van het Jaar ‘Ik zie iedere dag wel honderd salarisstroken’ lift M. I 1 21 s HOEVEEL VERDIEN JE? €2500 1 VERDIENT JOHANNA GENOEG? ‘Nog altijd maak ik mee dat ik als vrouw niet voor vol word aangezien’ wen als ondernemer: een bedrijf dat bijvoorbeeld geleid wordt door een vrouw zou eerder failliet gaan. Het wordt niet altijd zo tegen je gezegd, maar soms blijkt uit het gedrag van de mensen dat ze je onderschatten. Ik probeer het gesprek luchtig te houden en een grapje te maken, maar ik laat het niet gaan. Als zoiets gebeurt voel je je misschien opgelaten en durf je niets te zeggen, maar dan houd je dat foute beeld in stand. Ik be noem duidelijk dat ze het mis hebben en dat vrouwen evenveel in de techniek te zoeken hebben als mannen.” anders is aan de werkwijze van mijn personeel.” „Bruto verdien ik 3000 euro. Op jaarbasis koop ik vijf extra vakantiedagen waarvoor ik zo’n 50 euro bruto per maand inlever. Daarnaast krijg ik nu maandelijks een toeslag van ongeveer 75 euro netto voor de inflatie en hoge gasprijs. Netto is mijn totale salaris nu zo’n 2500 euro per maand.” 1 Ik heb gemerkt dat het voor een ondernemer ook goed is om an ders te zijn dan de rest. Je onder scheidt je, en vindt net dingen waar je concurrenten nog niet aan gedacht hebben. Wees daarbij niet bang om eens een fout te maken. Van mijn fou ten heb ik echt het meeste geleerd. Vergeef jezelf de dingen die mis gaan, want je hebt het geprobeerd, maar blijf daarbij wel kritisch op jezelf. Geef niet een ander de schuld van wat er misging, maar ga altijd na wat jij zelf beter had kunnen doen.” „De studieregeling is dus een belangrijke. Dat be tekent ook dat ik een aantal jaar bij dit bedrijf moet blijven werken, anders moet ik een deel terugbeta len. Verder is er een pensioenregeling en een niet- verzuimbonus. Als je een heel jaar niet ziek bent, krijg je een percentage van je salaris als bonus.” „Ja, ongeveer. Zij verdienen meer, maar hebben ook 25 jaar ervaring. Ik zie voor mijn werk wel hon derd salarisstroken per dag, maar je weet nooit het hele verhaal erachter. Vaak speelt leeftijd, ervaring en de krapte op de arbeidsmarkt ook mee.” „Ik vind van wel, vooral toen ik de studie er naast deed. Daar besteedde ik in de avonduren veel tijd aan. Maar als ik naar mijn collega’s kijk, heb ik het relatief rustig. De werkdruk is voor mij wat lager omdat ik net echt gestart ben.” „Nee, dat was niet nodig. In november was mijn laatste functioneringsgesprek. Ik wilde op 2800 euro uitkomen. Mijn werkgever bood 2900 euro en daar heb ik meteen ja op gezegd.” „Het is de bedoeling dat ik doorgroei naar manager van de afdeling. Daar hoort dan ook een ander sala ris bij. Het is fijn dat ik die zekerheid heb.” „Ja, sinds de verhoging van dit jaar wel. Ik heb de opleiding bedrijfskunde gedaan en dat paste niet echt bij deze functie. Salarisadviseur is een specia listisch beroep waar je opleidingen en cursussen voor moet volgen zodat je in het register komt. Mijn werkgever heeft die allemaal betaald. Sinds ik hier werk, ben ik 20 procent in salaris omhoog ge gaan omdat ik nu de juiste opleidingen heb.” Blijf je ontwikkelen -x „Als je je diploma hebt ge haald, ben je er in mijn ogen niet. In deze sector gaan de ont wikkelingen snel, dus je moet zor gen dat je bijblijft. Daarom zorg ik dat ik ieder jaar enkele bijscholin gen en cursussen volg die de werk nemers van mijn bedrijf ook moe ten volgen. Ook al voer ik de prak tische handelingen zelf niet uit, dan weet ik wel wat er nieuw of Focus „Mensen willen vaak te veel I tegelijk doen, zie ik. Ze heb ben werk, hun gezin, hobby’s en allerlei verplichtingen waar ze geen nee tegen durven of willen zeggen. Maar alles maar voor de helft doen heeft geen zin. Maak bewust keuzes in wat je wel en niet doet. Ik had bijvoorbeeld in december graag willen gaan skiën, maar ik wist ook dat die maand heel druk ging worden met werk en dat het veel stress zou opleve ren als ik toch die vakantie zou boeken. Dus ik koos ervoor om de vakantie later te nemen.” Sta open voor hulp „Ik dacht vroeger altijd dat k.ik alles zelf moest doen en weten. Een coach inhuren vond ik een teken van zwakte. Maar nu weet ik dat om hulp vragen juist een teken van kracht is. Er is altijd iemand die iets weet wat jij nog niet weet of ergens simpelweg beter in is dan jij. Dan is het juist slim om diegene om hulp te vragen.” Durf eigenwijs te zijn „Mensen noemen mij wel C.eens eigenwijs, en mis schien ben ik dat ook wel, maar dat heeft me veel gebracht in mijn carrière. Ik ben best bereid naar advies van een ander te luisteren, maar ik volg vooral mijn eigen gevoel. Ben je overtuigd van jouw gelijk, durf daar dan achter te staan. L c2 I o Wat verdien je? Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Volgens de Salariswijzer ligt het gemiddelde sa laris voor iemand met dezelfde werkzaamheden als Johanna op 2930 euro bruto. „Dat zit in de buurt van mijn huidige salaris. Dit bevestigt mijn vermoeden dat ik qua salaris goed zit voor mijn leeftijd en ervaring.” JOHANNA (25) werkt als junior salarisadvi seur. Zij verzorgt de salarisadministratie van M KB -bed rijven die de administratie uitbesteden aan het bedrijf waar zij werkt. LLJ O S n Lj cc OT //I Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Weet je wat je collega’s verdienen? Moet je hard werken voor je geld? Heb je over je salaris onderhandeld? Hoe zie jij je toekomst? - Jenny de Koning Blij mee? Kristel Groenenboom ziet nog weinig vrouwen met een technisch beroep: „Dat is zo zonde. Je bent misschien vaak de enige, maar alle moeite die je doet is het waard.” fotoariekievit it»’* A hit GO DONDERDAG 23 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21