M Minister Franc Weerwind pakte ‘privé’ dienstwagen en dat krijgt een staartje 79.50 3 dgn Den Helder/Texel retourtje Texel. Tip: Bezoek Reddingmuseum Dorus Rijkers. 8 75.- PROVINCIALE STATEN bouwd. Dat staat er op het spel.” groeiende ongelijkheid is?” yfj NAAR DE STEMBUS D66-leider Sigrid Kaag waarschuwt voor ‘stilstand’ als nieuwkomers BBB en JA21 in de Provinciale Staten veel zetels krijgen. Maar heeft D66 niet zelf de weg geplaveid voor proteststemmers? „Halvering van de veestapel is nooit een doel op zich geweest.” We maken het alleen maar moeilijker als we keuzes blijven uitstellen Weerwind gebruikte de wagen met chauffeur minstens vijf jaar lang, van 2017 tot zijn aantreden als mi nister in 2021, voor privéritjes en zijn nevenbaantjes. Zo was hij ver bonden aan Stichting Het Vergeten Kind en de Fietsersbond. Het misbruik kwam aan het licht toen waarnemend burgemeester Ank Bijleveld het Jaarverslag inte griteit van Almere deelde met de gemeenteraad. „Sommige dingen mochten niet, die zijn gebeurd”, al dus Bijleveld. „Daarvoor is iemand zelf verantwoordelijk.” Weerwind was gisteren ziek thuis, onbereikbaar voor aanvul lende vragen en liet het bij een ver klaring. Hij zei te ‘betreuren’ dat hij niet ‘handelde binnen de geldende regelingen’. Toch roept zijn uitleg nog verdere vragen op. Zo zegt Weerwind dat hij ‘altijdperiodiek’bij de gemeente ‘overzichten aangeleverd’ heeft ‘van het gebruik van de dienstauto voor privéritten of voor vervoer naar nevenfuncties’. ‘Ik heb altijd in de veronderstelling verkeerd dat ik daarmee handelde binnen de gel dende regelingen. Ik betreur ten zeerste dat nu blijkt dat dat niet het geval was. Nu dat duidelijk is ge- n de campagne voor de Statenverkiezingen was Sigrid Kaag tot dusver niet heel zicht baar. Al ziet ze dat zelf anders: „Wij waren juist de eerste. In ja nuari riep ik op tot meer openlijk verzet tegen rechts-extre- misten en het gevaar dat zij vormen voor de rechts staat. Wij kiezen ons eigen mo ment en laten ons niet opjagen door acties van anderen”, zegt de vicepremier op het partijkantoor van D66. Met ‘die anderen’ doelt Kaag onder andere op WD-leider Mark Rutte, die al waarschuwend voor een ‘linkse wolk’ hoopt op een tweestrijd met het koppel PvdA en GroenLinks. „Kunstma tig”, recenseert Kaag de liberale campagnestrategie. „PvdA en GroenLinks zijn gematigde mid denpartijen die we als coalitie straks gewoon weer nodig heb ben.” Dat de verschillen nu even worden uitvergroot, snapt ze wel. „Maar het leidt de aandacht af van waar het in de provincies om draait. Met zo’n tweestrijd komen we geen meter verder.” „15 maart is echt een keuze voor stilstand óf vooruitgang. Het is een sleutelmoment voor de am bities die we hebben op het ge bied van klimaat en stikstof. Voor oplossingen hebben we de pro vincies keihard nodig. Als in de Provinciale Staten straks partijen een groot zeteltal krijgen met de bewering dat het met de stikstof- aanpak allemaal wel langzamer kan, komt ons land in een enorm moeilijke positie. Dat raakt de economie, kost banen en dan wordt er geen huis meer ge „In de politieke geschiedenis zijn nieuwe partijen altijd een uitda ging voor de gevestigde partijen geweest. Zo’n nieuwe stem is aantrekkelijk. Er wordt denk ik ook een knappe campagne ge voerd. Maar dat wil niet zeggen dat ik denk dat het in het lands belang is.” „Ik vond het een beetje een mak kelijk label eerlijk gezegd. Laatst is er een enorm interessant arti kel verschenen van twee histo rici: de kloof tussen platteland en stad leeft in Nederland al honder den jaren. Dit raakt niet alleen mijn partij. We moeten allemaal denken: hoe kan het dat er een „Wat Tjeerd op dat moment durfde, was het agenderen van een heel belangrijk, bijna onbe sproken punt. Dat was zijn doel. Het probleem is denk ik dat er daarna te veel gesproken is alsof halvering van de veestapel een doel op zich is. Dat is het nooit geweest.” „Dat vind ik te makkelijk. We zit ten in een heel moeilijke positie en juist de agrarische sector kan zo niet verdergaan. Transitie en verandering is noodzakelijk. Ik denk dat er makkelijk naar ons wordt gewezen, maar wij hebben een rechte rug.” Wat als de formaties in de pro vincie u straks niet bevallen? „Het gaat niet om ‘niet bevallen’. U moet wel zorgvuldig