Een vicieuze cirkel, zucht M Ajax kan niet mét Calvin 3-1 2 Hugo Borst Onbetwist COLUMN EREDIVISIE FORTUNASITTARD-FEYENOORD Met een 2-4 overwinning op Fortuna Sittard onderstreepte Feyenoord gistermiddag zijn favorietenrol in de titelstrijd. Gaat het succes van de koploper zich ook vertalen naar Oranje, waar de nieuwe bondscoach Ronald Koeman vrijdag zijn voorselectie bekendmaakt voor de EK- kwalificatieduels met Frankrijken Gibraltar in maart? Ik sluit niet uit dat de schavuit stiekem binnenkomt en weer een pakje fruitsap gooit Zorgen bij Excelsior Boosheid is het woord niet. Toen Sparta-FC Utrecht werd stilgelegd slaakte ik een zucht van moedeloosheid. Er bleek vanaf de Denis Neville Tribune iets op het veld gegooid te zijn. Was de vijandelijke keeper geraakt? De scheidsrechter? Ik schaamde me. Ook omdat het op het Kasteel geen aansteker bleek, geen vuurwerk, geen kathe ter vol urine maar een pakje fruitsap. Frambo- zensmaak - lief drankje. Het rietje zat er nog in na tuurlijk. Ik moest lang wachten op een distantië rende, strenge verklaring van mijn club. Een uur of veertien, vijftien. Er moest over een verklaring worden nagedacht. Mijn eerste keer? Ik zou zweren dat er in 1972, 1973 een Nederlandse grensrechter in de Kuip werd geveld door een halve liter Oranjeboom-bier. Maar ik heb het net gecheckt. Het klopt niet. (Maar ook weer wel.) De halve liter bleek een blikje Heineken te zijn. En 1972 of 1973 was 1971. En de Kuip had voor de hand gelegen, maar het was het stadion van PSV. Grensrechter David Barrett ging tijdens PSV - Real Madrid naar de grond. Bij Langs de Lijn pleitte ik voor de zeventiende keer in mijn sportjournalistieke loopbaan voor een stadionverbod mét meldingsplicht voor hooli gans. 95 procent van de luisteraars was voor. Maar het komt er niet. Er is geen wil. Niet bij de politiek, niet bij de politie. Je hebt vicieuze cirkels en vicieuze cirkels. Het komt echt nooit meer goed. Zuinige zegeAZ De tweede helft is pas net begon nen, als Calvin Bassey een bal passt naar de rechterkant. Een soort losse flodder, volledig buiten bereik van ploeggenoot Devyne Rensch, die verbeten moet sprin ten om de situatie te corrigeren. Het is typisch zo’n bal waar in Amsterdam al snel smalend over wordt gedaan. Bassey is nu een maal geen type Franz Becken bauer, ook geen Frank de Boer, eerder het tegenovergestelde. Maar de ironie wil dat het huidige Ajax tactisch toch haast niet zonder de Nigeriaanse Engelsman kan, zo blijkt ook weer tegen Vitesse. Want als Bassey na rust in de ploeg is gekomen als centrumver- dediger, keert prompt de defen sieve balans terug in de ploeg van trainer John Heitinga. Ajax speelt ook in de tweede helft verre van indrukwekkend, maar het geeft in elk geval amper kansen meer weg. Bassey is aan de bal ook nu geen Mats Wieffer is zojuist opnieuw een van de bepalende spelers ge weest namens Feyenoord, ditmaal tegen Fortuna Sittard, als hij gecon fronteerd wordt met een uitspraak van Willem van Hanegem die hij een week geleden deed in zijn co lumn in het AD. De Kromme zou het, schreef hij, ‘niet gek vinden’ wanneer de van Excelsior overge komen middenvelder wordt opge roepen voor het Nederlands elftal. „Heel mooi natuurlijk, als zo’n le gende zulke mooie woorden over je zegt”, antwoordt de