M Tientallen doden als krakkemikkig bootje op de rotsen loopt ifel 11 Voor de kust van het Zuid-ltaliaanse Crotone is een boot met migranten in tweeën gebroken en gestrand. Gevreesd wordt voor meer dan honderd doden. Brandtrap stort in, studenten gewond Bouwers vast voor schade aardbeving Man op perron met kruisboog een van de eersten op de rampplek aanwezig was. „Maar een tragedie van deze omvang hebben we nog nooit meegemaakt.” mensen te stoppen Medeleven De minister van Binnenlandse Za ken Matteo Piantedosi betuigde zijn medeleven aan de slachtoffers van de ramp, maar benadrukte dat har dere actie tegen mensensmokkel noodzakelijk is. „Het is van groot belang de trek van migranten te stoppen en te zorgen dat die over- bruikt door arbeidsmigranten die geen kans maken op een verblijfs vergunning, maar in de illegaliteit wel een baantje vinden. Dit jaar kwamen al 16.000 mi granten over de Middellandse Zee aan in Italië (12.000), Spanje (2000) en Griekenland (2000), volgens vluchtelingenorganisatie UNHCR. Die organisatie telde in 2023 al zeker 195 verdronken en vermiste migran ten op de routes over de Middel landse Zee. Dat is nog exclusief het drama van gisteren. Vorig jaar kwa men er zo’n 2000 mensen om bij de oversteek. Sinds 2015 zijn er al 23.000 mensen verdronken of vermist. Iraniërs. Via Libië komen veel men sen uit Afrikaanse landen als Erit rea, Nigeria en Soedan. Ze kiezen voor de bootjes omdat er geen legale routes zijn waarop Het strand van Steccato di Cutro, op zo’n twintig kilometer van Crotone, helemaal in de punt van de Itali aanse laars, ligt bezaaid met licha men van verdronken migranten. Die zijn aangespoeld nadat de vis sersboot waarop ze zaten gister morgen verging. Door het slechte weer en de wilde zee sloeg het schip op de rotsen voor de Calabrese kust en brak in tweeën. Tot nu toe zijn er 58 slachtoffers te betreuren bij de schipbreuk, onder wie veel vrouwen en kinderen. De Italiaanse kustwacht heeft de licha men van twee jongetjes, van 7 en 3, en een pasgeboren baby geborgen. Gisteravond bleek dat 81 opvaren den de ramp hadden overleefd, van wie 21 zijn overgebracht naar het ziekenhuis. De rest is naar een na bijgelegen asielzoekerscentrum ge bracht. Een van de overlevenden is gearresteerd op verdenking van mensensmokkel, volgens de Itali aanse media gaat het om een Turks staatsburger. In het wrak van het schip zijn documenten gevonden van nog een vermeende mensens mokkelaar, maar van hem ont breekt elk spoor. Volgens de overlevenden waren er ongeveer 250 migranten aan boord van het schip, voornamelijk afkomstig uit Iran, Pakistan en Af ghanistan. Het schip vertrok vier dagen geleden vanuit de Turkse ha venstad Izmir. Ze vertelden ook dat er een explosie aan boord is ge weest, waardoor een deel van de op varenden verbrand is. Smokkelroutes Vluchtelingen uit Iran en Afghani stan maken in Europa kans op asiel. Maar omdat er geen legale routes zijn om naar Europa te ko men en asiel aan te vragen, nemen ze hun toevlucht tot levensgevaar lijke smokkelroutes. Veel vluchte lingen verblijven een tijd in Tur kije, maar trekken uiteindelijk door omdat het niet lukt in dat land een goed bestaan op te bou wen. Door de slechte economische situatie in Turkije neemt de weer stand tegen vluchtelingen ook toe in het land. „Er waren al eerder migranten hier aangekomen”, zegt de burge meester van het stadje Cutro, die als Het is crimineel om in een schip van twintig tachtig mensen vermist. Door de meter tweehonderd slechte