g fi ffl H LÏÏÏÏE s-ï 8 Een jaar geleden viel Rusland met een enorme troepenmacht Oekraïne binnen. Dat Poetin het besluit nam tot deze invasie, was voor velen een verrassing. Na één jaar oorlog zijn er nog meer onverwachte wendingen. We zetten er vier op een rij. Weerbaarheid Oekraïne Opkomst van Polen EEN JAAR OORLOG OEKRAÏNE-RUSLAND Veerkracht Russische economie ben. Dan is het lastig vechten tegen een tot op het bot gemotiveerde vijand met moderne wapensystemen als Himars.” Van Cleef. „Shell en BP zijn vertrokken, deze bedrijven waren met hun technolo gische kennis belangrijk bij het ontgin nen van nieuwe olievelden. Dat gaan ze merken, maar de Russen hebben ook la ten zien dat ze alternatieven kunnen be denken om het gemis op te vangen.” Het bezoek van de Amerikaanse presi dent Joe Biden aan Polen had deze week niet alleen een symbolische betekenis, het zegt ook iets over het groeiende be lang van het Oost-Europese land. Biden herhaalde in Warschau dat het Westen (lees: de Navo) Oekraïne niet in de steek laat en dat Rusland de oorlog nooit zal winnen. De westerse eensgezindheid - alleen Orbans Hongarije begint steeds ‘Tovenaarsleerlingen’. Zo noemt militair historicus Christ Klep de Oekraïense mi litairen die al een jaar lang strijd leveren tegen de Russen. Het is een verwijzing naar de drang om het gebruik van mo dern westers wapentuig snel onder de knie te krijgen. „En zo nodig beter te la ten werken. Oekraïners hebben behoor lijk wat verstand van iet. Dat bleek bij voorbeeld toen het leger onze pantser- houwitsers kreeg. Al vrij vlot begonnen de Oekraïners aan het computersysteem van deze voertuigen te morrelen. Ze vonden dat het te lang duurde voordat de pantserwagens konden vuren. Dus hup, software eruit en aanpassen maar. Het gaat nu een stuk sneller.” Het leger van Oekraïne stelde, zeker nadat het land begin jaren 90 onafhanke lijk werd, weinig voor, verzekert Klep. „Opnieuw opbouwen was het devies. Dat had een voordeel: ze moesten mo derniseren. Zeker de laatste jaren, ook al met hulp uit het Westen, is dat redelijk gelukt. Ze hebben tijdens de magere ja ren noodgedwongen geleerd te improvi seren, soldaten hadden veel vrijheid om zelf besluiten te nemen. Niet alleen de elite bepaalt. Dat maakt een leger wend baar en flexibel in een oorlog.” Maar volgens Christ Klep is vader landsliefde de belangrijkste reden waarom dit leger zo taai is om tegen te vechten. „Ze willen autonoom blijven, kom niet aan hun natie. De kracht die het afgelopen jaar loskwam om die vrij heid te behouden, is ongelooflijk. Verge lijk het met de Franse Revolutie. Oekraï ners worden daarbij bij de hand geno men door een president die zich in ras tempo ontpopte tot een krachtige leider, want Volodomir Zelenski is zeker een van de grootste verrassingen van deze oorlog. Vooral dankzij zijn inspanningen heeft Oekraïne vorig jaar 62 miljard euro aan militaire steun uit het Westen ont vangen. Essentieel om niet te verliezen.” Ook het Russische leger verraste. In negatieve zin. Klep, die onder meer Rus landkunde studeerde, viel naar eigen zeggen van z’n stoel bij het aanschouwen van de Russische militaire operaties. „Amper vermogen om hun land- en luchtmacht op elkaar af te stemmen, de aanvalsgolven op het slagveld waarbij duizenden soldaten sneuvelen en die bijna niks opleveren. Ook Poetin kon z’n ogen ongetwijfeld niet geloven, daar ging z’n plan voor een blitzkrieg. De aan sturing van dit leger lijkt wel 19de- eeuws. Ze blijken niet in staat te moder niseren. Zeker, ze hebben massaliteit. Maar het leger is zo centralistisch gere geld én corrupt, dat ze er last van heb- Geoffrey Pyatt, de Amerikaanse onder minister voor Energie, kreeg vorige week de vraag van een journalist of het niet tijd wordt dat de VS en de EU erkennen dat de (energie)sancties tegen Rusland niet werken. Pyatt ontkende en stelde dat Poetin zich in eigen voet schoot door energie in te zetten als wapen. Volgens het Internationaal Energieagentschap zullen de Russische olie- en gasinkom sten tegen 2030 zijn gehalveerd en dat betekent een enorme klap voor de eco nomie. Of die prognose uitkomt, is de vraag. Van de voorspellingen dat de Rus sische economie vorig jaar compleet zou instorten en misschien wel 20 procent zou krimpen, bleef niets over. Met een krimp van ‘slechts’ 2,5 procent blijkt de economie behoorlijk weerbaar. Voor dit jaar voorspelt het IMF zelfs een groei van 0,3 procent. Daarmee doet Rusland het nauwelijks slechter dan de EU (plus 0,7 procent) en beter dan het Verenigd Ko ninkrijk, waar de economie dit jaar op nieuw krimpt. Zelfs Poetin reageerde verrast op de cijfers, zo bleek onlangs tij dens een toespraak voor zijn economisch kabinet. Hoe kan dat? „Rusland heeft - noodgedwongen door de westerse sancties - zijn belang rijke markt voor olie en gas verplaatst naar het oosten. Onder meer India, China, Turkije en Kazachstan halen veel meer fossiele brandstoffen uit Rusland. Hierdoor blijft de export redelijk op peil en de prijzen liggen nog steeds hoog, dat scheelt ook”, verklaart energie-expert Hans van Cleef, verbonden aan ABN Amro, het overeind blijven van de Russi sche economie. Waar het op neerkomt: Rusland heeft voldoende uitwijkmoge lijkheden. „Daarnaast is het ook actief op de zwarte markt met zijn fossiele ener gie, er zijn altijd achterpoortjes te vin den. „Maar het gaat niet alleen om olie. De rechtstreekse export van westerse tech nologie naar Rusland mag dan verboden zijn, dat betekent niet dat de producten niet meer op de Russische markt te rechtkomen. Afgelopen zomer gebeurde iets opvallends in Armenië: plots ver tienvoudigde de invoer van smartpho nes. Tegelijk steeg de uitvoer ervan naar Rusland. Hetzelfde gebeurde met was machines en computerchips in andere buurlanden van Rusland. Onder meer Kirgizië, Turkije en Kazachstan zagen hun export naar Rusland exploderen.” Toch, op langere termijn gaat Rusland het economisch zwaarder krijgen, denkt Strijd levert onverwachte Sanne Schelfaut VERRASSING 1 VERRASSING 2 VERRASSING 3 OCBB «>KK HOBO-OCKOflbCbKMkl» ByflHHOKl, m. IpniHb Stars Coffee in Moskou, op een plek waar eerst het uit Rusland vertrokken Starbucks zat. fotoap ff*1} j MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 GO POLEN IN OPMARS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8