Een poppenwiegje, adembenemend en vertederend om te zien 4 Vier boeken nodig voor Walcheren in de serie ‘Luchtoorlog boven Zeeland’ b»* Tholen-Sint Phi- NATUURJOURNAAL Al in 1938, een jaar voordat de Tweede Wereldoorlog begon met de invasie van Polen, maakten de Duitsers luchtfoto’s van Walcheren heen platgelopen maar bij de boom zelf komt verder niemand. Maar de boom had een loszit tend stuk schors aan de stam en dan is het altijd de moeite waard om te kijken wat eronder zit. Pis sebedden, duizendpoten en spin nen weten zo’n mooie schuilplaats te waarderen. Maar er was nog iets anders wat de aandacht trok. Grote roomwitte larven die ingebed la gen tussen wat vermalen bast en zogenaamd frass; een mengeling van uitwerpselen en houtresten. Die frass was gerangschikt in een keurig patroon en al snel viel op dat er holle kamertjes tussen za ten, waarin de witte insectenlar ven ingebed lagen. De larven wa ren voor een deel al verpopt. Een larve is gewoon een soort witte lipsland. Het verhaal van de luchtoorlog worm met een bruine kop waar verder niet zoveel aan te ontdek ken valt. Maar als ze eenmaal tot pop ontwikkeld zijn, worden de contouren duidelijk van wat bij verdere ontwikkeling een volwas sen insect moet worden. In dit ge val kon je al heel duidelijk een kop met oogjes, twee voelsprieten en zes pootjes ontdekken. Maar het was toch nog wel een hele puzzel om er achter te komen welk dier zich hier aan het ontwikkelen was. Na een reeks digitale omzwervin gen op internet was het duidelijk. De poppen waren zich ontwik kelende exemplaren van de grote populierenboktor, een vrij grote kever die zijn eitjes onder de bast van populieren legt. Een nestka- mertje van zo’n boktor wordt een In het boek zijn enkele hoofd stukken gewijd aan de militaire poppenwiegje genoemd en je zou geen treffender naam kunnen ver zinnen. De poppen liggen op hun rug met de pootjes voor de buik gevouwen in een soort foetushou ding. Je zou het niet verwachten bij een kever maar ze zijn werke lijk adembenemend mooi en bijna vertederend om te zien. Heel voorzichtig hebben we de bast van de boom weer terug in zijn oorspronkelijke positie ge plaatst. Gelukkig lukte dat won derwel, zodat het niet meer zicht baar was dat hij van zijn plaats ge weest was. En nu maar hopen dat de poppen niet door een specht of een spitsmuis ontdekt worden en dat zich een nieuwe generatie po pulierenboktorren ontwikkelt. veld van Vlissingen was gevestigd. Vliegeniers poseren, dan nog zor geloos, bij hun vliegtuigjes. Leer lingen zetten later hun avonturen n één van de Zeeuwse kreken waarvan de omgeving met bos H ingeplant is, was een enorme populier tegen de grond gegaan. Niet eens omdat het hard ge stormd had. Nee de boom, die vlak langs het water stond, was een fa voriete zitplaats van aalscholvers. En daar wordt een boom meestal niet beter van. In ieder geval had deze populier het loodje gelegd en nu lag de boom dwars over het wandelpad. Wandelaars hebben inmiddels een lusje om de boom Het is 12 mei 1940, de oorlog is pas drie dagen oud, en Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk waren al toe aan pagina 131 van deel 6 A van hun standaardwerk over de luchtoorlog boven Zeeland. Het is maar om aan te geven hoeveel er is gebeurd in de meidagen van 1940 op Walcheren. Wim de Meester laat een foto zien van een schip dat door de Luftwaffe tot zinken is gebracht in de Vlis- singse Buitenhaven. Het is de veer boot Luctor et Emergo. De 13-jarige Melva Buijsse en 14-jarige Julia van Besien kwamen op eerste pinksterdag 1940 rond het Vier boeken nodig Konden de gebeurtenissen in de andere regio’s nog in één of twee delen worden beschreven, voor Tientallen jaren onderzoek over noodlandingen zelfs noodsprongen in zee op papier. De Meester en Stoutjesdijk schenken in hun boek ook aandacht aan de inzet van de Fransen bij de verdediging van Zeeland. Al in de eerste oorlogsdagen sneuvelden Franse militairen op Zeeuwse bo dem, onder wie de twee piloten Georges Saméry en Eugène Le Ma- resquier. Op 11 mei stortte hun door Duitse vliegtuigen opgejaagde toe stel neer in Vlissingen. De twee vliegeniers overleefden het niet. Hun lichamen werden in 1949 overgebracht naar de Franse mili taire begraafplaats in Kapelle. Pas in 2021 kon aan de hand van dna-on- derzoek worden vastgesteld welke naam bij welk stoffelijk overschot hoort. Walcheren hebben de auteurs vier boeken nodig. Eind maart presen teren ze deel 6A, dat de periode 1939 middaguur aan in Vlissingen. De tot en met september 1940 beslaat. Duitsers waren twee dagen eerder Het is het negende boek in de serie. Nederland binnengevallen. Toen Zes jaar geleden kwam deel 1 uit. Duitse vliegtuigen boven de haven Dat ging over Noord-Beveland, een verschenen, vluchtten de meisjes overzichtelijk gebied. Daarna volg- naar een schip waar de vlag van het den delen over Schouwen-Duive- Rode Kruis wapperde, in de hoop land, Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- daar veilig te zijn. Maar de Luctor et Beveland en Emergo, de veerboot van de PSD die als hospitaalschip dienst deed, werd midscheeps geraakt. Twaalf boven Walcheren begint voor de mensen vonden de dood, onder wie oorlog. Al in 1938, een jaar voordat Melva en Julia. de Tweede Wereldoorlog begon met de invasie van Polen, maakten de Duitsers luchtfoto’s van Wal cheren. De Fransen bereidden het zenden van troepen naar Zeeland vliegopleiding die tijdens de mobi- voor. lisatie in 1939 en 1940 op het vlieg- Heftige strijd bij begin WO II Tijdens de oorlog was in Zeeland de strijd in de lucht nergens zo hevig als boven Walcheren. De auteurs van Luchtoorlog boven Zeeland hebben vier boeken nodig om alles te beschrijven. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland - Chiel Jacobusse chieven af en spraken met getui gen en nabestaanden, in binnen- maar vooral buitenland. Die ver zamelde kennis is de basis voor de serie Luchtoorlog boven Zee land. Op donderdag 30 maart zal deel 6A worden gepresen teerd in het oude stadhuis in Veere. Het boek is te bestellen viaww2research.nl. Het tweede deel over Walcheren verschijnt eind dit jaar. Theo Giele Vlissingen De auteurs wonen buiten de provincie, maar hebben een sterke band met Zeeland. Wim de Meester is geboren in Bres- kens en Kees Stoutjesdijk in Co- lijnsplaat. Ze zijn al tientallen ja ren bezig met het verzamelen van feiten en verhalen uit de Tweede Wereldoorlog over alles wat te maken heeft met de strijd in de lucht en de gevolgen daar van op het land. Ze stroopten ar- Nederlandse militairen van de Elementaire Vhegopleiding waren ingekwartierd op een boerderij in de buurt van Vlissingen. FOTO UIT 'LUCHTOORLOG BOVEN ZEELAND, DEEL 6A' Poppenwiegje. FOTO CHIEL JACOBUSSE WOENSDAG 22 FEBRUARI 2023 GO -» A'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32