Reiskoorts nooit eerder zo groot: in januari recordaantal boekingen Ook James Bgnd-boeken gekuist 1 1 9 Snelle wederopbouw 7 3\ O 31 ill* muil mm dan vroeger. Polen positioneert zich al als een van de ankers van het Europa van de toekomst. Eigenlijk is Polen een beetje het nieuwe Duitsland.” Het kan verkeren, stelt militair histori cus Christ Klep over de huidige rol van het Oost-Europese land. „Voor de oorlog maakte de EU zich nog heel druk over de aantasting van de Poolse rechtsstaat, maar daar hoor je Brussel nauwelijks nog over. Er begint zich een Oost-Europees blok te vormen dat het economisch goed doet en duidelijk de blik naar het Westen heeft gericht. Polen, Roemenië en Bulga rije hebben een alternatief met de Navo en de EU voor hun veiligheid en ontwik keling. Ze zijn begonnen aan een demo cratiseringsproces waar ze Oekraïne graag bij willen hebben.” Natasja de Groot Leusden meer tegen te sputteren - mag gerust verrassend worden genoemd. De Navo is weer tot leven gewekt, de EU kwam voor Brusselse maatstaven snel over de brug met enorme steunpakketten. In dit ver haal springt vooral Polen eruit als land dat vooropgaat in de strijd. Polen trekt in Europa de kar als het gaat over steun aan Oekraïne, onder an dere door het opvoeren van militaire steun. „Het land is ook economisch sterk aan het groeien en gaat heel wat Ameri kaanse wapens kopen. Polen is die eco nomische macht en groei aan het verta len in geopolitieke macht”, aldus David Criekemans, hoogleraar Internationale betrekkingen aan de Universiteit Ant werpen tegen VRT Nieuws. Het is vol gens hem niet voor niets dat Biden het land al twee keer in korte tijd bezocht. „Tegelijkertijd zie je ook dat Europese grootmachten Frankrijk en Duitsland el kaar tegenwoordig moeilijker vinden Krzysztof Gierulski liet tijdens een sym posium van het Planbureau voor de Leef omgeving (PBL) over de wederopbouw van Oekraïne foto’s zien van woonflats in Irpin die zwaar waren beschadigd door Russische aanvallen. Van de zwart geblakerde muren en kapotte ramen is niks meer te zien als Gierulski op een andere foto toont dat de flats recent zijn opgeknapt én verduurzaamd. De Pool is als beleidsmaker bij de Europese Com missie nauw betrokken bij de Europese hulp aan Oekraïne voor de wederop bouw. „Ik kon ook plaatjes laten zien van president Zelenski en Ursula von der Leyen. Maar die twee zien we al genoeg. Het gaat erom dat we in delen van het land bezig zijn om mensen terug te laten keren naar hun huizen. Huizen die beter zijn geïsoleerd dan voor de oorlog.” Het klinkt verrassend en onlogisch. Midden in een oorlog al volop inzetten op wederopbouw. Toch is het volgens André van Lammeren, adjunct-directeur van PBL, juist goed dat het gebeurt. „Herstel kost tijd. Daarnaast geeft her bouw perspectief en hoop voor de toe komst. De mensen krijgen hun thuis te rug.” Ruim 300.000 huizen zijn het afge lopen jaar verwoest of beschadigd, Oe kraïne wil dit jaar minimaal 23.000 wo ningen herbouwen. Galyna Sukhomud, verbonden aan New Housing Policy Ukraine, een orga nisatie die zich inzet voor wederop bouw, zei tijdens het symposium dat de terugkeer van de vele Oekraïners die moesten vluchten voor het geweld es sentieel is voor het sociale en economi sche herstel van Oekraïne. „Herbouw geeft ons tevens de mogelijkheid beter te kijken naar sociale woningbouw. Dat is een onbekend fenomeen in ons land. Bijna alle huizen waren eigen bezit. Maar veel mensen zijn hun bezit kwijtgeraakt en hebben geen geld voor een nieuw huis. We zullen de structuur moeten veranderen om ruimte te maken voor betaalbare woningen.” Jennes de Mol, de Nederlandse ambas sadeur in Kiev, sprak vorige week tijdens de PBL-bijeenkomst over een enorme uitdaging voor de Oekraïners. „Ze ko men van ver, hun woonbeleid kent nog een