u Zestig Goese duplexwoningen gaan tegen de vlakte 4 •him nniiiiMUUim Destijds waren het de duurste huizen van Goes, nu zijn het de goedkoopste Woonark Grote kans dat Kees (91) en Mien (88) van Rossen het langste in de Nachtegaallaan wonen. In 1963 stre ken zij er al neer. Kees: „Daarvoor woonden we op een woonark waar van er hele ritsen lagen. Er waren namelijk amper huizen. Maar om dat we kleine kinderen hadden, wilden we graag naar een huis. In de Nachtegaallaan stonden er nog drie leeg. Die waren alleen nogal duur: op de ark betaalde ik drie tientjes per maand aan huur, dit huis kostte 90 gulden. Dat was even slikken, maar we hebben het toch gedaan. Destijds waren het de duurste huizen van Goes, nu zijn het de goedkoopste. We betalen net geen 600 euro per maand." Mien: „Het is voor ons een beetje moeilijk. We willen hier helemaal niet weg. Moet je eens kijken hoe prachtig we hier wonen! En we hebben al zo lang huur betaald, dat dit huis eigenlijk van ons is. Vind je niet? Maar we maken ons niet ver schrikkelijk druk hoor. We zijn nog met zijn tweeën, maken er grapjes over. Ik ken echter ook mensen van onze leeftijd die alleen zijn. Die ko men hier denk ik nooit meer terug, want dan moeten ze twee keer ver huizen.” Kees: „Onder in de huizen schijnt hier en daar vocht te zitten. Dan zou ik zeggen: doe er wat aan! Maar dan hoef je die huizen toch niet te slopen? Wij hebben ook geen klachten en de huizen bovenin na tuurlijk ook niet. Dat is al twee derde van alle huizen!” Samantha Balk: „Ik heb er flink de balen in dat het gesloopt wordt. Zo wel voor mezelf als mijn buurtge- Bittere pil „We hebben een bijeenkomst ge had, maar toch is er nog veel onze kerheid. Vele buurtbewoners die ik heb gesproken, zowel voor als na de bijeenkomst, zijn in paniek. Ik wou dat ik dat kon weg nemen bij hen. Maar dat gaat niet. Zelf was ik ook behoorlijk aangeslagen toen de brief op de deurmat viel. Ik begrijp echter wel dat de kosten voor reno vatie te hoog zijn vergeleken met nieuwbouw, maar emotioneel ge zien is het een bittere pil.” noten. Sommige wonen er al 60 jaar! Mijn directe buren zijn al goed op leeftijd. Ik vind het moeilijk dat zij nu uit hun vertrouwde huis weg moeten. Ik woon er nu zelf bijna 6 jaar, het huis is fijn. De ruimte is ge noeg en ik heb een heerlijke tuin.” „Er komen galerijwoningen voor terug die een stuk kleiner zijn, zon der tuin. Ik weet nog niet waar ik kan gaan wonen, want ik denk niet dat ik hier terug kan komen wonen. Ik ben mindervalide, kan kleine stukjes lopen maar ook niet altijd. De ene dag is de andere dag niet. Dus een galerijwoning zal voor mij en velen met mij lastig worden.” leringen en loslatende gevelbekle ding.” Renovatie was volgens Beveland Wonen geen optie. Te ingrijpend voor de bewoners en financieel niet haalbaar voor de corporatie. Daarom is gekozen om de du plexwoningen in twee fases te slo pen en er minstens net zoveel ap partementen voor terug te bouwen. De bewoners zijn ingelicht middels een brief en een informatieavond. Ze krijgen deze zomer de kans om in keukentafelgesprekken hun zor gen en vragen te bespreken. Voor die tijd kunnen enkelen al in klank bordgroepen meepraten over de plannen. De bewoners van de te slopen woningen kunnen terugkeren naar de nieuwbouw. Maar ze mogen ook naar een nieuwe huurwoning ver huizen en daar blijven wonen. Ze krijgen in ieder geval vanaf 1 juli 2023 (fase i-huurders) voorrang bij het vinden van een nieuwe huur- Het gaat om woningen die stam men uit 1958, toen als de wiede weerga in Nederland huizen ge bouwd moesten worden. Het schoot op door woningen te split sen en de helften ervan aan kleine huishoudens toe te wijzen: de du- plexwoning was geboren. Aan de Nachtegaallaan in Goes verrezen ook een paar rijtjes ‘dubbelhuizen’. De even nummers daarvan (2 tot en met 120) worden vanaf eind 2024 gesloopt. Volgens Iris de Vries, di recteur Wonen bij Beveland Wo nen, is het ook hard nodig. Zo is de technische staat van de woningen op een aantal punten be hoorlijk slecht. De Vries: „Dat blijkt ook uit de klachten die wij de afge lopen jaren van bewoners hebben ontvangen. Er zijn aanhoudende problemen met optrekkend vocht uit de fundering, verzakkende rio- Zestig huizen aan de Goese Nachtegaallaan gaan binnen nu en een paar jaar tegen de vlakte. Woningcorporatie Beveland Wonen wil er zeker evenzoveel terug bouwen. Modern en energieneutraal. woning. Voor de huurders van fase 2 geldt hetzelfde, maar dan in 2024. Daarnaast hebben alle bewoners recht op de wettelijke verhuisver- goeding. BE MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 ‘Wij willen helemaal niet weg - Kees van Rossen, bewoner Mien en Kees van Rossen wo nen al sinds 1963 in het zelfde huis aan de Nach tegaallaan. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Samantha Balk: „Ik was behoorlijk aangeslagen toen de brief op de deur mat viel.”. Michiel Bouwman Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50