isn M iï IÉ *30 Economen delen kritiek op hoge ticketprijzen festival I w. 10 T F’ k ff 1 Jl o II Live Nation Ik vind dat er een einde moet komen aan doorverkoop als verdienmodel Weer stakingen in het streekvervoer Turkije staakt reddingswerk De Jonge: Niet met PVV in Limburg Ticketmaster - het grootste ticket- bedrij f ter we reld - ligt zowel bij de consument als bij Tweede Kamer leden onder vuur. Directe aanlei ding is de verkoop voor het festival Lowlands, waarbij tweedehands- kaarten ruim 100 euro meer kosten dan de oorspronkelijke ticketprijs van 300 euro. Ook GroenLinks, SP, Partij voor de Dieren en de rivali serende ticketgigant Ticketswap juichen een onafhankelijk onder zoek toe. Niet alleen de doorverkoper kan dankzij het platform van Ticket master bijverdienen, ook Ticket master zelf. Want die rekent twee keer servicekosten voor één ticket, wat bij deze prijzen neerkomt op meer dan 40 euro. Dit ligt gevoelig, omdat zowel Ticketmaster als de organisator van Lowlands, Mojo, onder het machtige Amerikaanse bedrijf Live Nation vallen. In de VS loopt al een gerechtelijk onderzoek naar het entertainmentbedrijf om dat het de vrije markt zou versto ren. In het geval van Lowlands lijkt daar nu sprake van. Zo werd de po pulaire ticketgigant Ticketswap tot eigen verbazing vlak voor de kaart verkoop plotseling buitenspel ge zet. Een opmerkelijke en gewaagde zet, zeggen deskundigen. „Liet heeft er alle schijn van dat Ticket master een monopoliepositie in de markt voor kaartverkoop mis bruikt door concurrenten als Tic ketswap uit te sluiten en woeker- Ticketswap. „Liet is een vorm van uitsluiting die in principe verbo den is volgens de mededingings wet. Er is een risico dat de consu ment de dupe wordt, als Ticket master bijvoorbeeld besluit om de servicekosten omhoog te gooien.” Schinkel vreest voor het voortbe staan van Ticketswap. „Llun dienst wordt in feite overgenomen, maar dan met grotere kaartechtheids- zekerheid.” Hoogleraar Marjan Olfers bevestigt dit. „Er wordt hier simpelweg een concurrent uit de markt geduwd.” Ook Ticketswap zelf stelt dat de ‘saga rondom Low lands slechts het begin is’. Het hebben van een machtsposi tie is in Nederland overigens niet verboden, zegt een woordvoerder van de ACM. „Maar het toe-eige- nen van monopoliemacht door concurrentievervalsing wel.” Over lopend onderzoek doet de waak hond nooit uitspraken. „We willen voorkomen dat bedrijven bewijs materiaal door de shredder halen.” prijzen te vragen”, zegt mededin- gingsexpert Timo Klein, verbon den aan de Universiteit Utrecht. „Door de tweedehandsmarkt af te sluiten voor concurrenten, staat het Ticketmaster vrij om te vragen wat het wil. Ik raak er steeds meer overtuigd dat Ticketswap hier een harde zaak van kan maken bij de ACM.” Tom Ottervanger, hoogleraar Europees recht in Leiden plaatst wel een kanttekening. „Het komt zelden voor dat een hoge prij s voor een product of dienst als ‘mis bruik’ wordt gekwalificeerd. Dat is een enkele keer gebeurd als de prij s excessiefis in relatie tot de investe ring en de kosten. Dat zal de ACM moeten onderzoeken.” Maarten Pieter Schinkel, hoogle raar economie aan de Universiteit van Amsterdam, plaatst vraagte kens bij het buitenspel zetten van Slecht Ticketmaster heeft volgens des kundigen een slechte reputatie overgehouden aan de gekte rond de concertkaartjes voor Adele in Ziggo Dome. Dat optreden was ra zendsnel uitverkocht. De ver kochte kaartjes werden echter voor tot wel 1200 euro exclusief 200 euro ‘reserveringskosten’ doorver kocht via onethische sites als Seat wave, toen onderdeel van Ticket master. De ACM deed onderzoek, maar vond geen bewij s dat de prij zen niet door de beugel konden. Als er weinig kaartjes beschikbaar zijn, terwijl veel mensen een kaartje willen, is