Sovjet-structuur. Maar dat Oekraï ners snel leren en anticiperen, hebben we afgelopen jaar kunnen zien. Dat ze zich ondanks alle ellende weer focussen op wederopbouw, past in dat plaatje.” Niet eerder zijn er zoveel boekin gen binnengekomen in januari als dit jaar. Zelfs afgezet tegen de peri ode voor corona in 2019, dat bij de meeste reisbedrijven de boeken in ging als een extreem goed jaar, is een stijging te zien van 13 procent. Ten opzichte van vorig jaar, toen Nederland en grote delen van de wereld nog in een lockdown zaten, is de stijging 50 procent. Dat blijkt uit een grootschalig onderzoek dat onderzoeksbureau Gfk in op dracht van de reisbranche uit voerde onder meer dan 40.000 consumenten. De cijfers liggen in lijn met wat reisorganisaties al langer signale ren: de reiskoorts onder Nederlan ders groeit. De nieuwste cijfers be wijzen dat Nederlanders de angst voor coronamaatregelen achter zich hebben gelaten en het ervan willen nemen, zegt voorzitter Frank Oostdam van de ANVR. Dat beaamt reisexpert Kees van der Luxer Door stijgende kosten zijn vakan ties dit jaar duurder dan vorig jaar, maar het lijkt er niet op dat men sen hierdoor minder op zomerva kantie gaan of minder het vlieg tuig pakken. Uit recent onderzoek van Trends Tourism bleek dat in vergelijking met vorig jaar deze zomer meer mensen op vakantie willen. Vooral het buitenland is populair. Sunweb ziet bovendien dat mensen deze zomer kiezen voor een langere vakantie en luxere accommodaties. termen en zienswijzen die nu als beledigend zouden kunnen worden beschouwd, gemeen goed waren.’ Alle boeken wor- den in april opnieuw uitge geven ter gelegenheid c. van de 70ste verjaardag van Casino Royale, het eerste boek in de serie. F Sommige afbeeldin gen van zwarte men sen zijn aangepast of ver wijderd. Ook is het n-woord dat Fleming gebruikte om zwarte mensen aan te duiden bijna volledig verwijderd. Dit wordt vervangen door ‘zwarte persoon’ of‘zwarte man’, of het zinsdeel wordt weggelaten. Passages die als racistisch kun nen worden beschouwd, wor den in de nieuwe uitgaven van de James Bond-boeken aange past of verwijderd, aldus het Britse nieuwsplat- form The Telegraph. Uitgever lan Fleming Publications Ltd, die de rechten bezit, heeft de originele tek sten laten beoordelen door een groep proeflezers. Naar aanleiding van die beoor deling zijn nieuwe versies tot stand gekomen, waarin ook een disclaimer wordt toegevoegd. Hierin staat dat de boeken ge schreven zijn ‘in een tijd waarin r |A I IT Most van onderzoeksbureau Trends Tourism. „Dit laat zien hoe belangrijk vakantie voor Ne derlanders is.” Ook hij vermoedt dat dit nog het naijleffect van corona is. Volgens Sunweb maken veel Ne derlanders in de maanden januari en februari de vakantieplanningen voor de zomerperiode en is dit een logisch moment om te boeken. „Waar de afgelopen jaren de onze kerheid rondom corona ervoor zorgde dat Nederlanders wat lan ger wachtten met boeken van hun zomervakantie zijn de eerste maanden nu weer druk als van ouds”, aldus Martine Langerak van reisorganisatie Sunweb. wendingen op (i dl LONDEN VERRASSING 4 FLATS SNEL HERBOUWD Foto boven: In oktober vo rig jaar was de brug naar de Krim doel wit, een klap voor de Rus sen. Onder: Een bescho ten flat is in korte tijd her steld. Links onder: Biden ontmoette vorige week de Poolse president Duda in War schau. FOTO'S AFP, ANP, PRIVÉ Vakanties zijn dit jaar duurder, maar dat weerhoudt mensen niet. Ze kiezen zelfs voor luxe re accommodaties, foto getty images Meer dan drie miljoen mensen hebben in januari een vakantie geboekt via een van de reis organisaties. Een nieuw record, aldus reiskoepel ANVR. BlflHOBM AIM D0Q r-» 1 GO MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 O-'.- r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9