u Auto Maatschappij Zeeland wordt 100 jaar Ravage op A58 door hardrijdend bestelbusje Politie lost waarschuwingsschoten op haventerrein, zes mannen aangehouden 2 De Auto Maatschappij Zeeland (AMZ) bestaat woensdag 100 jaar. Het busbedrijf viert het feestje door de eerste rit uit 1923 van Borssele naar Goes te rijden. Met een originele T-Ford uit het oprichtingsjaar. „Familie en personeel van weleer gaan mee.” F - bestuurder PZC.NL Auto op zijn kop in de sloot Spookrijder in tunnel, buizen dicht Je komt overal en je wordt er nog voor betaald ook waar het hoofdkantoor is gevestigd. In dat pand huist nu De IJswinckel. De smokkel van drugs via zeeha vens is een groeiend probleem, zo wel in Rotterdam en Vlissingen als Antwerpen. In Rotterdam werd vo rig jaar de meeste cocaïne onder schept (46.789 kilogram), veel min der dan het jaar ervoor (72.808 kilo). In Vlissingen en Antwerpen gingen de vangsten juist omhoog: respec tievelijk van 2100 naar 4157 kilo en van 90.000 naar 110.000 kilo. Het is goed denkbaar dat de criminelen door verscherpte controles in Rot terdam vaker uitwijken naar de ha vens van Vlissingen en Antwerpen. speelt erop in. Directeur Ries Spruit: „In de jaren vijftig nam het toerisme een hoge vlucht. Ameri- Voor de oorlog bestaat het streek vervoer uit afzonderlijke buslijn- tjes. Het kabinet vindt eind jaren veertig een bundeling broodnodig. AMZ Borssele, De Baar in Wemel- dinge en Leendertse in Kruiningen zetten samen het openbaar vervoer in Midden-Zeeland op poten. Het knooppunt is De Westwal in Goes, Kaartjes Greta Schrieks-Traas (82) verkoopt eind jaren vijftig, begin jaren zestig buskaartjes bij de vleet. Die floepen uit een machine die aan een riem voor haar lichaam hangt, tenminste als je goed zwengelt. „Kijk, hij doet het nog. Leuk hè. Ik heb mooie her inneringen aan die tijd. De bus zal altijd vol. Iedereen was aardig en veel mensen hadden tijd voor een praatje. Tegenwoordig hebben rei zigers allemaal oortjes in en kijken ze op hun smartphone.” Het zijn gouden tijden voor busondernemingen. Naast het regi onale openbare vervoer met de be kende geel-witte AMZ bussen ra ken busreizen in zwang. AMZ Rond 03.20 uur kwam bij de politie de melding binnen dat er mensen over het hek klommen bij een over slagbedrijf Meerdere politie- en douane-eenheden kwamen er op af. Zij zochten de omgeving af en troffen zes verdachten aan. Bij de aanhoudingen hebben agenten meerdere schoten gelost. De zes verdachten zitten vast voor verder Zeehavenpolitie Om drugscriminaliteit in de havens terug te dringen, krijgt Zeeland binnenkort de beschikking over zeehavenpolitie. Naar Rotterdams voorbeeld houdt dit team zich vanaf het voorjaar permanent bezig met toezicht, handhaving en aan pak van ondermijnende activitei ten in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Moerdijk. Korrels Eerder vrijdagmid dag was de A58 tus sen Krabbendijke en Rilland ook al deels afgesloten voor ver keer, nadat een vrachtwagen zijn la ding had verloren bij een botsing. Bij dit ongeval raakte niemand gewond, maar werd wel een deel van de lading ‘big bags’ kapotge- scheurd. De weg lag bezaaid met de kor rels die daarin zaten. De opruimwerk- zaamheden duur den tot zeker het be gin van de avond. Daardoor was het erg druk op de A58 en ontstond er al snel een file van zo’n 7 kilometer. Hans Warren Hans Warren, die nooit zijn rijbe wijs haalde, schrijft zelfs een lof zang op Sentina: „Ik heb maar één chauffeur gekend bij wie ik me vol ledig op mijn gemak voelde. Het was een vrouw, Sentina de Muynck. Ik voelde me zo veilig als een kind aan de hand van zijn moeder. Alles ging geluidloos en soepel. Souve- rein beheerste ze wagen en weg. Een manwijf? Allesbehalve. Sen tina was de meest vrouwelijke vrouw die je je kunt voorstellen. Een Juno, hoogblond en slank. Een emir zou haar onmiddellijk hebben geroofd.” raakte de macht over het stuur