u pp. 8 De oorlog in Oekraïne gaat nog lang duren, stelt minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra. De CDA-leider waarschuwt tegen oorlogsvermoeidheid: „We moeten volhouden, dit is ook een les voor Moskou, Peking en Teheran.” INTERVIEW WOPKE HOEKSTRA EEN JAAR OORLOG OEKRAÏNE-RUSLAND Eerst gingen er alleen helmen en scherfvesten naar Kiev, inmiddels is zelfs de levering van F-i6’s geen taboe meer. De Russische invasie in Oekraïne beroofde het Westen van meer illusies en moderne wijsheden: een ouderwetse oorlog op het conti nent zou niet meer voorkomen, Poe- tin zal heus geen gok wagen door met massa’s soldaten de grens met Oekra- ine over te steken. Een jaar later weten we wel beter en moeten we rekening houden met een langdurige strijd, waarschuwt minister van Buitenlandse Zaken Wopke Eloekstra vandaag tijdens een speech voor het Europacollege in Brugge. Deze week beleeft de oorlog in Oekraïne een ‘jubileum’. „We zien bij de Russen een voor ons onvoorstelbare bereidheid om de levens van veel jonge mannen op te offeren die slecht getraind, slecht ge kleed en slecht gevoed naar het front moeten”, zegt Hoekstra in gesprek met deze krant. De vicepremier is even daarvoor geland op Schiphol na een congres over defensie en geopoli tiek in München. De oorlog stond daar uiteraard cen- „Het eerlijke verhaal is dat we dat niet weten. We hebben te maken met een Russische agressor die niet wordt gecorrigeerd en bereid is de le vens van zijn mensen te offeren. Ik zeg: we zijn minder dan halverwege. Kijk naar de geschiedenis: de Sov- jet-Unie voerde negen jaar lang oor log in Afghanistan, de Russen zijn decennialang uit geweest op over heersing in Oost-Europa en in 1940 en 1941 was de gedachte ook dat de Tweede Wereldoorlog snel voorbij zou zijn. Er gaat echt nog veel meer doorzettingsvermogen van ons ge vraagd worden.” „Exact, zeker, en daarom zijn we zeer actief met het leveren van wapens, het smeden van coalities om andere traal en de vooruitzichten zijn weinig zonnig. „Het zal doorzettingsvermo gen vergen. We moeten rekening houden met het scenario dat er nog een keer honderdduizend Russen ge stuurd worden, en nog eens hon derdduizend en nog eens honderd duizend.” „Ik begrijp goed dat veel Nederlan ders zeggen: alle steun voor Oekra- ine, maar ik maak me zorgen over het eigen boodschappenmandje, de prijs aan de pomp, de exploderende ener gierekening. Wij zijn er als kabinet voor om die pijn te verzachten, daarom hebben we dat massieve adequaat geantwoord op verzoeken uit Kiev, is mijn overtuiging. Ik ga er nu niet één puzzelstukje uitlichten, maar we hebben gezegd dat er in het algemeen geen taboes zijn.” „Die vraag is terecht. Misschien had den we als Europese Unie proactiever de discussie moeten beginnen over de tanks, een aantal maanden eerder. Datje beter probeert om in een vroeg stadium al naar volgende fases te kij ken om te beoordelen wat dan nodig is.” '■A i landen over de streep te trekken. Eerst met de pantserhouwitsers, on langs met de tanks. Maar u hebt abso luut gelijk: nu stoppen met steun kan niet, dan is alles voor niets geweest. De hulp aan Oekraïne is onze morele plicht, voor een volk dat zo aangeval len wordt, en een geopolitieke nood zaak tegen een agressor die anders maar doorgaat. Maar het is ook een lakmoesproef voor onze geloofwaar digheid. Deze oorlog zal uitstralen tot ver voor bij vandaag of morgen. Dit wordt gezien in Moskou, in Peking en Teheran. De afdronk van deze strijd moet zijn: ‘aan deze steen stoot ik me niet nog eens’. Je kunt niet ongestraft de grens van een soe verein land over wandelen en dood en verderf zaaien.” We zien bij de Russen een onvoorstelbare bereidheid om de levens van veel jonge mannen op te offeren lO. A mk 1 Minister Hoekstra waarschuwt: De oorlog is nog niet halverwege Wanneer eindigt deze oorlog? Oit klinkt als een geopolitiek com mentaar vanaf de zijlijn. U kunt met bondgenoten toch invloed uitoefe nen op het verloop? Als u zegt dat Nederland moet door gaan met het leveren van wapens, is het dan niet tijd om Oekraïense vlie gers al te gaan trainen voor de F-16? „We hebben de afgelopen tijd zeer Vreest u niet voor het draagvlak bij Nederlanders voor de steun? De prij zen stijgen door de oorlog, u schetst een langdurige strijd, maar minister Kaag waarschuwt juist dat compen seren van koopkrachtverlies niet eeuwig kan. Over de tanks werd tamelijk lang gebakkeleid, ze gaan nu mondjes maat naar Oekraïne. Lopen we niet telkens achter? Niels Klaassen Manneke Keultjes Schiphol MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8