Bestaat Zeeland Dat is dus nou 700jaar of niet? 77.500 euro dikke winst 21 2023 Welles-nietes over een jubileum 2 TOOS EN HENK WAREN V0RI6E WEEK IN PARIJS i Jongensopgepakt voor vernielen busje Drie minderjarige jongens zijn aangehouden nadat zij zondag avond in ’s-Heerenhoek een busje hadden vernield. De poli tie doet onderzoek naar de ver nielingen. De politie ontving rond 22.00 uur een melding van vernieling aan de Marktstraat in ’s-Heerenhoek. De drie jongens hadden een autospiegel van een busje afgetrapt en die meegeno men. Wendy Wagenmakers Toos&Henk 'S-HEERENHOEK Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl COLUMN Hele rijen busjes aan de Oesterdam, tientallen geknielde rapers Je mag tegenwoordig ook helemaal niks meer hè? Zogezegd in deze krant Bijna had de provincie de feestkoffer van zolder gehaald om het 700-jarig bestaan van Zeeland te vieren, tot historici vraagtekens plaatsten bij dat jubileum. Maar hoe oud is Zeeland nou eigenlijk? Zeker zestien partijen strijden 15 maart om de zetels in de Staten. De kans is groot dat het provin ciale bestuur verder versplin tert. Is dat een zegen of een vloek voor de democratie? - Jos Kriele in een brief aan zijn zoon Stijn „Winnen zal ik niet, maar doorgaan wel.” en meteen daarna EEN GLOEDNIEUWE KEUKEN BESTELD Holland en Zeeland vermeld. Zeel and werd zelfs al sinds de late nde Het betrof twee 16-jarige jon gens, uit Middelburg en Wemeldinge, en een 17-jarige jongen uit Oostburg. Klinkklare onzin Onzin, zegt Peter Henderikx in nooit eerder vastgelegd. Dus dat ge beurde in Parijs.” De Vrede van Parijs was ‘van gi- Wendy Wagenmakers Vlissingen eeuw als één geheel gezien. Maar in 1256, na de oorlog tussen Holland en Vlaanderen, is er veel vastgelegd over de bestuursorganisatie van Zeeland als geheel. Alleen dat al zou duidelijk genoeg moeten zijn.” Het verdrag van Parijs kent Hen derikx, die als hoogleraar middel eeuwse nederzettingsgeschiedenis doceerde aan de Universiteit van Amsterdam, van haver tot gort. „Het is een belangrijk verdrag, in derdaad. Maar het zegt absoluut niets over het ontstaan van het graafschap Zeeland. Simpelweg niets. Holland en Zeeland groeiden in de late middeleeuwen langzaam uit elkaar, dat is een heel geleidelijk proces geweest.” Stadsrechten En dan willen ze het nog vieren ook, verzucht historicus Hende rikx. „Toen ik dat twee jaar geleden voor het eerst hoorde, dacht ik: wat gaan ze nu toch weer beginnen... Het klopt gewoon van geen kant. Kan zijn dat ze bij het Zeeuws Ge nootschap zin hebben in een feestje, misschien is dat het, maar er valt niets te vieren. Ja, Westkapelle en Domburg dit jaar 800 jaar stads rechten, dat is leuk en nog waar ook!” nig idee hoeveel bouwemmers er in een Fiat Ducato passen? Héél veel, weet ik sinds ik een middagje aan de Grevelingendam heb gestaan voor een ver haal over illegale oesterrapers. Ik had mijn auto amper aan de kant gezet of er stopte een busje, waar behalve een man en een vrouw ook nog twee andere volwassenen en twee kinderen uitstapten. Ik zag hoe ieder een systematisch zijn schoenen verwisselde voor lieslaarzen en hoe iedereen emmers werden aangereikt, waarna het voltallige ge zelschap de dijk af klauterde. Iets wat ze zichtbaar vaker hadden gedaan. Zodra de emmers gevuld waren, klauterden ze terug, zetten de emmers in de bus en kwamen met een andere emmer naar buiten. Met mij pra ten wilden ze niet. Ze spraken niet eens met elkaar. Na een poosje heen-en-weer klaute ren stapten ze in en reden weg. Het rapen van schelpdieren is op de plaat van Oude Tonge inmiddels verboden, maar aan de andere kant van de Oosterschelde gaat het gewoon door. Hele rijen busjes aan de Oesterdam, tien tallen geknielde ra