Tukker dan, een tikkeltje verlegen. „Maar ik ben niet met Oranje bezig.” Afgelopen week bracht bonds coach Ronald Koeman een bezoek aan Feyenoord. Niet alleen aan de Rotterdamse club overigens, ook op andere plekken verscheen hij. En toch: zijn aanwezigheid kan nau welijks los worden gezien van de wijze waarop het elftal van Arne Slot zich ook dit seizoen weer ma nifesteert. De regelmatige 2-4 over winning op Fortuna Sittard, omlijst met een prachtige afstandsknal van Wieffer, markeert waarom de kop loper vooralsnog de meest stabiele topclub is. En impliciet vormt Wieffer, in Sittard steeds de spil waar zijn elftal om draait, daar de belichaming van. Het geeft de bekendmaking van de Oranje-voorselectie van ko mende vrijdag nu al een extra di mensie. In elk geval uit Rotterdams perspectief. Waar de nu gebles seerde doelman Justin Bijlow afge lopen WK de enige Feyenoord-in- ternational in de Oranje-selectie was, lonkt nu een uitverkiezing voor veel meer spelers van de lijst aanvoerder. Niet alleen Wieffer ontpopt zich met de week meer tot PSV mocht zeventien jaar geen Intertoto spelen dacht ik. Met de gooier liep het slechter af Eerst werd hij 48 uur op zijn Argentijns gemarteld door politiebeulen, daarna kreeg de magazijnbediende uit Veldhoven de doodstraf. Het vonnis werd uitgevoerd in het Evoluon. De dader kwam aan zijn einde in een elektrische stoel die was bedacht door Chriet Titulaer. Een handige uitvinding was het: het slachtoffer werd meteen gecremeerd. De familie kon de urn zo meenemen. Theo Maassen heeft dat ding thuis staan. Wat ik wil zeg gen: zo loste je criminaliteit op vroeger: kordaat. Je gooit een aansteker, vuurwerk, een katheter vol urine. Je krijgt een stadion verbod. Dat niemand ooit controleert. Dus kom je stiekem weer binnen bij je club. En dan loop je onder invloed het veld op en ga je de keeper van de tegenpartij eens pakken. Je wordt ge pakt. Je krijgt weer een sta dionverbod dat door nie mand wordt gecontroleerd, dus kom je stiekem binnen en op een dag loop je dronken het veld op om Jurriën Timber in elkaar te slaan. Et cetera. ‘Er is in het voetbal een trend gaande,’ consta teerde de visionaire algemeen directeur van mijn favoriete club, ‘waar zelfs Sparta mee te maken heeft.’ Zelfs Sparta. Zelfs Sparta deelt stadionver boden uit. En ik sluit niet uit dat de schavuit toch stiekem binnenkomt. En weer een pakje fruitsap (frambozen) gooit. In de mogelijke uitverkiezing van hetzelfde Feyenoorders voor de EK-kwalifi- linksback Quilindschy catiewedstrijden tegen Frankrijk en Gibraltar in maart, zou de stem van Superspion Sipke daarom wel- eens doorslaggevend kunnen zijn. „Het is mooi dat onze spelers zich, dankzij hun goede prestaties in de kijker spelen bij landen teams”, zegt de Feyenoord- coach. „En voor Mats is het natuurlijk een bepalende pion met Neder lands elftal-potentie; geldt voor Hartman en centrale verdediger Lutsharel Geertruida, die de tegen Fortuna kort voor tijd ingevallen Gernot Trauner haast heeft doen vergeten in De Kuip. Gaat het succes van Feyenoord zich, kortom, ook vertalen naar Oranje? „Ik ga er niet over, in Ro nald Koeman zit er een bondscoach prachtig dat iemand als Willem zo die daar uitstekend zelf zijn oordeel positief over hem is. Dat doet die over kan vellen”, stelt