Een straó om te zoenen u Werk 90-jarige Sjaan Hermans uitverkoren om Meisje met parel te vervangen 'Wil je de wereld zien? Aarzel dan niet en doe het’ Tot twee jaar geleden had de 90-jarige Sjaan Hermans-van Leest nog nooit geschilderd. En nu komt haar versie van Meisje met de parel in museum Het Mauritshuis, op de plek van de echte Vermeer. In dik drie uur klaar Therapie via kunst betekent voor de een een goede activiteit om bezig te zijn, voor de ander een manier om weer regie over het leven te krijgen, of het terughalen van herinnerin gen, legt Cesca uit. „En ik? Ik ben vooral de cheerleader van hun niet!”, reageert Sjaan Hermans-van Leest. Toch is het echt zo: uit 3500 inzendingen uit de hele wereld zijn door Het Mauritshuis 170 kunst werken gekozen die het wereldbe roemde schilderij van Vermeer mo gen vervangen in de tijd dat het echte Meisje met de parel te zien is Twee j aar geleden vroeg Agustina Cesca of mevrouw Hermans met haar wilde schilderen. „Ze zei: ‘Maar dat heb ik nog nooit gedaan.’ Ik zei: ‘We proberen het gewoon.’ Nou, dat wilde ze wel.” „Als iemand me drie jaar geleden had gezegd dat ik zou gaan schilderen had ik ge zegd: je bent gek! Ik had nog nooit een kwastje in mijn handen gehad.” En nu doet mevrouw Hermans het dolgraag. „Het geeft me zo veel rust. Ik ben echt even weg van de wereld als ik schilder.” Elke woens dag als ik wakker word, denk ik: wat zullen we straks gaan schilderen?” Dat ene uurtje in de week is een speciaal moment, weet de kunst- therapeute. „Het schilderen, maar ook het praten. Dat doen we veel als we bezig zijn.”, lacht Agustina. zelf niet graag op de borst. „Ach, trots, trots. Maar ja, ik vind het wel leuk ja.” Net zo bescheiden is ze over haar versie van Vermeers meesterwerk. „Nou, mooi, mooi.” kunst.” Mevrouw Hermans wisselt de thema’s waarover ze schildert, steeds af Ze had een periode waarin ze veel landschappen schilderde, en een tijd waarin ze zich richtte op mannen. In haar vrouwen-periode ontstond het idee om Meisje met de parel van Vermeer te schilderen. Cesca zorgde voor een grote foto, mevrouw Hermans tekende die na, de therapeute trok de lijnen dik over zodat ze beter zichtbaar waren en daarna kon de kunstenares het schilderen. In iets meer dan drie sessies van een uur was het klaar. „Maar eigenlijk bedoelde ik deze niet", lacht mevrouw Hermans. „Ik wilde eigenlijk die andere schilde ren, ach kom, hoe heet die ook al weer?” Het melkmeisje? „Ja, die!” Het is maar goed dat ze zich ver gist hebben. En dat een kleindoch ter haar Meisje met de parel onder de aandacht bracht van Het Mau ritshuis. Daar wordt het vertoond op een beeldscherm, in een serie met andere variaties van andere (amateur)kunstenaars. Het schilde rij van mevrouw Hermans is te zien van 27 februari tot 5 maart. Tevreden dan? „Tevreden, ja dat ben ik wel, tevreden.” „Nou, ik ben wel ontzettend trots", reageert Agustina Cesca, kunsttherapeute bij Zorgstroom. Zij geeft sinds twee jaar elke woens dag schilderles aan mevrouw Her mans. „Voor haar is het resultaat minder belangrijk, het gaat haar vooral om het plezier.” Mevrouw Hermans knikt. „Nee, somber ben ik niet.” Cesca: „En u hebt een eigen stijl, als kunstenaar.” Mevrouw Ja, hoe dat komt? Dat weet ik ook Hermans schiet weer in de lach. „Kunstenaar? Ik?!” Ja, benadrukt Cesca. „Als uw werk in een mu seum hangt, bent u een kunste naar.” Eenenzeventig paarden, geen spatje regen en lekker veel publiek. De straö in Burgh-Haamstede was er een om door een ringetje te halen. „We zijn heel tevreden. We hebben een mooie rit gehad”, zegt voorrijder (en voorzitter) Niek Dambruin van het straöcomité na afloop. In zes dorpen op Schouwen-D ui veland wordt jaarlijks straö gereden. Bij deze oude traditie wassen paarden hun benen in zee, na een lange winter op stal te hebben gestaan. De paarden zijn volgens oud gebruik versierd met groene takken en papieren bloemen. De ruiters dragen een witte broek, zwarte pet, zwarte schoenen en een zwart boerenjasje. op de Vermeer-tentoonstelling in AIS iemand me drie het Rijksmuseum in Amsterdam. Of ik trots ben? jaar geleden had Mevrouw Hermans klopt zich- gezegd dat Ik nog ZOU gaan schilderen had ik gezegd: je bent gek! pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 20 februari 2023 Zeeland ZEELAND 7 FOTO KATJA VAN NOORT Op plek van de echte Vermeer - Sjaan Hermans-van Leest (90) Sjaan Her mans schil derde haar va riatie op Meisje met de parel, van Jo hannes Ver meer. Haar kunstwerk is een week lang te zien in Het Mauritshuis. FOTO LEX DE MEESTER Maurits Sep Middelburg zie voor video pzc.nl/play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21