pers met zomer hoedjes - voorbij gangers zijn het beeld inmiddels wel gewend. Maar nor maal is het natuur lijk niet. Toegestaan evenmin, voor wie boven de 10 kilo uit komt. Laat staan 2325 kilogram, waar vier mannen vorig jaar bij Kats mee werden betrapt. Drieëntwin- tighonderdvijfentwintig kilo! Dat is echt geen gezellig bordje ‘en nog een beetje voor de buurman’ meer. Dat is keiharde handel, als je bedenkt dat er ongeveer honderd oes ters in 10 kilo passen en deze dieven dus een oestertje of 23.250 in hun bus hadden liggen. Een beetje restaurant vraagt vlot 20 euro voor een half dozijn oesters. Schijfje citroen erbij, schaaltje vinaigrette. Dat is dus 77.500 euro dikke winst. En dan moeten de dieven voor de recht bank verschijnen, en dan eist de officier van justitie eens wat boetes die niet in de catego rie kattenpis vallen, en dan worden ze nog grotendeels vrijgesproken ook. Omdat de rechter niet snapt hoe het getij werkt. Ter wijl instanties zich een slag in de rondte vergaderen om nóg stren- gere regels te introduceren voor het rapen van oesters en het snijden van zeegroenten. nen. „Want vanaf dat moment kon Zeeland zich als graafschap ont wikkelen. Zeeland was enorm be langrijk, want de belangrijkste ste den uit het Bourgondische Rijk wa ren alleen via Zeeland te bereiken. Die akte is dus heel belangrijk ge- Vrede van Parijs weest voor Zeeland. Afgelopen na- Tóch kan het Zeeuws Genootschap jaar is die tentoongesteld in het het niet laten en zet haar vieringen Zeeuws Museum. Een enorm ding ditjaargewoon door, tot in Lille toe. met allemaal zegels. Héél indruk wekkend.” Maar er zijn meer bewijzen voor de bewering dat Zeeland 700 jaar bestaat. „Miljoenen!”, zegt Van Druenen. „Want sinds 1323 staat Zeeland ineens vermeld in talloze documenten. Van reders, van on- Dat 2023 niet zomaar een jaar zou zijn, stond voor de provincie vast. Zeeland bestond immers 700 jaar, het was 200 jaar geleden dat het be sluit viel om het kanaal van Terneu- zen naar Gent te graven én de Wa tersnoodramp was 70 jaar geleden. Historicus Peter van Druenen bij de Sint Jacobskerk in ‘zijn’ VIis- Zeeuwen werden opgeroepen mee singen. De kerk staat er al langer dan het bestaan van het graaf- te denken over de manier waarop al schap Zeeland. Of niet, foto lex de meester die historische momenten het beste gevierd en herdacht konden wel graaf van Zeeland, maar dat was worden. Maar toen kwamen historici in het geweer. Hoezo Zeeland 700 jaar? Zeeland bestaat al veel langer! gantisch belang’, stelt Van Drue- Aan het gewelles-nietes werd een einde gemaakt door het jaar maar een ander thema te geven - De kracht van het water - en de Zeeu wen in 2023 onder te dompelen in ‘dat wat Zeeland zo uniek maakt’. Logisch, zegt voorzitter Peter van Druenen, want daar vindt in okto ber een belangrijk symposium plaats over hét moment dat het ont staan van Zeeland inluidde: de Vrede van Parijs. Toen die akte werd getekend, in 1323, werd het graafschap Zeeland bekrachtigd, dernemers, van overheden. Noem Aldus Van Druenen. maar op. En dat is echt allemaal „In Parijs kwamen allerlei Euro- sinds die datum.” pese hotemetoten samen, zeg maar de Poetins en Macrons van toen”, legt de Vlissingse historicus uit. „Ze bespraken onder meer de eilanden Veere. „Ook in de stukken van vóór van Zeeland, die tot dan toe een 1323 wordt Zeeland als bestuurlijke speelbal waren tussen de graaf van eenheid binnen het graafschap Holland en de graaf van Vlaande ren. Af en toe noemden ze zich ook VERKIEZINGEN ZEELAND5 UIT HET LEVEN ZEELAND 9 I 5 NEE* LINDA DE MOL MET JEROEN RIETBERGEN OP EEN TERRAS GEFOTOGRAFEERD DE LOTERIJ SE WONNEN? ru*4? DINSDAG 21 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2