'School van Baudot’ telt maar drie leerlingen u r x W 1 13 Werkdruk in de rechtbanken is zo hoog dat staking dreigt 9 Toeslagenaffaire In het voor het publiek zo aanspre kende strafrecht zijn de problemen zichtbaar. Er zijn steeds meer mega zaken die langer dan een dag duren, het spreekrecht voor slachtoffers is erbij gekomen en kost tijd. Maar het totale werkdrukprobleem zit zeker niet alleen in het strafrecht, dat ‘slechts’ 12 procent is van de jaarlijkse 1,4 miljoen rechtszaken: familieza ken, bestuurszaken, civiele zaken, overal wordt het werk complexer. Door onder meer de toeslagenaffaire en coronaperikelen voelen steeds meer mensen zich gedwongen tegen instanties te procederen. Ook moeten zaken vaker aan Europese wetgeving getoetst worden, noem maar op. Ter wijl het aantal rechters al jaren het zelfde is. Van Dijk stelt dat de kwaliteit van Ik moet mijn best doen om scherpte blijven. Na een dag ben ik dood-en doodmoe Mijn beeld is niet dat we flutzaakjes doen. Ik heb ze zelden in elk geval den. Ze roepen van alles en willen via het recht hun gelijk halen.” In een tijd waarin elkaar bedreigen en daar weer aangifte van doen aan de orde van de dag is, worden rechters over speeld met relatief kleine zaken. „Toch is mijn beeld niet dat we veel flutzaakjes doen. Ik heb ze zelden in elk geval. Bij een bedreiging bijvoor beeld, ontkent de verdachte vaak. Dan moet er toch een rechter aan te pas komen. Ik zou niet weten hoe dat anders moet.” het vonnis daardoor onder grote druk staat. „Ik merk dat ik echt mijn best moet doen om scherp te blijven. Aan het einde van de dag ben ik dood- en doodmoe. Als rechter heb je een enorme verantwoordelijkheid als het gaat om de levens van mensen en het reilen en zeilen in de samenleving. Daar moet je de tijd voor nemen, maar die tijd is er niet.” Dat zelfs rechters nu over staken praten, gaat de burger merken, weet Van Dijk: „Maar de burger mérkt het al. Die blijft soms met een onbevredigd ge voel achter, bijvoorbeeld als een zaak wordt geseponeerd wegens een te kort aan rechters.” Wat volgens Van Dijk bovendien wordt vergeten, is dat rechters ‘ge woon mensen zijn’. „Het is niet zo Herstelvonnissen Maar dat er iets moet veranderen, is zonneklaar. Als er niet snel concrete maatregelen komen, vreest Van Dijk dat de kwaliteit van de rechtspraak verder achteruitholt. „We zien nu al dat er herstelvonnissen worden ge schreven, omdat er bepaalde zaken tussendoor zijn geglipt of dat er com pleet verkeerde zinnen in een vonnis staan.” Dat komt niet alleen door de toegenomen druk en het tekort aan rechters, meent ze. „Tijdrovend is ook dat niet de beste wetgeving uit de Tweede Kamer komt. Dat leidt ook tot veel meer rechtszaken.” Tijd om terug te blikken op een in cident is er niet. Van Dijk zit voort durend in een ‘rollercoaster’. Het raakt haar persoonlijk als ze het ge voel heeft dat ze niet optimaal heeft kunnen presteren. „Gelukkig is er onder rechters een enorme loyaliteit om het tekort aan te pakken. Rechters die al lang met pensioen hadden kunnen zijn, zoals ik, lopen hier nog steeds rond en leiden jongere rech ters op. Zo hopen we de klappen op te vangen en tijd te winnen.” Het is onvermijdelijk dat de burger iets gaat merken van een eventuele staking door rechters en officieren. „We doen dat serieus met pijn in ons hart, maar we zien geen andere op lossing meer. Als dit zo doorgaat, gaan er rechters uitvallen door stress en burn-outs. De rek is er volledig uit. Ja, ook bij mij.” Begin dit jaar bleek al dat de Re naissanceschool, in de volksmond bekend als de ‘Baudetschool’ vol doet aan de wettelijke eisen zoals de onderwijsinspectie die stelt aan een school en aan deugdelijk on derwijs. Door het positieve oordeel krijgt de school een registratie en kunnen leerlingen officieel worden ingeschreven. Het rapport achter het besluit is gisteren naar buiten gekomen. In het rapport valt te lezen dat er tijdens een bezoek