weersomstandigheden en de lage temperatuur van het zeewa ter verwacht de Italiaanse kust- wacht niet veel drenkelingen le vend uit het water te halen. Elk jaar bereiken tienduizenden tochten niet aangemoedigd worden migranten de kust van Italië. De met de illusie van een beter leven.” meesten van hen vertrekken in Ook de Italiaanse premier Gior- gammele (rubber)bootjes vanuit gia Meloni wijst in een geschreven Libië. Ook vanuit Tunesië en Turkije verklaring de beschuldigende vin- proberen migranten over zee Eu- ger naar de mensensmokkelaars, ropa te bereiken. Via Turkije komen „Het is crimineel om in een schip doorgaans veel Syriërs, Afghanen en van net twintig meter tweehon derd mensen te stoppen en ze de zee op te sturen met deze weers verwachtingen.” Ze belooft zich nog meer in te zetten om de men sensmokkel een halt toe te roepen, vluchtelingen asiel kunnen aanvra- Filippo Grandi, baas van VN- gen in Europa. Dat moet ter plaatste vluchtelingenorganisatie UNHCR gebeuren. Ook worden de routes ge- spreekt van ‘weer een vreselijke schipbreuk’. „Het is tijd dat landen stoppen met ruziemaken en het eens worden over juiste, effectieve en gezamenlijke maatregelen om nog meer tragedies te voorkomen.” Gisteravond werden nog ruim Discussie Er woedt al jaren een felle (poli tieke) discussie over de migranten schepen. Volgens Italiaanse poli tici worden de boten vanuit Libië aangetrokken doordat hulporgani saties de migranten uit het water halen. Er is geen onderzoek waar uit blijkt dat daardoor meer boot jes vertrekken. Ook zonder hulp- boten vertrekken er migranten. .7^ LEIDEN Weer scheepsramp met vluchtelingen ISTANBOEL 7 SCHIPHOL De schipbreukelingen worden opgevangen op het strand van Cutro. Van het bootje is niks meer over. FOTO'S AR ANP - Giorgia Meloni Twee studenten zijn zater dagavond met onbekende verwondingen naar het zie kenhuis gebracht nadat de brandtrap van hun Leidse studentenhuis het plotseling begaf. Ze vielen daarop van grote hoogte naar beneden. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor elf aan de Hoge Rijndijk, vlak buiten het stads centrum. De twee studenten stonden te roken op de brandtrap van hun studenten huis, aldus een woordvoerder van de brandweer. Door on bekende reden raakte de brandtrap ineens los van de gevel. Het tweetal stortte vier verdiepingen naar beneden. In Turkije zijn zeker 184 men sen, onder wie aannemers en een burgemeester, vastgezet wegens vermeende nalatig heid met betrekking tot inge storte gebouwen. Door de zware aardbevingen van deze maand hebben volgens de re gering meer dan 173.000 ge bouwen schade opgelopen. Ook relatief nieuwe gebou wen zijn beschadigd, ondanks een aanscherping van de bouwvoorschriften door de regering van president Erdo gan. De oppositie beschuldigt de regering er onder meer van de voorschriften niet te hebben gehandhaafd. Een man die met een gespan nen kruisboog rondliep op een perron op Schiphol is gis teren aangehouden. Volgens de marechaussee was sprake van een dreigende situatie. Een NS-medewerker had vol gens een woordvoerder van de marechausse al heldhaftig de kruisboog uit de handen van de man geslagen die bij spoor 2 zou rondlopen. Mare chaussees overmeesterden de man uiteindelijk en voer den hem geboeid af. Daarna bleek dat de uit Slowakije af komstige man in de war was, maar niemand iets aan wilde doen. Hij werd na enige tijd weer vrijgelaten. Angelo van Schaik Crotone GO MAANDAG 27 FEBRUARI 2023 H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11