20 Vlaamstalige Fransman Boeren planten al uien: ‘Dat is vroeg’ ISSiS c It A 2022 Klimaatverandering of mazzel? 2 'A Marco Evenhuis hoopt een graantje mee te pikken na- eerst Toos Henk NIEUWDORP maak je niet A COLUMN Pieris inmiddels uut den tied en z’n taal is dat ook bijna Zogezegd in deze krant Zeeuwse boeren planten nu al uien, dat is uitzonderlijk vroeg. Normaal gebeurt dat in maart. „Maar de omstandigheden zijn nu ideaal: de grond is niet te nat en het zonnetje schijnt.” Andersom was Pier, die als gepensio neerd agrariër graag rondhing op de cam ping van z’n zoon, de eerste Vlaamstalige Fransman die ik in het wild tegenkwam. Z’n taal bleek nauw verwant aan het Zeeuws. Ik sprak plat Walchers tegen hem, maar dan wel zo ouderwets mogelijk. Pier sprak alleen dialect (en Frans) en wist daarom niet wat bijvoorbeeld een boterham was, maar een stuute was voor hem gesneden koek. Pier is inmiddels uut den tied en z’n taal is dat ook bijna. Maar in de slipstream van het bouwen aan de regionale identiteit kreeg het Vlaemsch in 2022 onverwacht een goedkeuringsstempel van Parijs. Piers ach- terkleinkinders krijgen nu officieel Vlaem- sche les op de basisschool. Mao vint toch! geteisterd droogte. en een gebrek aan zoet water voor beregening ook te maken met zware concurrentie van onder an dere Poolse telers. En binnen Ne derland zie je tegelijkertijd een ver- Indringers opgepakt in havengebied De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op het ha venterrein in Nieuwdorp (Vlis- singen-Oost) twee insluipers aangehouden. Wat ze in het ha venterrein van plan waren, is niet bekend. De verdachten, twee mannen (40,46) uit Alba nië, hadden een gat in het hek werk gemaakt om binnen te ko men. Beide mannen zijn aange houden. Op het politiebureau bleek de 40-jarige man interna tionaal gesignaleerd te staan. De zaak wordt nog onderzocht. Hoge prijzen Tweedejaars plantuien zijn poot- goed van uien die een jaar terug zijn gezaaid. Van de zomer kunnen ze worden geoogst en belanden ze in ■f/' j ao vint toch!’ Pierre DeWitte B^BB (‘zeg maar Pier’) uit het Noord- B W B Franse Kromenhoucke kon er niet over uit. Of ik écht uit Nederland kwam. En waarom ik zo goed ‘Vlaemsch’ sprak. Hij had al vaak geprobeerd met gasten Nederlands te praten, maar dat was nooit echt goed gelukt. te beregenen, kleinere oogsten in eerdere droge jaren en de hoge graanprijs kozen telers het zekere voor het onzekere: meer tarwe, minder uien. Tarwe- teelt is namelijk relatief risicoloos. De streek van Pier, tussen Lille en Duinkerke, kampt al decennia met wegtrek kende jongeren, een laag opleidingsniveau en een matig imago. De overheid heeft daar van alles aan proberen doen. Grotendeels vergeefs. Wat recent wél blijkt te werken, is het inzetten van regionale identiteit als ‘marketingtool’. Op het gebied van bijvoor beeld culturele voorzieningen kan de regio nooit op boksen tegen de ste delijke kwaliteiten van Lille of Duin kerke. Maar met re gionale roots als bindmiddel kan daar wel een heel so ciaal, leefbaar, klein schalig alternatief tegenover worden gezet. En dat trekt volk, zelfs jong en hoog opgeleid. NIET’WK’MAAR'ENORMS HONDERDEN WIJZI6IN6EN IN BOEKEN ROALb &AHL Een teken aan de wand is dat vorig jaar het areaal Zeeuwse uien fors daalde van 6500 naar 5500 hec tare. Vooral bij de zaaiuien - de Vrijdag werd bekend dat Zeeland 30 miljoen euro krijgt om de leefbaarheid in het havengebied te verbeteren. Er moet on der meer ‘jong talent’ worden aangetrokken en in dat kader noemt de provincie onder meer culturele voorzieningen als speerpunt. Hm. Ik zou geloof ik toch even tussen Lille en Duinkerke gaan babbelen. Dank