M 9 Él Mg In Sint-Petersburg... kelijk. Ik weet dat mensen zeggen dat iedereen die Oekraïners helpt om in Rusland te blijven, uiteindelijk Poe- tins werk doet. Maar dat is te makke lijk. Die vluchtelingen hebben hulp nodig.” En hij doet het ook voor zich zelf, omdat hij bang is anders het contact met de realiteit te verliezen. Het leven om hem heen gaat gewoon door, ook al is niks meer gewoon. Hoe het verder moet, weet hij niet Voor veel Russen maakt het niks uit of er wel of geen oorlog is zo goed. Hij worstelt met wie hij is en waar hij vandaan komt. „Ik ben een ontwikkeld en zelfstandig individu, maar ik word aangesproken op de fascistische daden van mijn land. Ik snap dat, maar het voelt vreselijk.” Hij hoopt dat er over dertig jaar een ‘Russische Willy Brandt’ opstaat. Die voormalige West-Duitse bondskan selier maakte in 1970 in Warschau, ruim na de Tweede Wereldoorlog, een knieval voor de slachtoffers van de opstand in het ghetto. Dat was een grote stap voor de voormalige agres sor, waarom zou Rusland die niet ooit ook kunnen zetten? „Tot die tijd wordt het in elk geval voor mijn ge neratie heel erg moeilijk.” bilisatie werd afgekondigd, naar Georgië. Maar hij keerde steeds weer terug naar huis, ook al is hij bang. „Ik heb een hekel gekregen aan mensen die vanuit een veilig gebied roepen dat er in Rusland mensen moeten opstaan tegen Poetin.” Nu helpt hij Oekraïners die zijn ge vlucht naar Rusland. Dat zijn er vol gens de VN 2,6 miljoen. „Ik hoor de verhalen over de verwoestingen en de filtratiekampen. Het is verschrik- maakt, en dat het goed zou komen.” Golubev, een wetenschapper, ver keert in kringen van mensen die het bewind van Poetin kritisch volgen. Zijn vrienden gingen meteen de straat op, maar werden er even snel weer vanaf geslagen. „Ik was daar niet bij”, zegt hij. „Ik ben niet moedig genoeg. Nu wordt er bijna niet meer geprotesteerd, het is te gevaarlijk.” Hij vluchtte tot twee keer toe naar het buitenland, eerst naar Armenië en daarna, toen in september de mo- legt Sasha Abramova (41) uit waarom ze nog steeds niet is vertrok ken uit Rusland. Ze werkt in de cul turele sector, schrijft en geeft les over kunst. Waar ze maar kan, probeert ze te vertellen hoe het echt is, ook al is het maar met één enkel woordje (bij voorbeeld door de oorlog ‘de oorlog’ te noemen). „Als ik ga”, zegt ze, „wie blijft er dan? Mensen die niet weg kunnen, moeten weten dat er ook nog iets anders is dan propaganda.” Tegelijkertijd klinkt er vertwijfe ling in haar woorden. Ze weet dat ze de aanhangers van het regime, die vaak alleen maar naar de staatstelevi sie kijken, moeilijk kan bereiken. Ze ker de Russen die in ‘de regio’s’ wo nen. „Want er is een groot verschil tussen Moskou en Sint-Petersburg en de rest van het land. Rusland is niet de mensen zoals ik.” Ze reist veel voor haar werk en komt in gebieden waar de mensen extreem arm zijn. Laatst was ze in Astrakhan, waar het centrum mo dern blinkt, maar de rest van de stad bestaat uit armoedige huisjes uit de negentiende eeuw, veel ervan nog van hout. „Voor veel Russen maakt het niks uit of er wel of geen oorlog gaande is. Sommigen weten het vast niet eens. Dit zijn ook de mensen die totaal niet getroffen worden door een reisverbod, omdat ze simpelweg nooit op reis gaan. En dat ze geen muziek meer kunnen downloaden via Apple? Wat is Apple? Die sancties hebben me echt verrast. Die zijn ge richt op mensen als ik, niet op de mensen die al die propaganda gelo ven. Dat zijn niet degenen die inko pen doen met hun Mastercard.” Toen de oorlog uitbrak, kon ze het moeilijk geloven. Het was een scena rio dat ze nooit serieus had overwo gen: er waren te veel redenen om geen oorlog te voeren, dacht ze. En FT' J nu? „Nu voelt het alsof we in een pa rodie leven. Alle ideeën die ik had over beschaving zijn verwoest. Ik dacht altijd dat de wereld langzaam beter werd. Ik had het helemaal mis.” Ze was altijd gelukkig, zegt ze. Dat gevoel is er niet meer. „En ik weet ook niet of het nog terugkomt. Som mige emoties voel ik gewoon niet meer, zelfs niet als ik naar muziek luister. Ik heb op dit moment ook niet het idee dat er nog een toekomst is. En dan denk ik meteen aan twee neefjes van me, van 21 en 15. Ik heb nog twintig jaar gehad die goed wa ren. Zij niet.” <70 E BT5 f f - jRh T 7 'Alle ideeën die ik had over Opeen billboard in Moskou wordt het Russische leger opgehemeld, fötoafp;. Uit veiligheidsoverwegingen zijn de namen van de geïnterviewden veran derd. Hun echte namen zijn bekend bij de redactie. - Sasha Abramova beschaving zijn verwoest’ GO DONDERDAG 23 FEBRUARI 2023 r,<95)952-35-5»| - i Aw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9