Supermarktketen Walmart pakt ‘bananenwisseltruc’ aan 3 MILJOENEN EURO’S SCHADE, SUPERMARKTEN ZOEKEN TEGENMAATREGELEN WINKELDIEFSTAL Het aantal winkel diefstallen is de laatste jaren fors toegenomen. Het dievengilde maakt daarbij dankbaar gebruik van de groeiende populariteit van zelfscankassa’s. Hoe kunnen ondernemers proletarisch winkelen voorkomen? gebeurt dan bij de reguliere kassa’s”, zegt een woordvoerder. Albert Heijn bevestigt wel dat het aantal diefstallen de afgelopen peri ode is toegenomen. „We nemen ex tra maatregelen, onder meer bij zelf- scanners, om diefstal terug te drin gen”, zegt een woordvoerster. „Dat doen we op uiteenlopende manieren, in de winkel zelf en in samenwerking met gemeente en politie. Details over de maatregelen kan ik niet geven.” Met camera’s, een extra beveiliger, steekproefsgewijze controles. Som mige supermarkten controleren extra bij bepaalde producten die gecombi- Camerasysteem In aanvulling daarop moet er volgens Hos veel meer geëxperimenteerd worden met technologische innova tie. In Amsterdam draait een pilot met een camerasysteem dat dankzij kunstmatige intelligentie verdachte bewegingen herkent en een bedrijfs leider kan alarmeren. Daarnaast kun nen diefstalgevoelige producten van een kleine chip worden voorzien. Als een product met zo’n chip niet wordt betaald, ontvangt een medewerker een discreet alarm en kan een extra controle worden uitgevoerd. In de supers van Amazon Go wor den klanten door de hele winkel met camera’s gevolgd. Alles wat in een karretje wordt gelegd, wordt vastge legd en belandt in een virtueel mandje. Aan het eind wordt alles af gerekend. „Daar is het onmogelijk om met een volle kar zonder betalen buiten te komen”, zegt Hos. „Zeker nu de urgentie groter wordt, vind ik het verbazingwekkend dat we hier veel te weinig inzetten op technolo gie en kunstmatige intelligentie.” Lange rijen De populariteit van de zelfscankassa draagt daaraan bij, zegt Wildeboer. Het systeem komt de klant, die lange rijen bij de gewone kassa kan omzei len, zeker ten goede. Maar het ver laagt tevens de drempel om soms een product ongescand in de tas te doen. „Het dievengilde speelt er op in”, zegt Wildeboer. „We krijgen signa len dat diefstal bij zelfscankassa’s schrikbarende vormen aanneemt. Soms gebeurt het zelfs in georgani seerd verband. Eén iemand rekent boodschappen af. Als die met het bonnetje door de poort gaat, loopt ie mand anders er met een volle kar met gestolen spullen achteraan. Daar kun je als ondernemer niks tegen doen.” Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL), de branche van supermarkten, zegt dat bij zelfscan kassa’s ook gesjoemeld wordt. „Maar we hebben geen signalen dat diefstal bij zelfscankassa’s per definitie vaker Harde cijfers zijn er niet, maar de grote vlucht van het aantal zelfscan kassa’s werkt winkeldiefstal mede in de hand. Internationaal onderzoek wijst uit dat elke nieuwe zelfscan kassa die in een winkel wordt ge plaatst tot meer derving leidt, ofwel verlies van inkomsten, zegt retaildes- kundige Eelco Hos. „Het systeem is heel snel uitgerold en het gebruik is hard gestegen”, al dus Hos. „Het is een feit dat die stij ging ook leidt tot stijging van de der ving. En daar hoort diefstal bij, hetzij door klanten of personeel. De schade loopt in de tientallen miljoenen.” Uit cijfers van de politie blijkt dat het aantal winkeldiefstallen in 2022 met ruim 30 procent is toegenomen ten opzichte van het jaar daarvoor. Na een forse daling in het coronatijd- perk is het aantal geregistreerde win keldiefstallen met 40.143 nagenoeg terug op het niveau van 2015. „Mensen hebben minder te beste den door de inflatie en gestegen kos ten”, zegt Martijn Wildeboer van het Centrum voor Criminaliteitspreven tie en Veiligheid (CCV). „Het zijn niet alleen jongeren, maar ook oude ren die het financieel niet meer kun nen bolwerken en zich genoodzaakt voelen tot diefstal over te gaan. neerd worden. En voert iemand de correcte aantallen van een product in op het scherm als die handmatig ge wijzigd worden? Dure producten die vaker worden gestolen, zoals alcohol, worden meer in het zicht van medewerkers gelegd. Daarnaast wordt personeel geleerd alert te zijn op verdachte gedragingen van klanten, maar ook om snel in het bijzijn van de klant boodschappen te controleren, zonder dat het verve lend wordt. „Met de juiste mensen, hulpmid delen en winkelindeling kun je dief stal goed onder controle houden”, zegt retaildeskundige Eelco Hos. „Zorg dat je vanuit alle hoeken goed zicht hebt op het zelfscanplein. En zet er medewerkers neer die vriende lijk en gastvrij zijn, maar ook strak op de regels controleren en durven in te grijpen. Ik vergelijk het met een ste wardess in een vliegtuig.” Diefstal neemt ‘schrikbarende vormen aan, mede door zelfscan ILLUSTRATIE MARK REI JNTJENS Walmart, het grootste super marktconcern ter wereld, is er klaar mee en zet zijn tanden in de bestrijding van winkeldief stal bij hun zelfscankassa’s. Walmart ceo Doug Mcmillon zegt hierover: „De frequentie waarin winkeldiefstal plaats vindt is historisch hoog.” Met een slimme scanner kun je niet meer sjoe melen met barcodes. FOTO DIEBOLD NIXDORF taalt een lagere prijs. Deze vorm van winkeldiefstal be hoort binnenkort tot de verleden tijd. De zelfscankassa’s van Wal mart worden bewapend met kunstmatige intelligentie om deze vorm van diefstal tegen te gaan. De technologie richt zich op verse producten zoals groenten en fruit. Als je bijvoorbeeld een appel af rekent, dan stelt de technologie met een speciale scanner vast of het ook daadwerkelijk een appel is. Dus niet alleen de barcode wordt gescand, maar ook het product zelf. Als barcode en pro duct vervolgens niet met elkaar overeen komen, dan valt de klant door de mand. - Laila Moussaoui Tonny van der Mee Rotterdam Moet je boodschappen doen en heb je even geen behoefte aan een praatje met de kassamede werker of heb je haast, dan bie den zelfscankassa’s uitkomst. Je scant zelf je boodschappen en rekent daarna netjes af. In de praktijk wordt er - vaak onder toeziend oog van een winkelm- edewerker - door de meeste mensen ook netjes afgerekend. mand een duur en goedkoop product uit de schappen en ver wisselt de barcodestickers. De winkeldief lijkt dan bij de zelf scankassa zijn dure product naar behoren af te rekenen, maar be- Maar lang niet iedereen rekent ook het juiste bedrag af. Bij Walmart filialen in Noord-Amerika is de bananen truc een bekende methode on der winkeldieven. Hierbij pakt ie- GO WOENSDAG 22 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3