zij Pier weten we hoe: in zo ouderwets mogelijk Zeeuws. Directeur Vincent Coolbergen van de Koninklijke Maatschap de Wil helminapolder wijst naar buiten. Tussen het hoofdkantoor van Ne derlands grootste landbouwbedrijf en de mestsilo’s aan de Binnendijk kruipen machines over de vlakke akker. Ze stoppen tweedejaars plantuien in de klei. „Dat is uitzon derlijk vroeg”, beaamt hij. Vorig jaar plantte de maatschap om deze tijd ook een perceeltje ingaan als pootgoed voor het vol uien, maar nu zet ze meteen 43 hec- gende plantseizoen. tare vol. Coolbergen: „Ik weet niet Coolbergen: „Door de droogte of klimaatverandering een rol was de opbrengst vorig jaar ronduit speelt. Wel dat de omstandigheden slecht. We hebben ook nauwelijks grootste groep - slonk de teelt. Door ideaal zijn. De nachtvorst die we de mogelijkheden om afgelopen weken hebben gehad, We beschikken over een paar zoet- heeft de grond goed gedaan. De bo- waterbronnen maar niet op de per- demstructuur is uitstekend. We celen die we nu inplanten. Een iets vreesden dat de grond door de vele lagere opbrengst hoeft niet erg te regen veel te nat zou zijn, maar dat zijn als de prijzen hoog zijn. Dan Het was maar goed ook, want vorig blijkt reuze mee te vallen. We kun- maakt de prijs het gebrek aan kilo’s jaar zomer werden boeren opnieuw nen met de machines zonder pro- goed.” geteisterd door aanhoudende blemen het land op. Alle seinen droogte. staan op groen, daarom planten we Zeeuwse ‘moneymaker’ nu.” De ui is samen met de aardappel Concurrentie doorgaans de moneymaker op het Teler en loonwerker Ivo Haartsen Zeeuwse boerenerf. Toch staat de uit Biervliet ziet de uienteelt in Zeeuwse uienteelt door het gebrek West-Zeeuws-Vlaanderen dan ook aan irrigatiewater op een kruis- achteruit hollen. „Ik schat dat er in punt. Uien wortelen ondiep, tot onze regio elk jaar een derde min- maximaal 15 centimeter, en hebben der aan uien wordt gezaaid. Die het supermarktschap. Coolbergen geregeldwaternodigomtegroeien. trend is al een jaar of zes aan de Coolbergen weet niet of Zeeland gang. Dat heeft behalve met droogte van de hoge uienprijzen. Momen- zijn rol als uienprovincie waar kan teel is de vraag groot en het aanbod blijven maken. Wat betreft de han- klein, waardoor regelmatig 5 o euro del mogelijk wel (85 procent van de of meer per 100 kilo uien wordt ge- Nederlandse uien wordt door boden. Zeeuwse bedrijven verhandeld), Dan moeten de plantuien na- maar als teeltgebied wordt het elk schuiving van de uienteelt naar tuurlijk wel ongeschonden de ko- jaar lastiger. „Als we structureel zandgronden, bijvoorbeeld in mende maanden doorkomen. Een droge zomers en dus lage opbreng- Drenthe. Ook Groningen is in op- kurkdroog voorjaar kan de boel ver- sten houden, moeten we ons afvra- komst. Een echt grote klapper kun zieken, ook voor de eerstejaars gen of we er niet mee moeten stop- je als Zeeuwse uienteler niet meer plantuien die eind maart de grond pen.” maken.” G v - W S ’W y @OzcanAkyol VERKIEZINGEN ZEELAND5 ZEELAND? Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl „Als lokale par tij kom je niet verder in Den Haag.” - Kim Dijst reist erop los en woont nu op Aruba EENS EEN ZEEUW „Aruba is een mooi eiland, maar het is niet zo dat de zon non-stop schijnt.” - Jari Klapwijk NT IS TOCH TE BELACHELIJK VOOR WOORDEN - Robèrt Brunke, voorheen Pro Zeeland maar nu kandidaat- Statenlid BVNL Frank Balkenende Wilhelminadorp A Medewerkers van De Wilhelminapolder laden de bak vol met te planten uien, foto johan van der heijden '"I' -N MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 GO ENORM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2