zijn. Maar stel dat ze straks in bijvoorbeeld Overijssel zeggen, ‘nee, hier doen we het totaal anders’, dan hebben we met zijn allen in dit land een groot probleem. Liet ondergraaft ook hoe wij het beleid kunnen uitvoeren. Dan heb je ook een geloofwaardigheidskwestie.” „Ik zeg dat alleen vanuit D66. Ik ga niet zeggen, dan heeft de coali tie een probleem met ons. We hebben als land een probleem.” „Ik houd het bij een waarschu wing. Ik was verrast door de uit spraken van de Limburgse CDA en VVD, die samenwerking met „Ik kan niet het individuele kies- gedrag van iedere stemmer ver klaren. Het is aan ons de kiezer mee te nemen in de mogelijke ge volgen. We hebben al decennia lang te maken met beleid van pappen en nathouden, van niet gemaakte politieke keuzes. We maken het alleen maar moeilijker als we keuzes blijven uitstellen.” worden ben ik uiteraard volledig bereid om mee te werken aan het herstellen van deze omissie.’ De kwestie roept herinneringen op aan de affaire rond Co Verdaas. Die PvdA’er stapte in 2012 op als staatssecretaris, omdat hij als Gel derse gedeputeerde in de fout was gegaan met reisdeclaraties. Vice premier en D66-leider Sigrid Kaag zei gisteren dat Weerwind kan aan blijven als minister, ondanks dat hij de regels niet kende of willens en wetens overtrad. Bij de gemeente Almere wekt de verklaring dat Weerwind overzich ten van zijn gebruik aanleverde ver bazing. Het privégebruik van een dienstwagen mag volgens de Belas tingdienst tot een limiet van 500 ki lometer, maar dat geldt niet voor dienstauto’s van het stadsbestuur van Almere. Privégebruik is niet toegestaan. Bijleveld merkte deze week op dat het ’de taak van de bur gemeester’ is ’integriteit te bevor deren’. „Iedereen moet zelf de wet uitvoeren. Ik kan alleen maar feite lijk vaststellen dat dat niet is ge beurd.” De fractie van de PW in Al mere heeft bovendien aanvullende vragen gesteld. Want het is bijvoor beeld nog totaal onduidelijk hoe veel kilometers Weerwind heeft gemaakt. „Dat wil ik graag weten”, zegt fractieleider Toon van Dijk. Volgens Bijleveld ging het in elk geval om meer dan 500 kilometer per jaar, wat de grens is voor de Be lastingdienst waarboven privége bruik moet worden doorgegeven. De Belastingdienst is nu met Weer wind aan het kijken naar ‘een pas sende fiscale oplossing’, aldus Bijle veld. 3 dgn Veluwediner 3 dgn Nijmegendiner www.Zoweg.nl/dagblad of 0100-9493 70cpg I niet bij een beschaafd land Voor mij horen hekken Minister Franc Weerwind (D66, Rechtsbescherming) heeft in zijn tijd als burgemeester van Almere zijn dienstauto gebruikt voor privéritten. Dat was tegen de regels. Weerwind ‘betreurt’ zijn handelen, maar daarmee is de kous niet af. Minister Weerwind ging in de fout in zijn tijd als burgemeester van Almere. FÖTOANP Waar gaan deze verkiezingen volgens u dan wél over? il heeft vast wel een idee waarom mensen zich aange trokken voelen. Johan Remkes sprak over een ‘progressieve elite’ die niet in de gaten heeft dat er in grote delen van het land anders wordt gedacht. Dat klinkt als een verwijt aan D66? Hoe inlevend was uw partij genoot Tjeerd de Groot toen hij pleitte voor halvering van de veestapel? U waarschuwt voor stilstand met BBB. Heeft D66 dat mon ster niet zelf gecreëerd? Heeft de coalitie dan een groot probleem? We snappen dat u nu niet met een kabinetscrisis dreigt. Maar zitten er politieke consequen ties aan? U doelt op partijen als PVV, BBB en JA21. Vooral BBB maakt volgens peilingen kans op zetelwinst. Hoe verklaart u dat? v.a. p.p. Tobias den Hartog Den Haag Marcia Nieuwenhuis Laurens Kok Den Haag 4* Fletcher Gelderse Poort, Ooij (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Nu PP' Incl.bootkaartie I o f O Gratis parkeren en wifi Den Helder i.c.m. een 2 nachten in 3* Hotel Den Helder (7,9) 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet, wifi en parkeren 1 bootkaartje (voetganger), ontdek Texel in 1 dag Zomertip! Aankomsten mogelijk t/m september 4* Fletcher Huis Te Eerbeek (7,8) 2 nachten incl. ontbijt ™- lx diner (hoofdgerecht) 75.- lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi p.p. -1-.:t Prijs o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, mdusiet 20,- reserveringskosten en toeristenbelasting ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8