Landelijk niet zo bekend, maar van grote betekenis op lokaal niveau 15 Duitsers reden ‘schietend door de straten’, tweehonderd mensen lieten het leven. Toch blijven de April-meistakingen van 1943 een blinde vlek in de Nederlandse geschiedenis. Tachtig jaar na dato moet dat veranderen. „Dit is het grootste onbekende verhaal uit de Tweede Wereldoorlog.” In veel families is het onderwerp onbesproken gebleven aannames werken’) leggen 200.000 tot 500.000 mensen het werk neer. De opstand duurt een paar dagen, maar wordt door de Duitsers kiezel- hard neergeslagen. Tachtig stakers zijn standrechtelijk geëxecuteerd. Bij beschietingen van stakers vallen nog eens 95 doden en 400 zwaarge wonden. Ook sterft een aantal sta kers later in een concentratiekamp. Alles bij elkaar wordt het dodental van de reactie op de staking op tweehonderd geschat. Doodseskaders Dat eigenlijk niemand in Nederland dat weet, is op zijn zachtst gezegd ‘merkwaardig’, vindt ook Morssink- hof. „Moet je je voorstellen: de Duit sers gingen echt schietend door de straten, vanaf een vrachtwagen. Je kunt het een beetje vergelijken met de doodseskaders in Zuid-Ame- rika.” Met anderen probeert de Stich ting Herdenking April-meistakin gen 1943 de historische gebeurtenis tachtig jaar na dato aan de vergetel heid te ontrukken. Er komt een boek en een driedelige serie bij BNN-Vara (met Erik Dijkstra). Ac trice Johanna ter Steege, van oor sprong ook een Twentse, maakt een theatervoorstelling. Ook zijn er lokaal herdenkingen. In het Groningse Marum bijvoor beeld, waar zestien mensen stand rechtelijk doodgeschoten werden - onder wie een jongen van 13. Of in Hengelo, waar de staking destijds begon. Lokaal: dat is waar de ge naar Duitsland, dat was het verwijt. Zelfs als ze waren opgepakt.” En dan was er nog een derde, moeilijk te bewijzen verklaring. Het feit dat de stakingen vooral buiten de Randstad plaatsvonden, zou er toe hebben bijgedragen dat ze nooit zijn ‘omarmd’. Historicus Ad van Liempt wees eerder, geciteerd door de Volkskrant, op het ‘verspreide’ ka rakter van de gebeurtenissen. ‘Twin tig doden op twintig plaatsen is twintig keer klein nieuws. Twintig doden op één plek is groot nieuws.’ eem Erik Dijkstra, be kend als presentator van bijvoorbeeld Per Seconde Wijzer en Bureau Sport. „Ik heb geschiedenis gestudeerd en kom uit Twente. Maar van de April-meistakingen wist ik helemaal niks. Wat mij betreft, is dit het grootste onbekende verhaal uit de Tweede Wereldoorlog.” Of Hans Morssinkhof, in Hengelo geboren en getogen, en als journalist en historicus erg geïnteresseerd in geschiedenis. Maar de April-meista kingen van 1943? „Ik heb er vroeger nooit iemand over gehoord.” Voor andere onwetenden: die sta king ontstaat op 29 april 1943, nadat de bezetters met een decreet hon derdduizenden Nederlandse man nen oproepen voor dwangarbeid in Duitsland. Bij machinefabriek Stork in Hengelo pikken ze het niet en breekt een staking uit. Telefoniste Femy Efftink speelt een belangrijke rol: het hele bedrijf loopt leeg, op de telefonistencentrale na. Efftink stelt telefonisch iedereen op de hoogte van de staking; ze benut haar net werk om de berichten verder te ver spreiden, zelfs voorbij de districts centrale, waar de telefonisten in dienst waren van de Luftwaffe. Als een olievlek verspreidt de sta king zich over Nederland, razend snel, vooral in het oosten, noorden en zuiden doen veel mensen mee. Vol gens Morssinkhof (‘we moeten met beurtenissen nog voortleven in het geheugen. Collectief bestaat er een grote blinde vlek voor deze nasleep. Het staat in schril contrast met bijvoorbeeld de Spoorwegstaking, en zeker met de Februaristaking van 1941 in Amsterdam. Bij die laatste opstand vielen negen doden. Bo vendien bleef de staking geografisch beperkt tot de hoofdstad en omstre ken. Betrokkenen benadrukken dat het niet de bedoeling is om het leed van de slachtoffers van beide trieste gebeurtenissen met elkaar te verge lijken. Morssinkhof: „De Februa ristaking was het eerste grote pro test in bezette gebieden tegen de Jodenvervolging. Dat is in de oorlog een belangrijk moment.” De vraag is meer: waarom was er nooit echt aandacht voor die andere staking? Experts komen met meer dere verklaringen. Allereerst, stelt Morssinkhof, was er een schuldge voel. „Het idee dat in Twente over heerste was: het is mislukt. De sta king heeft niks opgeleverd, behalve tweehonderd doden en heel veel mensen die in het concentratie kamp terecht zijn gekomen.” Daar komt bij dat dwangarbeid, het fenomeen waartegen de stakers in opstand kwamen, in Nederland na de oorlog nooit echt veel aan dacht heeft gekregen - hoewel 600.000 landgenoten door de oos terburen te werk zijn gesteld. „Heel lang hebben die mensen onbegrip ontmoet”, zegt Nine Nooter, voor malig directeur van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. „Jullie gingen Waterscheiding Achteraf bezien hebben de werk onderbrekingen zeker invloed ge had op het verloop van de oorlog, meent Morssinkhof. „Historicus Loe de Jong heeft de April-mei- staking later een waterscheiding ge noemd. Door de brute wijze waarop de Duitsers tekeergingen in reactie op de staking, werd mensen duide lijk dat van de bezetter echt geen heil te verwachten viel. Het was in veel dorpen de eerste directe con frontatie met de Duitsers. Daarna is de bereidheid tot verzet groter geworden.” Door meer aandacht aan de ge beurtenissen te geven, hoopt de stichting ook nabestaanden van de slachtoffers van de staking te hel pen. „In veel families is het onder werp onbesproken gebleven”, zegt Nooter. „Ouders bespraken het niet met hun kinderen. Ook daarbuiten was er weinig aandacht en begrip voor hun verhalen.” - V - Nine Nooter, voormalig directeur Nationaal Comité 4 en 5 mei Het dodental van de Duitse reactie op de April-meistakingen wordt geschat op 200. Sander van Mersbergen Hengelo Dankzij verzetsstrijder en telefoniste Femy Efftink verspreidt het nieuws over de staking bij Stork in Hengelo zich als een olievlek over het land. Uiteindelijk leggen tussen de 200.000 en 500.000 mensen het werk neer, vooral in het oosten, noorden en zuiden van het land, foto's familiealbum mw.f.hoogeboom-effink en cees elzenga GO DINSDAG 28 FEBRUARI 2023 April-meistakingen van 1943? Nooit iemand over gehoord'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15