‘Willen jullie hier eigenlijk wel bezoek ontvangen?’ M 4 Laatste supermarkt van Grijpskerke na 94 jaar dicht ^'1 De sluiting van de Spar in Grijpskerke is een ramp, zo stelde Oor Sohier zaterdag een paar minuten voordat de laatste winkel van zijn dorp sloot. Met de sluiting houdt niet alleen de supermarkt op maar verdwijnt ook het sociale hart uit het dorp, zei de inwoner van Grijpskerke. Na 94 jaar stopt de familie Sanderse met het exploiteren van de laatste winkel van Grijpskerke. Eigenaar Louis Sanderse moet geopereerd worden en kan geen opvolger vin den, zodat er niets anders opzit dan de winkel sluiten. De ondernemer, zijn familie en het personeel wer den zaterdag door heel veel inwo ners van het dorp bedankt voor hun inzet. Verschillende inwoners wilden de sluiting van hun supermarkt na melijk niet stilletjes laten passeren en hadden dan ook een feestelijk af scheid georganiseerd in een stamp volle kerk. Inwoners konden zich niet herinnering dat er ooit zoveel mensen in de kerk zaten. Niet al leen alle zitplaatsen waren bezet, veel belangstellenden moesten ook staan om te horen en zien hoe Louis Sanderse, zijn familie en het perso neel werden toegesproken, toege zongen en bedankt. terug thuis was Hij snapt niet dat de gemeente het overloopterrein Bastion, direct naast de Gedempte Haven, niet open heeft gegooid. „Ik heb er afge lopen week nog om gevraagd maar het gras moet nog groeien, kreeg ik te horen.” Hij verwijst de automo bilisten allemaal naar de parkeer terreinen Kanaalweg en Maurits- bolwerk, aan de andere kant van het vestingstadje, waar nog wel plek is. natuurlijk de plaats waar je bood schappen kon doen.” Namens alle inwoners gaf hij Louis Sanderse dan ook de Orde van Verdienste van bleek uit het klaterende applaus dat volgde. Nellie Couwenberg vindt dat met het stoppen van de supermarkt het hart uit het dorp verdwijnt. Ook zij wees op de sociale functie van de winkel. Ze stelde dat er nog meer aan het verdwijnen is, omdat de huisarts nauwelijks nog spreekuur houdt in Grijpskerke. „We moeten nu naar Oostkapelle.” Zo verdwijnt volgens haar de ene na de andere voorziening en heeft Grijpskerke alleen nog een café waar mensen bij elkaar kunnen komen. Marijke van Peene, die jaren gele den in de winkel werkte, haalde herinneringen op aan die tijd en zei Die mensen zie je dus nooit meer terug dat de familie Sanderse al een be- zorgfunctie had lang voor grote su permarktketens daarmee begon nen. Soms leverde dat wel eens pro blemen op want dan las ze op een briefje dat iemand shag en vloei wilde. Vervolgens moest zij er maar achter zien te komen welke shag en vloei er werd bedoeld. werknemers van Veerse onderne mers mogen parkeren. Ondanks dat het voor oplettende bezoekers dui delijk is dat daar geen bezoekers mogen parkeren, rijden er op deze zondag toch automobilisten uit Noord-Brabant, Belgisch Brabant en Limburg dat plein op om daar te parkeren. Pas als ze bij de parkeer meter zijn, zien ze dat ze maar liefst vijftig euro moeten aftikken om daar te parkeren. Mosmans heeft speciaal voor hen daar een bord met losse informatie vellen neergezet waar ze op kunnen zien waar ze veel goedkoper kun nen parkeren. Hij zegt dat ondanks alle borden die langs de diverse Veerse invalswegen staan, er nog vervolgens werden uitgenodigd mee te gaan naar de kerk. Daar zat hij met tranen in zijn ogen te luiste ren naar wat er allemaal werd ver teld over hem, zijn familie en de winkel. En hij was helemaal