minder actief zijn ‘Het is alsof jongeren Drie jongeren over de gevolgen van de coronajaren voor hun leven ‘Ik had voor het eerst de rust om na te denken- wat wil ik?’ ‘Corona heeft me een andere kant opgestuurd’ 11 1 6 /Mi 1 Romy Verhoeven (25) uit H eerie, assistent accountant allemaal wel los. Ik denk dat we de impact van corona op mi jn generatie niet moeten onderschat ten. Ik zie ook dat mijn leeftijdgenoten nu min der gemotiveerd zijn, minder actief, alsof ze een beetje in die pauze stand van corona blijven hangen. Het is bijvoor beeld nu heel lastig om nieuwe bestuursleden te vinden voor de Katho lieke Plattelands Jonge ren, de vereniging waar van ik voorzitter ben. Het is alsof jongeren het door corona minder logisch vinden om wat voor de samenleving te doen. Dat merkt mijn vriend ook. Hij bouwt carnavalswagens en daar waren dit jaar ook veel minder jongeren voor te porren.” f en toe hoor ik dat iemand corona heeft en denk ik: o ja, dat is er ook nog. Die hele chaos lijkt alweer zo lang geleden. Ik weet nog dat ik in het begin heel bang was voor het virus. Ik had een bijbaantje bij een biologi sche supermarkt en was zo panisch, dat ik een mond kapje én plastic handschoe nen droeg. Maar corona heeft me echt een andere kant opgestuurd. Als het virus er niet was geweest, zat ik nu bijvoorbeeld niet in Gent. Ik stond bij het begin van corona op het punt te vertrekken naar de Chinese stad Shenzhen voor een stage voor mijn eerste studie ook al een eigen bedrijf dat managers en beleidsmakers stimuleert om de werksfeer opener en veiliger te maken. Toen het onderwijs digitaal ging, kon ik mijn tijd makke lijker indelen. Ik vond het ook geweldig om te zien hoe snel mensen zich aanpasten. Scholen konden in een paar weken tijd het onderwijs online organiseren, terwijl het daarvoor onmogelijk leek. En ik vond het goed om te zien hoe inventief mensen kunnen zijn. Mijn klasgeno- webdesign. Dat ging dus niet door, veel te gevaarlijk. Intussen had ik al wel wat lessen Chinees gehad en leek het me leuk om Chi nees te studeren in een vreemd land waar ik wél naartoe mocht: België. Daar heb ik het ook superleuk gehad in het eerste jaar. Ik ging veel uit, wat ik in Nederland weinig deed. Tijdens de tweede lockdown was het een stuk minder. Toen zat ik opgesloten in mijn studentenkamer, mijn ‘kot’ van 12 vierkante meter. Dat was vooral in het week end balen, dan gingen alle Belgen naar huis. Ik ben in tussen geswitcht van studie, omdat programmeren me beter ligt en ik graag als ‘di gitale nomade’ aan de slag wil. Op Bali, of zoiets. Nee, naar China hoef ik niet meer. Daar doen ze nog steeds moeilijk over corona.” ten gingen bijvoorbeeld digi tale pubquizzen organiseren om elkaar te zien. Maar het allerbelangrijkste: ik had in die jaren voor het eerst veel tijd en rust om te bepalen wat ik met mijn leven wilde. Wat Jort Verhage (20) uit Leiden, ondernemer/ student filosofie Mila Duterloo (21) uit Bussum, studeert programmeren in Gent (België) k had het er met een collega nog over H dat carnaval dit jaar echt anders voelde. Alsof iedereen na al die ellende extra blij was. Er waren ook opvallend weinig ruzietjes en opstootjes. Ik vond het zelf ook heel fijn om het weer écht te vieren. Normaal ga ik niet elke carnavalsavond op stap, maar nu ben ik in mijn hippiepak, in mijn pyjama of in mijn bruids jurk alle dagen gegaan. Naar Roosendaal, naar Ossendrecht en naar Hoogerheide. Het voelde echt als een afsluiting van een periode. Ook ik ben, net als heel veel an dere Brabanders, na het carnaval in 2020 heel ziek geworden en ergens blijf ik het gevoel houden dat het nog eens kan gebeuren. Ik maak me ook zorgen: zullen we een nieuw virus nog wel serieus nemen? Ik heb het idee dat de meesten nu denken: ach, dit loopt k kan me die angst van die allereerste periode H nog goed herinneren. Dat ik me zorgen maakte over hoe dodelijk corona zou zijn. Zou de mensheid worden weggevaagd, zoals in de tv-serie The Walking Dead1. Die angst zat er ook in omdat mijn oom, een heel gezonde, sportieve man, in die periode 28 dagen op de ic lag. Geluk kig is hij helemaal hersteld, maar het was heftig. Corona was voor alle jongeren na tuurlijk ook een enorme breuk met het leven ervóór. Wij hadden het hartstikke goed. Er was vrede, er was vrijheid, alles ging z’n gange tje. En toen stond de wereld op z’n kop, konden we niet meer naar school, zaten we thuis met onze ouders. En toch zie ik de coronajaren als iets positiefs. Ik had in die tijd vind ik belangrijk? Wat past bij me? Wat geeft me energie? Ik heb na een tussenjaar besloten om mijn bedrijf te combineren met een studie filosofie. Die levert me voor alsnog meer vragen op dan antwoorden, haha. Maar nee, ik denk niet dat de corona- generatie - als je mijn genera tie al zo wil noemen - zielig is. Ik denk dat wij vooral een meer bewuste generatie zijn, door de lockdowns, de 1,5 meter, de avondklok. We weten dat vrijheid niet van zelfsprekend is.” Hebben ze een deuk opgelopen of zijn ze de coronajaren helemaal te boven? Drie jongeren blikken terug op de pandemie die Nederland driejaar geleden in z’n greep kreeg. I mi FOTO PETER FRANKEN -C o o ‘Onze generatie weet nu: vrijheid is niet vanzelfsprekend’ Eefje Oomen GO MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 FOTO WANNES NIMMEGEERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7