effeweg nl JÜt Voorjaar en zomer Met vertrekgaranties IB n BW 4 Disneyland® Paris Rondreizen Vlieg-busreizen Singlereizen Stedentrips RELLEN Boek zonder aanbetaling FF Surinamers zijn verbijsterd over de extreme geweldsuitbarsting vrijdagavond in de hoofdstad Paramaribo. Demonstranten bestormden het parlementsgebouw, vochten met de politie, plunderden winkels, mishandelden mensen en stichtten brand. Zeker 26 mensen raakten gewond, onder meer door schoten. verplaatste zich heel snel.” Het begon als een vreedzaam pro test op het Onafhankelijkheidsplein tegen de bezuinigingen van de rege ring van president Chan Santokhi. Met hogere belastingen en accijnzen probeert het bijna failliete Suriname - een erfenis van de vorige president Desi Bouterse de staatsschuld te verminderen. De inflatie in de voor malige Nederlandse kolonie bedraagt 54 procent en het land gaat gebukt onder een grote staatsschuld. De hogere prijzen voor brandstof, gas, elektriciteit en levensonderhoud raken de gewone burgers en onder nemers hard, terwijl grote bedrijven (goud en olie) worden ontzien wat betreft extra belastingen op bijvoor beeld hun winsten en milieu. „Daar zit de boosheid in”, zegt Oemraw- singh. „Bedrijven die zonder inspan ning winst maken, moetje begrip vragen voor de sociaaleconomische situatie. Maar de creativiteit van deze regering is beperkt. Bovendien zit vicepresident Ronnie Brunswijk in Ligtvoet was op kantoor en merkte dat collega’s oprecht bang werden. „Ik had die angst persoonlijk niet, maar we be landden wel even in een surrealisti sche wereld met sirenes, een politie- helikopter boven de stad en het leek alsof ik schoten hoorde. Dit had nog veel slechter kunnen aflopen.” Ook de politie, die kampt met on derbezetting en gebrek aan midde len, was overvallen door de rellen. Die komen in Suriname vrijwel nooit voor. In 1999 vond de grootste de monstratie ooit plaats tegen de toen malige president Wijdenbosch. Er waren 100.000 mensen op de been, maar er werd nergens geplun derd. Ligtvoet: „Misschien waren ze nu Zo ken ik dit land niet. Ik heb heel wat protesten meegemaakt. Meestal is dat een feestje - Marco Ligtvoet, inwoner Suriname Bob Marley Die boosheid kwam vrijdag tot uit barsting toen een deel van de de monstranten het parlementsgebouw (De Nationale Assemblee) bestorm de en daarna winkels plunderde. Marco Ligtvoet (45), die al sinds 2006 in Suriname woont, zag het met stij gende verbazing aan. „Zo ken ik dit land niet. Ik heb heel wat protesten meegemaakt. Meestal is dat een feest je. Dan wordt Bob Marley gedraaid met One love of Stand up for your right. Nu zag ik naast de vreedzame demonstranten een klein groepje dat erop uit leek te gaan rellen.” €669 cd 149,- €259 effeweg nl of bel 08810 30 800 de goudsector, dus die belangen mo gen niet worden geschaad.” i I et is weer rustig in Paramaribo, maar de angst zit er nog diep in. Veel win keliers houden uit voorzorg de deuren dicht. De binnen stad is afgesloten, politie en leger surveilleren extra, bijna niemand vertoont zich op straat. Sunil Oemrawsingh beseft dat hij geluk heeft gehad. Hij runt een juwe- lierszaak aan de Waterkant, vlakbij het Onafhankelijkheidsplein en het parlementsgebouw, waar de rellen begonnen. „Ik ben door het oog van de naald gekropen”, zegt hij. „Bij de zaak werden autobanden in brand gestoken, er was een enorme rook ontwikkeling. Mensen gooiden ste nen, waardoor een ruit aan diggelen ging. Ik had geen tijd om de rolluiken naar beneden te doen. De menigte Geschrokken Suriname likt de wonden na geweld X al va. WE] al va. al va. Fouten voorbehouden. Prijzen zijn gebaseerd op twee personen per boeking en per persoon. Exclusief Calamiteitenfonds 2,S0 p.b., reserveringskosten 25,- p.b. en consumentenbijdrage SGR 5,- p.p. - 7^“- "j- -* t --.TBNÜ'l'f .--"SfcE GEEN TOESLAG 1-PERS00NSKAMER Tonny van der Mee Raymond Boere Paramaribo I BK;. V MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4