M ■m Wim Jakobsen geniet al 37 jaar als monumentenwachter W JS ÉS trrS Viering jubileum Er is nog wel een aantal molens waar echt wat aan moet gebeuren singen verzinnen om iets te repare ren, maar beter is om te kiezen voor goed materiaal, waardoor het langer meegaat en een monument gevrij waard blijft van problemen.” De keuze is altijd aan de eigenaar. „Die is de baas. Wij doen alleen de inspectie en eventueel wat kleine dingen, zoals een dakpan terugleg gen of een goot repareren. We ma ken een rapportage, zodat mensen weten wat ze zouden moeten doen om hun pand ingoede staat te hou den. Maar daar zit geen enkele dwang achter.” Wie de Monumentenwacht in schakelt, is vaak al begaan met zijn eigendom. „Een monument heeft sfeer en karakter, maar kent ook zijn beperkingen. Zeker als het gaat over duurzaamheid, zoals stook kosten. Wij proberen mensen in zicht te geven in hoe ze kunnen verduurzamen. Vaak is het heel simpel. Als je vensterbanken hebt die over de radiatoren hangen, soms zelfs met lambrisering ervoor, dan kan de warmte niet je huis in ko men. Soms zijn mensen in eigen huis ziende blind. Dat geldt ook De Monumentenwacht heeft een feestje te vieren. Het is precies vijf tig jaar geleden dat in Friesland de eerste monumentenwachter aan de slag ging. Zeeland volgde een paar jaar later. „We zijn begonnen met twee mensen”, zegt Wim Jakobsen. „Nu hebben we tien personeelsle den. Zoveel hebben we er nog nooit gehad.” Jakobsen is teamleider van de Monumentenwacht, onderdeel van Erfgoed Zeeland. Zelf zit hij al 37 jaar in het vak. Hij en zijn collega’s inspecteren zo’n duizend monu menten in de provincie. „Dan heb je het bijvoorbeeld over molens, kerken en stadhuizen, maar ook heel veel woonhuiseigenaren zijn voor bouwkundige zaken. Dan ne geren bewoners vochtplekken op de muren, terwijl misschien al een jaar lang een goot lekt of een dak pan eraf ligt.” De meeste Zeeuwse monumen ten zijn in orde, zegt Jakobsen. „Maar de provincie heeft laatst een monitor uitgebracht, waaruit blijkt dat we toch wel aan de ondergrens zitten met een aantal panden. Het gaat vooral om uitschieters, zoals bij de molens. Die van Biervliet wordt nu gerestaureerd, maar er is nog wel een aantal andere molens waar echt wat aan moet gebeuren. Het kan dus altijd beter. Daar pro beren we ons steentje aan bij te dra gen/’ Hij hoopt dan ook dat meer eige naren zich aansluiten bij de Monu mentenwacht. Dan gaat het vooral om woonhuizen. „Eigenlijk is ons streven dat alle monumenten door ons worden bezocht. In Zeeland zijn er ruim 3000. Op dit moment zitten we op een derde. Er is dus nog een wereld te winnen.” bij ons aangesloten. Er zijn onge veer 700 woonhuizen die we regel matig bezoeken.” Nog altijd is hij trots op zijn vak. „Je komt op de mooiste plekken in de provincie, op locaties waar nie mand anders komt. Niemand kan zomaar rondkijken in een kerkge welf, in een kelder of op een dak. De veiligheidseisen zijn in de loop der jaren wel veel strenger geworden. Daardoor zijn we aan allerlei regels gebonden, bijvoorbeeld bij het wer ken in de hoogte. In de beginjaren liep ik nog gewoon los door een dakgoot. Dat kun je je nu niet meer voorstellen.” Jakobsen kent inmiddels heel veel monumentenbezitters. „Als je al langere tijd bij mensen thuis komt, ontstaat er vaak een vertrou wensband. Dan zeggen ze: trek de deur maar dicht als je klaar bent. Dat vind ik bijzonder.” Tegelijker tijd moet hij soms ook uitleggen waarom het verstandig is flink te investeren. „Mensen zien dat niet altijd en kijken vooral naar de korte termijn en hun portemonnee. Na tuurlijk kun je heel simpele oplos- Lorenzo Hoekman 7 is eerste doelman bij Halsteren W -T k IK I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 23 februari 2023 Zeeland - Wim Jakobsen zie ook pzc.nl/play Wim Jakobsen is al bijna veertig jaar monumenten wachter in Zeeland. Een prachtig vak, vindt hij nog steeds. „Soms zijn mensen in eigen huis ziende blind.” In alle provincies wordt het 50-jarig jubileum van de Mo- numentenwacht vandaag om 10.00 uur ingeluid. In Zeeland gebeurt dat in Goes, waar vanaf het oude stadhuis aan de Grote Markt een gevel- doek wordt onthuld. De Mo- numentenwacht is op het plein aanwezig om informatie te geven. Voor deze locatie is gekozen, omdat Grote Markt 74 het eerste Zeeuwse pand was dat destijds werd geïn specteerd. Rolf Bosboom Middelburg u-J'. .x' Monumentenwachters Wim Jakobsen (links) en Gerrit Verheij bij de Kapel van Hoogelande. fotosdirk jangjeltema ‘Je komt op plekken waar niemand anders komt’ sport 11 Wim Ja kobsen op de ladder in de Kapel collega Gerrit Ver heij kijkt toe. t.y S* - ’*".'7 ’-.kW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33