Slot zich des- jongen goed.” gevraagd wat gereserveerd op. En vervolgens, met een knipoog: „En hij heeft ook nog een assistent met Tegen Fortuna bewijst Wieffer prima kennis van zaken.” waarom hij op dit moment onbe- Met name de rol van die assistent, twiste basisspeler is in het elftal van Sipke Hulshoff, is pikant. De Fries, Slot. In Limburg is hij, zoals vaker, trouwe rechterhand van Slot in de verbinder tussen de verschil- Rotterdam, is straks ook een van de lende linies. Een speler die bijna al- adjudanten van Koeman bij het Ne- tijd voor de goede oplossing kiest, derlands elftal. Aangezien hij Wief- En die dus, zo blijkt, ook op feno- fer, Hartman en Geertruida nage- menale wijze kan scoren. Iets dat noeg dagelijks ziet trainen, kent hij hij tot dusver in competitieverband hun kwaliteiten als zijn broekzak, nog niet had gedaan namens Fey enoord. Maar ook Hartman, die tegen de geel/groenen weliswaar niet on derscheidend is, onderstreept dat hij de kwaliteiten heeft om in elk geval op termijn het gat op te vullen dat Daley Blind gaat achterlaten bij het Nederlands elftal. Zoals de te gen Fortuna stabiele Geertruida wekelijks laat zien dat hij niet voor niets op de radar staat van Koeman. Of het ook daadwerkelijk tot een uitnodiging komt voor het drietal? Vrijdag, wanneer Koeman zijn voorselectie bekend maakt, zullen ze het weten. Tot het zover is maakt Wieffer zich in elk geval niet te veel illusies. „Als het op een dag zover zou zijn, is dat fantastisch”, toont de in het veld zo branievolle mid denvelder zich bescheiden. „Maar voorlopig doe ik gewoon mijn ding: voetballen voor Feyenoord.” Er solliciteren veel 7 7,5 5,5 5 6,5 EREDIVISIE M PSV-FC TWENTE V) GRONINGEN ALKMAAR Door een zui nige 2-1 over winning op Cambuur blijft AZ in het spoor van kop loper Feye noord. De thuiszege op de hekkenslui ter van de ere divisie was er een zonder franje. De 18-jarige Wouter Goes (foto) maakte in de tweede helft zijn eer ste treffer voor AZ, maar min der spannend werd het daar door niet. Na een uiterst gevoelige ne derlaag tegen concurrent FC Groningen (3- 0) nam de de- gradatiestress toe bij Excel sior. De dreun in de Euroborg kwam keihard aan bij de Rot terdammers, die zich steeds minder veilig beginnen te wanen. Excel sior bleef maandenlang weg uit de ge varenzone, maar ziet de zorgen met de week toene men. Calvin Bassey in duel met Million Man hoef, foto pro shots Dennis van Bergen Sittard 6,5 7,5 Unnerstall Brenet 63. Cleonise Hilgers Pröpper 87. Pleguezuelo Smal Vlap Zerrouki Salah-Eddine 76. Steijn Cerny 63. Sampsted Van Wolfswinkel 76. Ugalde Misidjan 5 6 6 5,5 6 7 6 7 7 5,5 6 6 6 6,5 5 Benitez Mwene Ramalho Branthwaite Mauro Junior Sangaré Simons 87. Til Veerman 87. Saibara Bakayoko 63. Van Aanholt De Jong Silva 77. Gutierrez Nee, dan nu. 9. Silva 1-0, 47. Misidjan 1-1, 57. De Jong 2-1, 74. Simons 3-1. Door de 1-2 zege op Vitesse blijft Ajax in het spoor van koploper Feyenoord, maar reden tot euforie is er nog amper. Defensief heeft trainer John Heitinga de puzzel nog niet gelegd. In Arnhem moest invaller Calvin Bassey de boel komen redden. Scheidsrechter: Gözübüyük 6,5 Toeschouwers: 32.323 MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 GO - - c -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34