12 5. Opsteker voor Ritsma 4. Wiklund topfavoriet 2. Stolz nog dik in orde SCHAATSEN WERELDBEKERFINALE IN TOMASZÓWMAZOWIECKI Bij de laatste internationale krachtmeting voor de WK afstanden ondervond de Nederlandse schaatsploeg weer eens dat de concurrentie stilaan beter en beter wordt. Vijf conclusies in aanloop naar de apotheose van het seizoen, begin volgende maand in Thialf. Kjeld Nuis won wel de wereldbeker op de1500 meter, maar kreeg huiswerk mee van Jordan Stolz Verkouden werd hij er bijna van, zo hard kwam Jordan Stolz op de slotronde van de 1500 meter nog onderdoor bij Kjeld Nuis. Een ‘pak voor mijn broek’, noemde Nuis het. Hij had gedacht dat de nog al tijd maar 18 jaar oude Amerikaan met verrotte benen aan zou ko men in Polen, kort na de WK juni oren in Inzell, waar hij drie afstan den en het combinatieklassement won. Nuis werd echter op drie kwart tel gereden. „Hij schaatste een ongelooflijk 1. Leerdam weer goudhaantje rondje”, zei de olympisch kampi oen, die wel de wereldbeker won, maar met huiswerk naar het WK zal toeleven. En Stolz? Die zal zich met ook nog eens podiumplaatsen op de 500 en 1000 meter afvragen hoeveel hij kan oogsten in Heeren- veen. de 1500 meter, in Polen flikte hij het op de 1000 meter, een week na zijn zege in de B-divisie. De 27-ja- rige schaatser uit Soest begroette de winst echter met een bitterzoet gevoel. Op de NK begin deze maand werd hij slechts zesde, dus doet hij op de WK straks niet mee op de 1000 meter en is hij op de 1500 meter reserve. „Heel raar ge zegd, maar hier ging het om de uitslag en niet om het gevolg van de uitslag, en dan voel ik dat ik veel vrijer kan schaatsen”, moest Dijs tot zijn spijt bekennen. Op de lange afstanden werd de wereld weinig wijzer. Patrick Roest en Irene Schouten ontbra ken, en allrounder Antoinette tv de namen van de Noor Sander Eitrem en de Italiaan Davide Ghiotto (diskwalificatie na fou tieve wissel) hebben opgeschre ven. Bij de vrouwen maakte Ragne Wiklund indruk met winst op de 1500 en 3000 meter. De 22-jarige Noorse was in 2021 al ’s werelds beste op de schaats mijl en durft nu te denken aan de dubbel. „Het wordt een gek WK. Voor het eerst ga ik er heen met een serie top- resultaten”, aldus de winnares van de wereldbeker op de lange afstan den. Eind dit seizoen moet er voor de teamonderdelen een blauwdruk liggen richting de Winterspelen van 2026, vertelde bondscoach Rintje Rits ma laatst in deze krant. Dat daar nog wel wat werk in gaat zitten, is geen geheim. Na bijrollen op de teamsprint was er in Polen wel een welkom succes te vieren op de massastart bij de mannen. Door koppel Bart Hoolwerf en Louis Hollaar werd het tweede WK-ticket veiliggesteld en Hool werf bekroonde het ploegenspel zelfs met winst in de eindsprint. In Thialf rijdt hij in principe met Jorrit Bergsma, maar wat Hool werf betreft wijst de KNSB alsnog Hollaar aan. 3. Stuntende Dijs moet in Thialf toekijken Een baanrecord in de eerste rit. Rapper dan specialisten als Hein Otterspeer (eindwinnaar 1000 vertrouwen op haalden op de Poolse hobbelbaan. Sneller ook dan Stolz, dankzij een geweldige slotronde. In december in Calgary verraste Wesly Dijs al met goud op Rijpma-de Jong stak duidelijk niet in haar beste vorm. Roest, nog al tijd jagend op zijn eerste individu ele afstandswereldtitel, zal voor de Op werkijs, op glij-ijs: Jutta Leer dam wint deze winter overal haar 1000 meters. Ingevlogen voor de slotafspraak in Tomaszów Mazo- wiecki, nou niet de meest fantasti sche ijsvloer ter wereld, reed de Westlandse ‘gewoon’ naar haar vijfde wereld bekerzege van dit seizoen. Miho Takagi won ternau wernood nog het eindklassement, omdat Leerdam een week eerder afwezig was. „Ik heb er vijf mogen rijden van Jac (Orie, red.) en heb er meter) en Thomas Krol, die weinig vijf gewonnen. Ik luister altijd naar hem, maar dat ik die beker nu op één puntje mis, is toch wel een beetje jammer”, concludeerde Leerdam bij de NOS. „Ach, het is wat het is. Ik wil op het WK op mijn best zijn, dat is nog véél be langrijken” Leerdam stond in Polen ook op het podium op de 500 meter (brons) en straks in Thialf rijdt ze daarnaast ook de 1500 meter. Nog twee weken fit en scherp blijven en dan is Leerdam de Nederlandse om in de gaten te houden. PM MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 Onverslaanbare Leerdam enige zekerheidje voor WK r Tekst Arjan Schouten Wesly Dijs viert zijn zege op de 1000 meter, al houdt hij er wel gemengde gevoe lens aan over, foto er ik pasman 4 Jutta Leerdam, onklopbaar op de 1000 meter, foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 44