M u 5 Paspoort BELANG VAN NEDERLAND PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 2023 Hij wil niet alleen gedeputeerden maar ook ministers op hun vestje kunnen spugen. Daarom gaat Pro Zeeland van Robèrt Brunke verder onder de vlag Belang van Nederland. Als lokale partij kom je niet verder Ik had door kunnen gaan als Pro Zeeland, maar bij dossiers als dePFAS- vervuiling en stikstof liep ik tegen een muur aan 2. Zo snel mogelijk twee kerncentrales erbij in Borssele Dit is geen uniek standpunt, erkent Brunke. „Er zijn veel partijen die dit willen. We moeten zorgen dat we niet meer energieafhankelijk zijn. Dat kan door kernenergie. In Borssele is alles al aanwezig voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Zonder kern energie gaan we het ook niet redden met de vergroening en verduurza- ming van ons land. Ja, zelfs het kabi net wil dit, maar ik ben toch bang dat het weer te lang gaat duren. Voor je het weet, ben je weer zoveel jaar ver der. We moeten de druk op de ketel houden.” moet alle zeilen bijzetten om het hoofd boven water te houden. Met het compensatiepakket voor de Mari- nierskazerne hadden we daar wat aan kunnen doen. De bedoeling is om de schepen te verduurzamen. Als er nieuwe elektrische boten komen, moet er ook weer plek zijn voor au to’s. Natuurlijk gaat dat heel veel geld kosten, maar gaat geld boven het wel zijn van burgers? Het kost je nu vijf kwartier om vanuit Walcheren in Oostburg te komen. Dit is een be langrijk punt voor de leefbaarheid in Zeeland.” 5. Een bushalte op loopafstand Brunke begrijpt dat er iets moet ge beuren om het openbaar vervoer be taalbaar te houden, maar hij is geen grote fan van de slimme mobiliteit waaraan de provincie nu werkt. „Bushaltes komen buiten de kernen te liggen. Wie gaat daar ’s avonds staan? Hoe zit het met het gevoel van onveiligheid, komt er camerabewa king, hoe zit het met verlichting? En waarom hebben Zeeuwen geen recht op elk half uur een bus door hun buurt? Dat hoeft niet met grote lege bussen, dan kan ook met kleinere busjes. Een bushalte moet aan te lo pen zijn. Dat zal veel geld kosten ja, maar in het Provinciefonds moet het Rijk gewoon veel meer geld stoppen dan Zeeland nu krijgt. Dan hoeven we het openbaar vervoer niet af te schalen.” Haag. En het zou ook goed zijn als re gio’s niet alleen een uitvoeringsin stantie zijn van het Rijk, maar dat ze zelf meer zelfstandigheid krijgen. Als er PEAS in de Hofvijver had gezeten, dan was het al lang opgelost. De im portantie van Zeeland is in Den Haag niet zo groot.” 1. Huisartsen- en tandartsentekort terugdringen „Het huisartsen- en tandartsentekort is iets waar we als provincie niet veel aan kunnen doen. Daar moet Den Haag aandacht aan besteden. Ik maak me er wel zorgen over, want het gaat ten koste van de leefbaarheid in Zee land. Je moet er niet aan denken dat je straks niet meer naar de tandarts kan. Via de fractie in Den Haag kan ik erop aandringen dat er hierop actie wordt ondernomen. Goed voorbeeld van: we gaan er niet over maar we vinden er wel wat van.” 4. Weer auto’s op de veerdienst Vlissingen- Breskens „Heel veel mensen vinden het nog steeds jammer dat de vroegere veer dienst is verdwenen.” Brunke glimlacht bij de beeld spraak die hij kiest. „De huidige ferry ier jaar geleden kwam Brunke in de Staten als lid van de toen vijfkop- pige fractie van Forum voor Democratie. Al snel hield hij het daar voor gezien, omdat hij vond dat de landelijke partijleider Thierry Baudet radicaliseerde. Onder de naam Pro Zeeland ging hij alleen verder. „Ik moest veel aan de bak. Als één- pitter heb je alle dossiers en moet je alle commissies volgen. Dat is de con sequentie als je je afsplitst. Aan de andere kant krijg je dan ook een goed beeld van hoe de zaken lopen in de provincie.” Hij heeft het idee dat hij de laatste anderhalf jaar heeft kunnen oogsten. „Ik heb veel vragen gesteld over za ken als de Marinierskazerne, het Delta Kenniscentrum en het Justiti eel Complex in Ritthem. Je gaat goed meedraaien en mensen zien je naam in de media. Ik had door kunnen gaan als Pro Zeeland, maar bij dos siers als de PFAS-vervuiling en stik stof liep ik tegen een muur aan. Elke keer kreeg ik te horen: ‘Daarvoor moeten we bij het Rijk zijn’. Het frustreert me enorm dat ik in Den Haag geen vragen kan stellen. Als lo kale partij kom je niet verder. Via BVNL kan ik een ingang in Den Haag krijgen. Ik onderschrijf niet alles wat partijleider Wybren van Haga zegt of doet. Verschillen van mening zijn bij ons toegestaan.” In de vijf speerpunten die Brunke aandraagt, zit geen hiërarchie, bena drukt hij. 3. Minder regels voor ondernemers Brunke is geschrokken van het be richt dat supermarkten in Borssele en Lewedorp moeten sluiten. De uitba ters vinden dat de overheid hen met allerlei regels de nek omdraait. „Wij maken ons sterk voor de hardwer kende mensen. Je ziet hoe de regelge ving uit Brussel en Den Haag ze in de weg zit. Kijk ook eens naar de garna lenvissers. Ik snap heus wel dat een stem op mij niet gelijk voor een op lossing zorgt. Ook hier denk ik dat we druk moeten uitoefenen in Den al Zie ook pzc.nl/play Robèrt Brunke: „De importantie van Zee land is in Den Haag niet zo groot.” foto dirk JANGJELTEMA Robèrt Brunke (58) woont in Vlissingen en is zelfstandig on dernemer. Hij is vier jaar Staten lid. Wat maakt BVNL Zeeland uniek? „Wij staan met onze poten in de klei en zijn recht door zee. We zijn niet van het idealisme maar van het realisme.” Hoeveel zetels gaat BVNL sco ren? „Drie.” Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Robèrt Brunke hoopt met BVNL op ingang in Den Haag WA MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 ÖP’SIiSa ■-igp? PRÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 25