uurtapp om buren te leren kennen en te helpen ‘Hartcoherentiecoach’: Alleen bij paarden kan ik mijn hoofd leegmaken De Biervlietse Severine Bollaerts (39) is ‘hartcoherentie- coach’ en nodigt haar cliënten uit om tussen haar paarden te gaan staan. Want paarden ‘spiegelen onze emoties’. En dat kan mensen met een burn out of trauma helpen, zo weet ze ook uit eigen ervaring. Persoonlijke gegevens zijn veilig en worden niet doorverkocht Als je bang bent voor paarden gaat het niet werken Binnen de gratis buurtapp krijgen alle buurten in de hele gemeente Terneuzen een besloten plek. Men sen kunnen spullen uitwisselen, oproepj es doen of elkaar beter leren kennen. De gemeente zelf gebruikt het om bijvoorbeeld werkzaamhe den in de buurt te melden. Bewo ners op hun beurt kunnen onvei lige situaties ofverbeterpunten aan de gemeente doorgeven. „Een netwerk als Hoplr draagt bij aan een fijne leefomgeving, ver houden door wat ik had meege maakt. Mijn psycholoog hielp mij om dat aan te pakken. Vaak ge bruikte ik ademhalingstechnieken om rust te krijgen in mijn li chaam. Ik merkte dat dat beter ging wanneer ik bij mijn paard was.” bondenheid met buurtbewoners en veiligheid”, zegt wethouder Jeroen de Buck. „Het is een extra middel om contacten te leggen, za ken in de leefomgeving aan te kaar ten en eenzaamheid tegen te gaan. De app helpt buren om elkaar te be reiken.” is wel een hoop schrijverij over het onderwerp. Volgens experts zijn paarden ‘puur’ en ‘gaan ze meteen naar de kern’. Een paard ‘spiegelt niet alleen het gedrag’ van mensen, maar ook ‘hun ener gie en gevoel’. Daardoor krijgen degenen die paardentherapie on dergaan ‘snel inzicht in zichzelf. Met dat inzicht kan ver volgens een plan wor den gesmeed om bij voorbeeld trauma of burn-outs te behande len. Maar je moet er, net als met alle andere therapieën, voor openstaan na lijke data uitgewisseld met derden’, meldt Hoplr. En kan niet iedereen zomaar meelezen? Nee, de app is besloten, stelt Hoplr op haar website. ‘Dat be tekent dat de berichten, reacties, kalender en burenlijst alleen toe gankelijk zijn voor geregistreerde leden van die specifieke buurt’. Om in een app van een bepaalde buurt te komen moet je volgens het be drijf een account aanmaken, een adres doorgeven dat binnen de buurt valt en geaccepteerd worden. ‘En we hanteren nog een aantal me chanismen om personen met ver keerde bedoelingen te weren, die we om veiligheidsredenen niet be kendmaken’, klinkt het geheimzin nig. Volgens het sociale netwerk zijn inmiddels 600.000 huishou dens in Nederland en België aange sloten. ‘Het is gratis, veilig en heeft dus geen reclame’, meldt de gemeente. ‘De app werkt samen met de ge meente, maar de gebruiker bepaalt vertraagt-ie. Dat is normaal. Wat we willen is dat het verschil, de hartritmevariabiliteit, zo groot mogelijk is. Dan is het hart veer krachtig en kunnen we beter met stress omgaan. In mijn praktijk ontdekte ik dat die variabiliteit wanneer wij tussen de paarden staan groter is. In de neurobiologie betekent een hogere hartritmeva riabiliteit een sterker gevoel van veiligheid. Daardoor kunnen we ons makkelijker openstellen.” voor elk bericht zélf of de gemeente wel of niet kan meelezen’. Alle inwoners van de gemeente Terneuzen ontvangen in de ko mende weken een brief met daarin een buurtcode en instructies. Ter neuzen geeft de gebruikers ook al vast wat huisregels mee. ‘Respec teer je buren’ bijvoorbeeld, want ‘discriminerende en aanstootge vende berichten worden niet geto lereerd’. Een andere: ‘Hou de dia loog zinvol’. Het eerdergenoemde online par ticipatieplatform, dat in april het licht ziet, is bedoeld om Terneuze- naren te laten meedenken over ini tiatieven van hun gemeente. Tijdens een tweede opleiding, tot ‘hartcoherentiecoach’, leerde ze meer over hartritmevariabili teit. „Als we inademen versnelt onze hartslag, als we uitademen Is het veilig? De laatste j aren is er een en ander te doen geweest over buurtapps. Het mag de buurten dan misschien vei liger maken, hoe zit dat met de ge gevens van de gebruikers? ‘Per soonlijke gegevens zijn veilig en worden niet doorverkocht’, verze kert de gemeente. ‘Hoplr is recla mevrij, er wordt dus geen persoon- Grotedag Op 25 maart is de grote dag, dan moet duidelijk worden of het écht zo werkt. Die dag meet Bollaerts met twee collega’s honderd men sen op hun hartritmevariabiliteit, hun stressbestendigheid dus ei genlijk. Ze meten de variabiliteit zowel zonder als met paarden. Over de uitslag twijfelt ze eigen lijk niet. Paarden helpen Severine al haar hele leven om moedig voorwaarts te kunnen, ondanks de gebeurtenissen in haar jeugd. „Ik heb echt alles geprobeerd, maar nergens kan ik mijn hoofd zo goed leegmaken als bij een paard.” Nieuwsgierig Omdat ze nieuwsgierig was hoe paarden dat voor elkaar krijgen, volgde ze de opleiding ‘horse re flected coaching’. „Ik leerde dat paarden, sensitieve dieren, ons ge drag spiegelen. Maar een weten schappelijke onderbouwing heb ik nog altijd niet.” Geen wetenschap dus, maar er tuurlijk. En niet in de lach schie ten, zoals buitenstaanders soms doen wanneer ze over therapie met paarden horen. Angst voor paarden is ook een reden om uit de buurt van mensen als Bollaerts en - dat vooral - hun paarden te blijven. „Dan gaat het niet wer ken.” e plek waar Severine samen met haar - uit |H Goes afkomstige - man, hun zoontje van anderhalf, vier paar den en een pony woont heeft iets magisch. Tweeënhalve hectare groen begrensd door dijken in de Van Dunnépolder ten zuiden van Biervliet. Midden op het erf staat het vernieuwbouwde voormalige koetshuis. Door de grote ramen kijk je op de paarden en ver daar voorbij, de weilanden in. Ze groeide op in een heel andere omgeving, in de buurt van Brussel. Een onveilige jeugd, met een alco holistische vader die overleed toen Severine zeventien was. Haar stiefvader was niet veel anders. Als pubermeisje werd ze verkracht en misbruikt door een vriend van de familie. „Een mooi pakketje is het”, zegt ze ogenschijnlijk luch tig. „Mijn jeugd leverde me een complex posttraumatische stress stoornis op.” Het bepaalde een tijd lang haar leven. Ook toen ze jarenlang een ogenschijnlijk normaal leven leidde als accountmanager bij een tabaksfabrikant. „Ik wilde altijd vooruit. Ik werd echter tegenge- VL DONDERDAG 23 FEBRUARI 2023 Severine stuurt zichzelf wei in - Severine Bollaerts TERNEUZEN - Gemeente Terneuzen Terneuzen lanceert deze week buurtapp Hoplr, waarin buren el kaar kunnen leren kennen en helpen. In april volgt ook nog een online participatieplatform. - Mario Wisse Mensen die zich willen aanmel den voor het onderzoek van Seve rine Bollaert op 25 maart kunnen naar www.vivequi.be Severine Bollaerts is hartco herentiecoach en werkt met paarden tijdens haar coaching- sessies. fótoannehana Mario Wisse Biervliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53