ziet ook dan een lichtpunt. „Daarmee zouden zij Bunschoten opnieuw op de kaart zetten.” Het zij n woorden waar Van Lopik zich in vindt. Zo is Jordy Ruizendaal, speler van IJssei meervogels, een van zijn beste maten. Uitgerekend de opa van Ruizendaal, wijlen Evert de Graaf, schoot in 1975 de winnende pe nalty binnen tegen AZ. „Die vriendschap kan gewoon. Er zijn alleen twee weken in het jaar waarin ik helemaal niets moet hebben van ‘Vogels’, dat is in de aanloop naar de dorpsderby”, al dus Van Lopik. DINSDAG 28 FEBRUARI 2023 PC ‘Dit voelt als de kwartfinale Hero van Lopik viert de beker zege op Katwijk met de fans van Spakenburg. „Ons verhaal kan alleen maar mooier worden, al is FC Utrecht wel van een andere orde dan FC Groningen, fotoanp Ï=S Edward Doelman Bunschoten-Spakenburg Kwartfinales Vandaag 20.00 uur FC Utrecht - Spakenburg Morgen 20.00 uur Heerenveen - Feyenoord Donderdag 18.45 uur PSV - ADO Den Haag 21.00 uur De Graafschap - Ajax van de Champions League WE Bouwkundi'p biandprevm SAILING YEARS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22