VVD: Liever Nederlands gas dan import I SO Mooiste looproute gaat over het Stellingenpad in drie noordelijke provincies 3 Jarenlang verkozen de liberalen juist het goedkope gas uit Rusland boven gas uit Nederland Dat staat in een initiatiefwetsvoor stel van Tweede-Kamerlid Silvio Erkens, dat hij vandaag indient en is ingezien door deze krant. De WD’er pleit erin zij n voorstel voor ‘dat wordt gekozen voor nationale productie, bijvoobeeld gaswinning uit de Noordzee of waterstof uit de Eemshaven, ook als import net wat goedkoper zou zijn’. Dat betekent dat burgers moeten slikken dat ze op de korte termijn meer gaan betalen voor gas dan ze voor de oorlog in Oekraïne gewend waren. „Maar doordat we niet meer zo gevoelig zijn voor autoritaire re gimes op energiegebied, wordt het uiteindelijk goedkoper”, benadrukt Erkens. Eerder kocht Nederland het goedkoopste gas in, bijvoorbeeld uit Rusland. „We willen investeren in energieproductie van eigen bo dem, zodat we minder energie hoe ven te importeren uit onvrije lan den”, aldus het Kamerlid. Dit betekent een koerswijziging van de VVD. Want jarenlang verko zen de liberalen juist het goedkope gas uit Rusland boven gas uit Ne derland. Waar bijvoorbeeld de PvdA er in 2015 weinig voor voelde om zaken te doen met ‘zo’n autori tair land als Rusland’, sprak de WD destijds van ‘een logische optie’. Volgens Kamerlid Erkens is dit ‘een van de grote lessen die we uit de huidige energiecrisis hebben ge trokken’. Als het aan de liberaal ligt ‘kan dat betekenen dat we de ko mende jaren ervoor kiezen om meer gas te winnen uit de Noord- nieuwe route zouden moeten lo pen. De tocht gaat door twee na tionale parken, het Drents-Friese Wold en het Fochterloërveen, over bijna alleen maar onverharde we gen. Wandelaars komen langs hune bedden, zandverstuivingen en veenakkers. „Je loopt door de na tuur zoals die er eeuwen geleden in Nederland ook uitzag. Je bent echt even in de middeleeuwen. Dat is het bijzondere. In Neder land is dit mijn favoriete gebied”, zegt Kruijswijk. En dat vindt niet alleen de vrouw die er zelf om de hoek woont. Ook de jury die elk jaar op zoek gaat naar het mooiste wan delpad van de Benelux, is onder de indruk. „Het landschap is zo mooi en afwisselend, met plassen die in de loop der eeuwen zijn afgegra ven en kleine stadjes”, zegt jurylid zee, om te voorkomen dat we mil jarden gaan overmaken naar Qatar, om het vanuit daar hierheen te ha len’. Ook wil hij in Nederland in vesteren in CO,-vrije energie. Uiteindelijk bleek goedkoop duurkoop, zo betoogt de liberaal nu. Russisch gas ‘leek iets goedko per dan gas uit de Noordzee’, maar ‘die rekening wordt nu door heel veel huishoudens en bedrijven be taald’, verklaart hij de ommekeer in het beleid. Bovendien rekent hij voor dat van alle inkomsten uit het gas dat wordt opgepompt onder de Noordzee ‘80 a 90 procent’ naar de Nederlandse staat gaat. Christine Bloem. „Ook de bijbe horende gids zit heel goed in el kaar en de route is in twee richtin gen te lopen.” Verbaasd Bloem is elk jaar weer verbaasd hoeveel nieuwe wandelroutes er zijn. Dit jaar werden er vijftien in gestuurd. „Je zou denken dat we overal al eens zijn geweest. Maar toch vinden mensen steeds weer nieuwe, nog onontdekte plekjes,” En dat gewoon in Nederland. Want hoe dichtbevolkt we ook zijn, het is echt mogelijk om dagen rond te lopen zonder iemand te gen te komen. „Bij de meeste mensen gaat de kennis niet verder dan het Pieterpad. Maar er is veel meer en dat wordt ook door steeds meer mensen gezien.” Vooral de coronacrisis heeft de wandelsport een enorme impuls gegeven, merkt Bloem. „Mensen die anders liever in de bergen wandelden, bleven nu noodge dwongen in eigen land en hebben ontdekt hoe mooi dat eigenlijk is.” Je loopt door de natuur zoals die er eeuwen geleden in Nederland uitzag W - and. „Een keer in de twee maan den trokken we eropuit. Dan ke ken we waar het mooi weer was en reisden kort van tevoren naar die plek. We sliepen in de natuur, wat niet overal mocht, maar wel heel avontuurlijk was.” Zo trokken ze heel Europa door, maar ze brachten ook een bezoek aan de natuur van Nieuw-Zee- land. Het is tijdens een wandeling in dat paradijs waar Nesse inspira tie opdoet om ook in Nederland een eigen wandelroute uit te zet ten. „Op die trektocht kwamen we langs een gebied waar een dropje stond met een bordje: u betreedt nu de vrij staat”, zegt Kruijs wijk. Precies zo’n gebied kende Nederland volgens j Kruijswijk ook in de middeleeu wen rond Appelscha; de Stelling werven. De weilanden hoorden nergens bij. Niet bij een graaf. Niet bij een koning of bisschop. De adel vond het gebied niet inte ressant, want het bestond vooral uit veen en zand, niet uit vrucht bare klei. De boeren waren arm. Veel belasting konden ze niet be talen. „Het was daardoor hele maal zelfstandig. Elk jaar werden er drie mensen gekozen die het bestuur vormden en zo een vrije- boerenrepubliek hadden. Iets waar boeren in deze tijd van de stikstofdiscussie misschien wel naar terugverlan- t gen”, lacht ze. De bijzondere geschiedenis is niet het enige, j waarom wan- delaarsdeze agen wandelen zon der iemand tegen te I komen. De meeste mensen denken dan niet meteen aan Ne derland, weet Marita Kruijswijk, fervent loper en een van de vele vrijwilligers die het Stellingenpad bedacht en uitzette. Toch kan het in Friesland, voor wie de moeite neemt om in vijftien dagen de precies 263 kilometer af te leggen. Het pad werd afgelopen april geopend en kwam er mede op ini tiatief van de inmiddels overleden Marian Nesse, de partner van Kruijswijk. Samen waren ze twee enthousiaste wandelaars op de lange afstand. Dagen konden ze rondzwerven met alleen een rug zak, tentje, slaapzak en wat provi- Het Stellingenpad is verkozen tot de mooiste, nieuwe wandelroute van de Benelux. De tocht gaat van Appelscha in Friesland naar het Drents- Friesè Wold en via de Weerribben in Overijssel weer terug. S r.,. Wandelend naar I V-'ÓAT de middeleeuwen .„JÜ DEN HAAG De VVD komt vandaag met een koerswijziging op het gebied van energie. Ook als import goedko per is, wil de VVD kiezen voor energie van eigen bodem, zoals gaswinning op de Noordzee. Wandelaars over het Stellingenpad komen langs hunebedden, zandverstuivingen en veenakkers. FOTO’S ERNST BREDERVELD - Marcia Nieuwenhuis >P11 - Marita Kruijswijk, medebedenker Stellingenpad Marian Nesse (overleden in fe bruari 2022) ontwikkelde samen met haar partner het Stellingen pad. Raymond Boere Appelscha o GO MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 '-4.' - *<w^**-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3