WERK Tips van Kristel Groenenboom, Zakenvrouw Ethisch hacker Heb je het druk? Stop met doorploeteren Kristel Groenenboom (36) werd al op haar 23ste directeur van haar baders containerbedrijf. Nog altijd ziet ze dat in technische beroepen vrouwen in de minderheid zijn, zeker in een topfunctie. Dit zijn de lessen die zij heeft geleerd. 20 JE BREIN OP HET WERK WAT DOET EEN... F5 ‘Mensen zijn zó gewend om in hokjes te denken’ Je kunt veel van deze mede werker zeggen, maar niet dat ze niet hard werkt. Toch zou ik als leidinggevende niet zo blij met haar zijn. Dan had ik lie ver een medewerker die even een pas op de plaats doet. Die denkt: ‘Hé, wat is hier nou aan de hand?’ Want blijkbaar ha peren de handscanners vaker. En dan moet er telkens weer een medewerker tijd aan be steden. Dan liever het probleem écht oplossen. Is alleen deze ene scanner stuk, of zit er mis schien een bug in het pro gramma en moet daarnaar ge nei grist de super- marktmedewerker de kapotte zelfscan- ner uit mijn handen en hangt hem terug tussen de werkende scanners. „Hier heb je een nieuwe.” Ik pruttel nog: „Volgens mij is-ie echt stuk. Het scanlampje doet het niet.” Ze loopt al schou derophalend weg. „Dat doen ze soms!” roept ze nog, terwijl ze zich weer naar de klanten balie haast. Klant geholpen, dus klaar. Ik kan weer bood schappen scannen. Maar het probleem van de haperende handscanner is helemaal niet opgelost. TIPS VOOR ALLEDAG keken worden? Het kost even tijd om uit te puzzelen, maar daarmee los je het probleem wel echt op. Als er geen kla gende klanten meer bij je balie komen, bespaar je op de lange termijn weer tijd en energie. Waarschijnlijk doe jij in je werk ook iets soortgelijks. Er zit al eeuwen een nietje klem in je nietmachine, dus loop je telkens naar het bureau van je buurman voor zijn niet apparaat. Je computer geeft zo nu en dan een vreemde mel ding, maar als je hem opnieuw opstart doet hij het weer. En eigenlijk moet je nog een goede planning maken, maar daar heb je het veel te druk voor, dus ploeter je chaotisch voort. Als je dit beeld herkent: stop! Druk zijn lost niks op. En als je niks oplost, krijg je het steeds drukker met om pro blemen heen werken. De enige manier om het rus tiger te krijgen is om jezelf tijd te gunnen om echt een oplos sing te verzinnen. Plan een ochtend vrij en maak die plan ning, fiks je computer en peu ter dat nietje los. Het voelt nu misschien als tijd die je niet hebt, maar het levert je uitein delijk meer tijd en energie op. de helft van de bevolking. Maar dat vrouwen minder interesse hebben in een technisch beroep begint al op school.” Ze ziet dat meisjes geregeld wor den ontmoedigd om voor de tech niek te kiezen. „Er heerst een beeld dat vrouwen van nature minder goed zijn in wiskunde, bij voorbeeld. ‘Dat heb je later toch niet nodig’, wordt tegen meisjes gezegd. Maar daar klopt niets van.” Groenenboom geeft regelmatig lezingen aan vrouwelijke studen ten op de TU Delft. „Zelfs als vrou wen een technische studie kiezen, bijvoorbeeld ingenieur, zie je dat ze alsnog niet eindigen in een technisch beroep. Dat vind ik zo zonde. Als vrouw in de techniek ben je misschien vaak de enige, maar alle moeite die je doet is het waard. Het werk is zo leuk en inte ressant. Dat wil ik uitdragen.” Trekje niets aan van de vooroordelen „In de loop der jaren heb ik zoveel vooroordelen gehoord over vrouwen in de techniek en vrou- p jonge leeftijd merk te Groenenboom al dat ze andere toe komstplannen had dan de meeste kinde ren. „Anderen wilden bij de brandweer, of juf worden. Zo lang ik me kan herinneren wilde ik al bij mijn vader in het bedrijf wer ken, en het roer later van hem over nemen als directeur. Als kind ging ik vaak mee naar mijn va ders werk. Dan kom je ook op de werkvloer, met alle bedrijvig heid. Er reden hef- trucks en er werd gelast-dan zie je de vonken rond- vliegen. Enorm stoer vond ik dat.” Ter voorbereiding op haar droombaan be sloot ze een technische stu die te volgen. „Ik heb aan de uni- versiteit van Antwerpen een ge combineerde studie voor ingeni eur en bedrijfskunde gedaan. In Nederland had je zoiets niet, maar het sloot perfect aan op het werk dat ik later wilde doen.” In haar studierichting was ze de enige vrouwelijke student. Ook daarna bevond ze zich als vrouw vaak in de minderheid. „In de techniek zie je op de werkvloer nog weinig vrouwen, en in top posities al helemaal niet.” Haar rol in het bedrijf is voor klanten soms nog een verrassing. „Ik ben nu al zo veel jaren de di recteur van dit bedrijf, maar nog maak ik mee dat ik als vrouw niet voor vol word aangezien. Toen ik eens een internationale klant - koffie aangaf, ging hij er- van uit dat ik de secre taresse was. Mensen zijn zó gewend in hokjes te denken. Als vrouw in de techniek moet je dubbel zo hard wer ken, anders nemen ze je niet serieus.” Meisjes worden ontmoedigd Groenenboom zet zich in om de techniek bij meer meisjes en vrou wen als mogelijk carrièrepad on der de aandacht te brengen. „Als je kijkt naar hoe groot de personeels tekorten zijn, is het niet meer dan logisch voor bedrijven om ook vrouwen te willen bereiken: dat is Als vrouw in de techniek hard werken PRISCILLA VAN AGTEREN In samenwerking met Nationale Vacaturebank moket e dubbel zo Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doe je precies? „Als ethisch hacker stap ik in de schoenen van cybercrimine- len. Via aanvallen ga ik op zoek naar kwetsbaarheden in bedrijfssystemen en breng ik risico’s op misbruik in kaart.” Wat maakt je baan leuk? „Het is ontzet tend gaaf om een rol te spelen in het be schermen van de digitale wereld.” Peter de Witte (49) is ethisch hacker en eigenaar van The Hacker Next Door. Neuropsycholoog Chantal van der Leest ziet veel mensen die hard werken, maar ook dat even een pas op de plaats nemen vaak verstandiger is. Dit zijn Groenenbooms tips voor andere vrouwen in de techniek: DONDERDAG 23 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20