kwijt en schoot via de rijbaan tegen de vangrail aan. De bestelbus raakte daarbij drie andere auto’s. Een automobilist en een inzittende van de bestelbus zijn naar een zieken huis overgebracht. Twee bestuurders van de andere perso nenauto’s zijn ter plekke door ambu- lancemedewerkers nagekeken. Eén van de passagiers is Miep Spruit-de Muynck (76), dochter van Bram de Muynck die samen met zijn broer Jan een eeuw geleden in Borssele aan de wieg staat van het streekvervoer in Midden-Zeeland. Kleuter Miep rijdt vaak mee op de bus. „Als moeder het druk had, zette ze mij en mijn zus in de bus. We reden naar Goes en terug naar Borssele. Was ze nog druk, dan gin gen we een tweede ritje mee. Het was een soort mobiele kinderop vang.” De dames De Muynck zijn geen doetjes. Brams zus Tona chauffeert als een kerel, en dat gewoon in kle derdracht. Miep: „En mijn moeder Sentina, door iedereen Tina ge noemd, reed op de taxi. Eén van de vaste passagiers was Hans Warren, die later bekend werd als schrijver.” Uit onderzoek is za terdag gebleken dat de bestuurder een 22-jarige man uit Den Haag was. Zijn rijbewijs is door de politie ingevorderd. De andere vijf zijn geen verdachten meer. Het ongeval ge beurde rond 17.20 uur. Een bestelbus met zes inzittenden reed volgens getui gen met hoge snel heid over de vlucht strook om de file, ontstaan door een eerder ongeluk, voorbij te rijden. Bij het passeren van een vrachtwagen kwam de bestelbus met de wielen in de berm terecht. De onderzoek. Het gaat om (jonge) mannen tussen 15 jaar en 32 jaar, af komstig uit de omgeving van Rot terdam. De politie en douane doen samen verder onderzoek. F, J MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 PC De bus zat altijd VLISSINGEN-OOST Oneens - Maurice Steketee Weekend: De coronamaatregelen worden te vroeg afgeschaft (3001 r.) OVEZANDE TERNEUZEN Een zwaar ongeval vrijdagmiddag op de A58 is mogelijk veroorzaakt door een bestelbus die met hoge snelheid over de vlucht strook reed bij Waarde. Twee mensen zijn naar het ziekenhuis ge bracht, de politie hield de zes inzit tenden van de be stelbus aan. De A58 bij Waarde waar het ongeluk is ge beu rd. foto hvzeeland Nieuwe stelling: Ik heb mijn compu ters en telefoons goed beveiligd WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl In Ovezande is zaterdagavond een auto in de sloot beland. Er raakte niemand gewond. Het on geluk gebeurde rond 22.20 uur aan de Rietveld- weg. De bestuur der zag een bocht over het hoofd en kwam met zijn wielen in de berm terecht. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en sloeg hij over de kop. De auto kwam in een sloot tot stil stand. De brand weer rukte uit omdat er een vermoeden van beknelling was. Dat was niet zo. De twee inzitten den konden de auto door de achterklep verla ten. De Westerschel- detunnel is gis teravond even afgesloten ge weest voor al het verkeer van wege een spookrijder in een van de tun nelbuizen. Uit voorzorg werden beide buizen af gesloten. Hoe de spookrijder in de verkeerde buis terecht is geko men, is nog niet duidelijk. Het is niet de eerste spookrijder in de Westerschelde- tunnel. In 2020 bijvoorbeeld keerde een 80-jarige vrouw vlak voor de in gang van de tun nelbuis en in 2018 en 2017 re den respectieve lijk een dronken Pool en Belg te gen de richting de tunnel in. Op het haventerrein aan de Fin- landweg in Vlissingen-Oost zijn in de nacht van vrijdag op zater dag zes mensen aangehouden. Agenten hebben daarbij waar schuwingsschoten gelost. - Wim en Anna Bos, (voormalig) buschauffeurs Vlnr: Oud-directeur Jan de Muynck, oud-buschauffeur Anna Bos, oud-conducteur Greta Schrieks-Traas met een antieke kaartjesmachine, buschauffeur Wim Bos, oud-directeur Adri Spruit, oud-passagier Miep Spruit en directeur Ries Spruit. FOTO MARCELLE DAVIDSE K11% Eens Maurice Steketee Waarde Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22