w kb 1 Ij w «o ‘Retro Circus’ beurs voor verzamelaars van computerspelletjes van vroeger 4 Op te -i at 1 BBïW I T 180 euro moet Sergei van Reeken neertellen voor het computerspel uit de jaren 90 dat hij pijlsnel tussen de rij Nintendo cartridges heeft uitgevist. „Compleet in de doos, dus iedere euro waard.” Pure nostalgie. Ik ben opgegroeid met de Super Nintendo. Haamstede was zaterdag even het walhalla voor liefhebbers van com puterspelletjes uit vervlogen tijden. In Bistro Le Maire had Lutijn Groe neveldt voor de tweede keer dit jaar zijn ‘Retro Circus’ opgezet. Een mi- nibeurs voor verzamelaars, waar de spelhonger tegelijkertijd kan wor den gevoed achter al even oude te levisies met een buikje. In een an dere zaal is het ook gratis spelen op verleidelijk knipperende flipper en Arcadekasten van voor de eeuw wisseling. En daartussen tafels vol spellen te koop. bijna eng wordt, de hang naar de blokkerige wereld op een vierkant scherm blijft. „Pure nostalgie", zegt de 33-jarige Sergei van Reeken uit Blokkerig Ook al kun je tegenwoordig met een VR-bril op zelf een virtuele omgeving binnenstappen en de held uithangen, zijn spelletjes zijn soms zo levensecht gemaakt dat het Duck Hunt Genieten en lekker spelen doet de Rockanje. „Ik ben opgegroeid met de Super Nintendo.” plastic pistool aan een draad zoveel mogelijk opvliegende eenden uit de lucht te schieten. De vader coacht, maar zijn jongens missen en snel len verder naar het volgende spel. Marijn Jansen (23) uit Barend- recht en Freddy Varekamp (20) uit Scherpenisse hebben ondertussen de grootste lol met Tom en Jerry in de Strijd der Snorharen. Jansen is kat Tom, Varekamp muis Jerry. Wie kans ziet de ander het vaakst te pletten, wint. „Ik heb dit spel vroe ger veel met mijn broer gespeeld”, zegt Jansen. „Het is grappig.” Zijn ervaring uit het verleden geeft hem duidelijk een voorsprong. Is de muis in de echte tekenfilms de kat altijd te slim af, hier delft hij keer op keer het onderspit. Varekamp maalt er niet om. Hoe wel hij van de generatie is die met flitsende spelcomputers is opge groeid, hangt ook hij het verleden aan. De Nintendo 64, Xbox 360 en Playstations 1 en 2, hij heeft ze thuis staan en speelt er graag op. „Hart stikke leuk hoe dat vroeger ging.” En ook al heeft hij óók een hyper moderne game computer, de nieuwste Xbox én een Nintendo Switch, zijn all over favoriete spel blijft Mario 64. „Dat blijft leuk om te spelen; verveelt nooit!” staan nooit allemaal tegelijk aan! Op mijn werk speel ik meestal ook wel, in de pauzes op mijn Switch. Broodje en een drankje er bij, ge woon even lekker ontspannen. Maar het leuke aan een hobby zoals deze is voor mij ook er op uitgaan naar dit soort beurzen; het zoeken en vinden van mooie spelletjes waar er maar weinig van zijn uitge komen.” Zo’n kleine schat houdt hij in zijn handen geklemd: Castlevania IV. „Het losse spel heb ik al. Maar deze is compleet in de doos, mét een Ne derlandse handleiding. Meestal zijn die ook in het Duits. Aardige aan winst dus.” Van Reeken heeft voor zichzelf een shortlist gemaakt met spelletjes die hij graag nog aan zijn verzameling zou willen toevoegen. Of het daarna klaar is? Weer die vette glimlach: „Uiteindelijk is er Hij is het prototype verzamelaar, altijd nóg wel iets wat je zoekt. En Zes Nintendo’s (‘voor het geval er verder is het genieten en gewoon één kapot gaat’), verschillende lekker spelen.” Playstations, de Xbox 360, een Commodore 64 allicht en alle mo gelijke types Game Boys; Van Reeken heeft ze allemaal. En dan vader die aan de hand van zijn twee natuurlijk ook een hele reeks bijho- zoontjes van nog geen tien jaar zijn rende spelletjes. „Alles staat in een jeugd herbeleeft met Duck Hunt, hobbykamer, daar ga ik zitten om te Op de achtergrond klinkt een vro- spelen.” Een uurtje per dag meestal, lijk, maar irritant repeterend deun- zegt Van Reeken. Hij lacht. „Ze tje. Het doel van het spel is met een SD MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 I Sergei van Reeken (r) heeft een bijzondere uitgave van Castlevania IV gevonden. Arend Langendoen is blij me het bordspel van Dungeons Dragons, fotosanidraschimmelpennink ‘Dit is gewoon pure nostalgie’ - Sergei van Reeken Organisator Lutijn Groeneveldt mag zelf ook graag een potje flip peren op één van zijn kasten in de bistro, fotokatjanoort Marcel Modde Burgh-Haamstede - Zie ook pzc.nl/play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49