over- donderd toen hij van de bewoners een hotelbon kreeg. Cor Sohier vertelde dat hij het be zoek aan de winkel echt zal missen. „Als ik ging, duurde het meestal wel een uur voor ik weer terug thuis was. Want je ontmoette daar altijd anderen. We proberen van de slui ting nu wel iets feestelijks te ma ken, maar het is natuurlijk helemaal niet feestelijk. Want wat is een dorp nog zonder winkel?” Oranjeplein Weemaes vindt dat de parkeerter reinen in Veere maar slecht zijn aangegeven. Ook zij snapt niet dat het overloopterrein niet vrij is ge geven op zo’n mooie dag als deze zondag. „Vinden ze bezoek hier Overdonderd Louis Sanderse had deze loftuitin gen totaal niet verwacht. Hij kreeg pas iets in de gaten toen rond drie uur ‘s middags steeds meer inwo ners zich verzamelden bij zijn win kel. Hij was helemaal verrast toen hij, zijn familie en medewerkers niet belangrijk”, vraagt ze opnieuw. Mosmans vindt dat in het par keerbeleid van de gemeente te wei nig rekening wordt gehouden met de belangen van ondernemers en bezoekers. „Wij moeten het heb ben van mensen van buiten. Die moeten zich hier welkom voelen.” Hij wijst ook naar het Oranjeplein waar nu alleen maar inwoners en Maatwerk Wethouder Marcel Steketee (HW, parkeren) laat weten dat er binnen kort duidelijkere borden komen te staan. „We passen ze aan. Ook gaan we dit jaar weer evalueren zodat we ervoor kunnen zorgen dat we maat werk leveren op vlak van parkeren.” steeds mensen zijn die ze niet zien en die achteloos op de parkeerapp drukken als ze stilstaan op het Oranjeplein. „Dan is het al te laat. Die zijn dus vijftig euro kwijt.” Dat is volgens hem de slechts mogelijke reclame denkbaar. „Want die men sen zie je dus nooit meer terug.” Haar auto en de drie van andere landgenoten staan bijna muurvast op de toerit naar de parkeerplaats Gedempte Haven waar alle plekken bezet zijn. Dat is bij het afslaan richting parkeerplaats niet te zien zodat de Audi van Weemaes klem komt te zitten tussen andere voer tuigen die ook allemaal op zoek zijn naar een plekje om te parkeren. Ondernemer Jan Mosmans ziet het hoofdschuddend aan. „Die chaos is hier al een deel van de dag.” het meestal wel permarkt was, zo leerde hij al snel, een UUr VOOr Ik Weer veel meer dan alleen een winkel. Het was het trefpunt van het dorp, de plaats waar je nieuwtjes hoorde, waar je even bij kon kletsen. „En enkele jaren geleden verhuisd naar Als ik ging, duurde Grijpskerke, speciaal omdat daar nog een supermarkt was. En die su- Trefpunt Er werden veel leuke herinnerin gen opgehaald, want Arja Boogaard Grijpskerke. Een orde die de onder benadrukte dat ze deze dag niet nemer volop heeft verdiend, zo verdrietig wilde zijn, hoewel ze niet weet hoe het dorp verder moet zon der de winkel van Louis. Michel Gerritsen weet dat ook niet. Hij is .’■y| Veel meer dan een winkel VEERE - Emile Calon Willen ze hier wel bezoek ont vangen? Nicole Weemaes uit Sint Niklaas stelt zondag rond 13.45 uur die vraag als ze een parkeerplaats in Veere zoekt. - Cor Sohier, inwoner Grijpskerke - Jan Mosmans Ondernemer Veere Emile Calon Grijpskerke Namens alle inwoners gaf Michel Gerritsens Louis Sanderse de Orde van Verdienste van Grijpskerke. Gerritsens is enkele jaren geleden verhuisd naar Grijpskerke, speciaal omdat daar nog een supermarkt was foto dirkjan gjeltema MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 WA UDVANOE ORDE VAN VERDIENSTE GRIJPSKERKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24