van de inspectie aan de school op 15 november 2022 slechts drie leerlingen onderwijs volgden. Zij kwamen uit Almere en Lelystad. Het onderwijsteam be stond destijds uit twee bevoegde basisschooldocenten en twee bege leiders. De docenten en één van de begeleiders vormden tevens het be stuur. Dat bestuur bestaat geheel uit prominente leden van Forum voor Democratie. Woordvoerder Ralph Dekker zit namens de partij in de Tweede Kamer, de besturende Toc- quevillestichting is gevestigd op hetzelfde Amsterdamse adres als het partijbureau van Forum én de stichting heeft Kamerlid Pepijn van Houwelingen als bestuurder. Volgens de Inspectie van het On derwijs staat in het schoolplan ex pliciet vermeld dat ‘de concrete in vulling van het onderwijs, de peda gogiek en de didactiek losstaan van de politieke opvattingen van Fo rum voor Democratie’. Van een ver band wordt in het verdere inspec tierapport ook niet gesproken. Volgens het rapport van de waak hond voldoet de Renaissanceschool aan alle wettelijke eisen die worden gesteld aan een school en goed on derwijs. De Renaissanceschool zorgt tevens ‘voor een schoolcul tuur die in overeenstemming is met de basiswaarden van de demo cratische rechtstaat’, aldus de in spectie. dat wij blind zijn voor wat wij horen. Sommige zaken gaan echt onder je huid zitten.” Van Dijk herinnert zich een zitting waarin een verdachte vol ledig uit zijn slof schoot en schreeu wend en dreigend naar haar toe liep. Ze moest op de alarmknop drukken om de parketpolitie erbij te halen. „Dit voelde voor mij als falen. Als rechter wil ik luisteren en begrip tonen voor alle partijen. Als dan een zitting uit de hand loopt, denk ik: had ik dat achteraf niet anders of beter kunnen doen?” Zittingen hebben steeds vaker te lijden onder dit soort incidenten. Dat is deels het gevolg van de verharding in de samenleving, zegt Van Dijk. „Mensen zijn veel mondiger gewor- erda van Dijk (66) is al veertien jaar senior strafrechter bij de recht bank Noord-Holland. Voordat ze rechter werd, was ze advocaat en vertegenwoor digde ze slachtoffers van zedendelic ten, vrouwenhandel en huiselijk ge weld. „Rustiger is het er absoluut niet op geworden”, zegt ze met een voor zichtig lachje. „Vooral de laatste jaren is het echt flink aanpoten. In allerlei opzichten.” Geld is voor haar niet zozeer een is sue. Vooral de werkomstandigheden moeten anders. Nederland telt zo’n 2600 rechters en raadsheren, met het huidige werkaanbod moeten er ei genlijk 800 bij. Rechters houden de boel overeind door veel over te wer ken. Een onhoudbare situatie. „Er is een stroom aan zaken die onvermin derd doorgaat. Ik heb een groot deel van mijn weekend nodig om het alle maal bij te houden.” Niet alleen het aantal zaken is toegenomen, ook de complexiteit ervan. „Zie het jeugd strafrecht. We zien steeds vaker dat minderjarigen naar zware wapens grijpen of elkaar zelfs verwonden of doden. Juist bij dit soort zaken is het ontzettend belangrijk om tot een zorgvuldig vonnis te komen.” De rechterlijke macht slaat alarm: er zijn te weinig rechters voor steeds meer werk. De minister moet met maatregelen komen, anders dreigt een unieke staking. Waar komt die chaos vandaan? „Iedereen wil tegenwoordig via de rechter zijn gelijk halen." Rechter Gerda kan niet met De Inspectie van het Onderwijs heeft bij een bezoek aan de Re naissanceschool in Almere zegge en schrijve drie leerplich tige leerlingen aangetroffen die er basisonderwijs volgen. De school is opgericht en gerund door leden van Forum voor De mocratie. De invloed van die partij op het onderwijs valt reuze mee, aldus de inspectie. A De Renaissanceschool in Almere. fotoanp Gerda van Dijk stelt haar pensioen uit om jonge collega’s te hel pen en op te leiden. FOTO DINGENA MOL Sebastiaan Quekel Victor Schildkamp Haarlem Edwin van der Aa Cyril Rosman Almere pensioen: ‘De rek is eruit GO DONDERDAG 23 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13