het logisch dat de prijzen worden opgedreven, con cludeerde de autoriteit in 2016. Twee jaar later trok Ticketmaster alsnog de stekker uit Seatwave en kondigde het een eigen dienst aan, met de belofte dat mensen tickets met elkaar kunnen uitwisselen ‘voor het aankoopbedrag of min der’. Die belofte is dus niet waarge maakt: Ticketmaster staat 20 pro cent prijsverhoging toe, en rekent nog eens servicekosten. Vier jaar later lijkt een einde aan de woekerhandel in concertkaar- ten eindelijk in zicht. Een motie om winst op kaarten wettelijk aan banden te leggen, is met overgrote meerderheid in de Kamer aange nomen. Volgende maand komt staatssecretaris Gunay Uslu (Me dia Cultuur) met een reactie. Ka merlid Peter Kwint (SP): „Ik vind dat er een einde moet komen aan doorverkoop als verdienmodel. En servicekosten moeten in redelijke verhouding staat tot wat je krijgt. 40 euro is dat duidelijk niet.” Toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) moet de praktijken van Ticketmaster in Nederland onderzoeken. Dat willen economen na ophef rond de kaartverkoop voor Lowlands. „Een concurrent wordt uit de markt geduwd.” >4 1 y s Xe IcX MAANDAG 20 FEBRUARI 2023 GO HATAY 4.1 'J ,A DEN HAAG 3 UTRECHT rf naar Ticketmaster’ Live Nation werd in 2010 ’s werelds grootste concert promotor toen het Ticketmaster op kocht. Binnen de muziekindustrie wa ren er al signalen dat het bedrijf een monopolie op con certen en festivals dreigt te krijgen. Inmiddels is bijna driekwart van de ticketverkoop in handen, net als tientallen concert zalen waaronder Ziggo Dome en Afas Live. Artiesten -ook in Nederland - moeten vaak nood gedwongen met de Amerikanen zaken doen omdat het an ders onmogelijk wordt om geboekt te worden. - Peter Kwint, Tweede Kamerlid SP De toezichthouder in de VS keurde de fusie destijds goed, op voorwaarde dat het bedrijf zich aan bepaalde afspraken zou houden, waar onder een overeen komst om niet agressief op te tre den tegen muzieklo- caties die een an dere ticketdienst gebruiken. De Turkse nooddienst Afad stopt met het reddingswerk in negen provincies die twee weken geleden door aardbe vingen werden geraakt. Al leen in Kahramanmaras en Hatay wordt nog gezocht naar overlevenden. De aard bevingen eisten al alleen in Turkije meer dan 40.000 le vens. Dat aantal kan verder oplopen omdat er nog men sen worden vermist. Zaterdag werden nog wel twee mensen levend bevrijd uit het puin. Ruim een miljoen slachtoffers zitten volgens Afad in tijde lijke opvang, meer dan 1,2 mil joen mensen zijn geëvacu eerd uit het rampgebied. CDA-minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) ziet niets in het idee om op provinciaal niveau weer te gaan samen werken met de PVV. „We have been there en het is geen goed idee om dat te doen”, zei De Jonge gisteren in tv-programma Buitenhof. Dagblad De Limburger meld de vorige week dat CDA en VVD in Limburg de deur openzetten voor samenwer king met de PVV na de ver kiezingen in maart. Begin 2021 viel de coalitie van beide partijen met de PVV hier nog door ruzie uiteen. Volgens de PVV is er al contact met VVD en CDA geweest. Personeel in het streekver voer legt woensdag en vrij dag opnieuw het werk neer. Dit is het begin van een nieuwe reeks, aldus Marijn van der Gaag, bestuurder FNV Streekvervoer: „De grens is bereikt. Als er niks verandert, is dat heel slecht voor de toekomst van het openbaar vervoer.” De aankondiging komt twee weken na een vijfdaagse sta king. De medewerkers willen een loon dat meestijgt met de inflatie en maatregelen om de hoge werkdruk te verlagen. De werkgevers willen tot 8 procent maximaal gaan. I Sebastiaan Quekel Utrecht t 'V Muziekliefhebbers willen genieten van een festival, foto anp ‘AC I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10