Zeeuwse vlasklas blaast nieuw leven in oud ambacht Ooit waren halve dorpen aan het werk in de vlas. Nu is er bijna niemand meer die het oudeambacht in de vingers heeft. Hoog tijd voor een vlasklas, vindt een clubje mensen in Dreischor. Karim Bannani vindt nieuwe club in Drenthe brede toepassing en alles ervan kan worden gebruikt. Zo verbouwt Van Langeraad het zaad (de bolletjes) als zaaizaad voor Frankrijk. De ve zel kan gebruikt worden voor lin nen. En het restmateriaal voor bio based bouw. Het zou mooi zijn als er jaarlijks een vlasoogstje is waar iets mee gemaakt kan worden Iedereen die geïnteresseerd is, kan zich melden en (gratis) mee doen. „Hoe sneller, hoe beter”, zegt Bentlage. Het zaaien staat eind fe bruari, begin maart al op de plan ning. „Na honderd dagen wordt er geoogst” Met hulp van Crafts Council Ne derland wordt geprobeerd het am bachtelijk verbouwen en verwer ken van vlas nieuw leven in te bla zen. Heel Zeeland kan aansluiten. „Het is zo zonde als al deze kennis verloren gaat” Op Dreischor, van oudsher een vlasdorp, is nog maar een handje vol mannen dat het kan: het am bachtelijk plukken, repelen, roten, braken en zwingelen van vlas. „We wonen hier in een dorp dat zwart ziet van de vlasschuren. En we lopen hier de hele dag door die geschiedenis heen. Maar eigenlijk weet niemand meer wat het precies behelst”, merkt inwoonster Ellen Bentlage. De bedoeling is met de Oogst na honderd dagen Een deel van zijn perceel mag ge bruikt worden door de vlasklas. Ook hij ziet de waarde ervan in. „Dat vlas hoort echt bij het Dreischor van vroeger, al wordt het nu heel anders verwerkt” precies gaat reilen en zeilen, hangt af van de interesses en kennis die mensen die aanhaken zelf mee brengen. Het is een gezamenlijke ontdekkingstocht, zegt Bentlage. Door met elkaar praktisch aan de slag te gaan, voorkom je om te be ginnen al dat het ambacht uitsterft. „Het vergroot ook de binding met de plek waar je leeft. Dat gaat in hoge mate verloren omdat ons ven ster op de wereld zo enorm groot is door internet en dergelijke. De grond vlakbij verlies je dan, als je niet oppast, uit het oog.” Zelf hoopt ze dat de vlasklas een jaarlijks te rugkerend proces wordt, waarbij steeds weer nieuwe mensen aan haken. „En het zou natuurlijk hele maal mooi zijn als er een kleine vlasoogst is waarmee ook echt iets gemaakt kan worden. Dat er een productielijntje op poten kan wor den gezet.” Van zelfgevlochten schaapjes tot andere Zeeuwse souvenirs; net wat de klas zelf bedenkt „Maar dat is nu nog iets voor in de toekomst” In Dreischor zelf hebben wat vlasfanaten de koppen alvast bij el kaar gestoken. Naast Bentlage en Corrie van Stee die de coördinatie op zich nemen, zijn er een paar ‘specia listen’ betrok ken. Vlassers die demonstra ties geven en landbouwer Piet Jan van Langeraad, die jaarlijks vlas ver bouwt Vlas is een ge was meteen heel vlasklas het hele proces van A tot Z zelf op te pakken: van het zaaien en oogsten tot het drogen, spinnen en kleuren of welke toepassing dan ook wordt bedacht. Iedereen in Zeeland kan aanhaken, want op meer plaatsen in de provincie was vlas ooit booming. Crafts Council Nederland, die zich inzet om immaterieel erfgoed te behouden, ondersteunt bij het opzetten van de Zeeuwse vlasklas. „Ze staan te popelen om te helpen. Crafts Council is gespecialiseerd in het verbinden van mensen die die kennis hebben met mensen die het graag wil len leren. Een soort datingor- ganisatie, die men sen op dit vlak met el kaar ver bindt” Hoe het klasje pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nlwoensdag 22 februari 2023 Zeeland Vlas is een gewas met een heel brede toepassing. De vezel kan gebruikt worden voor linnen, het restmateriaal voor biobased bouw, fotoboazTimmermans ‘Zonde als die kennis verdwijnt’ SPORT 11 Vlnr: Landbouwer Piet Jan van Langeraad, vlassers Tonnie van den Hoek, Peter Rentier en Rini Snijders en Corrie van Stee en Ellen Bentlage van het vlas comité, foto katja van noort - Ellen Bentlage Meer informatie en aanmelding via ringdorpdreischor.nl of via Ellen Bentlage: 06-23863388. Esme Soesman Dreischor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29