Onder politici Stortvloed aan enquêtes kan Tweede Kamer lelijk opbreken i 1 i II II Elf enquêtes in twintig jaar: wat leverde dat op? 13 Ik heb hem een kop koffie aangeboden en toen zei hij al: ‘Zwijgrecht’ ii li Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: Hebben al die parlementaire enquêtes eigenlijk zin? Terwijl deze enquête nu wordt afgerond, is onlangs die naar de toeslagenaffaire begonnen met verhoren achter de schermen. Dat eindrapport moet eind dit jaar klaar zijn, zodat daarna een vol gende enquête naar het coronabe- leid kan beginnen. Dat maakt op geteld elf parlementaire enquêtes in de afgelopen twintig jaar. Dat roept de vraag op: wat heeft die enquêteritis nou opgeleverd? Niet veel, aldus hoogleraar Jacques Sluysmans, die meerdere enquêtecommissies adviseerde over juridische zaken. „Vaak is de opbrengst beperkt. Je kunt niet lid je pet van politicus afzet en de pet van onderzoeker opzet. Als je alleen een minister het moeilijk wilt maken of herrie wilt maken, dan werkt een enquête niet.” Om een enquête te laten slagen, moet er een heel heldere vraag lig gen wat de Kamer precies wil we ten. Ontbreekt die vraag, dan kun je de enquête net zo goed achter wege laten, vindt Van Raak, in middels hoogleraar Erasmiaanse waarden. ■■(k e presentatie van het eind- II J rapport van de parlemen- taire enquêtecommissie Aardgas winning Groningen vindt vrijdag plaats in Zeerijp, midden in het bevingsgebied. Elet is een symbolische keuze om de Gronin gers te laten merken dat Den Haag oog heeft voor de regio. Uit onderzoek van de Rijksuni versiteit Groningen eind januari blijkt dat mensen met schade aan hun huizen weinig verwachtingen hebben van het eindrapport. Sinds de openbare verhoren begonnen, is het geloof dat er iets ten goede zal veranderen alleen maar afge nomen. Daarmee lijkt in elk geval één doel van deze enquête mislukt. Volgens commissievoorzitter Tom van der Lee is het doel waarheids vinding en lessen trekken voor toekomstige ‘mijnbouwprojecten’, zoals C02-opslag. Maar de enquête lijkt er vooral te zijn gekomen om dat de Tweede Kamer zich schaamde voor het leed van de Groningers. Nog vlak voor de openbare verhoren begonnen, vroegen commissieleden aan geïn teresseerden welke vragen zij be antwoord wilden zien. Bij de openbare verhoren mochten voor het eerst gedupeerden hun verhaal doen. Het hele spectrum van politiewerk komt voorbij in studeerkamers en aan keukentafels. Het is een voortdurende oefening in creatief denken. Van der Harst vertelt hoe ze op het idee kwamen om met een meetlat naar de plaats delict te gaan. De dader was gefilmd door een bewakingscamera. Door de meetlat op dezelfde plek te filmen en die opname over de bewakingsbeelden te leggen, kon ze zijn lengte goed schatten. De ripdeal konden ze niet oplossen. Er ontbrak een puzzelstuk, vertelt Van der Harst. „Dat is het moeilijkste”, merkte Van der Steen. „Voldoende be wijs verzamelen, ook al heb je vaak wel een idee wie de dader is.” Maar een eerste suc ces is er: voor de overval op het tankstation is een verdachte aange houden. De kans is dus reëel dat het de vrijwil ligers lukt een man voor de rechter brengen die anders de dans zou zijn ontsprongen, omdat de reguliere recherche die zaak niet kon oppakken. Ze hadden een lijst met voorwerpen die bij de overval waren gebruikt, zoals een mes, voor de huiszoeking. „Die fo to’s hebben we ingezoomd en dertig keer bekeken. Spannend of je dan ook wat vindt.” Ja, ze hebben er ‘dingen’ ge vonden, houdt Van der Harst het cryp tisch. Van der Steen vond de aanhou ding en vooral de doorzoeking ‘heel in drukwekkend’. „Vooral de inbreuk die je maakt op iemands privacy.” Ze voelde in de woning dat ze dwars door iemands leven neusde. Van der Harst verhoorde met een re chercheur, die het werk fulltime doet, de verdachte. Het team had een ver- hoorplan gemaakt. „En dan ga ik ge woon het gesprek aan. Proberen con tact te maken.” Hij oefende dat in de opleiding, maar de praktijk is altijd an ders. „Ik heb hem een kop koffie aange boden en toen zei hij al ‘zwijgrecht’.” zeggen dat er naar aanleiding van een eindrapport grote dingen zijn veranderd, daarover moeten we bescheiden zijn.” Nou ligt het er ook aan wat je verwacht, zegt hij. „Sommige en quêtes hebben als doel waarheids vinding, andere om lessen voor de toekomst te trekken en weer an deren zijn een soort rituele reini ging: er is in het verleden iets goed mis gegaan en de politiek wil daar rekenschap over afleggen. Ik heb de indruk dat de Groningen-en- quête in die laatste categorie valt.” Dat de politiek hardleers is, bleek bijvoorbeeld uit de enquête naar de val van Srebrenica. Een van de conclusies was dat de poli tiek niet meer op de stoel van de krijgsmacht moest zitten bij het op missie sturen van militairen. Maar de bemoeienis werd juist groter. Zoals bij de missie naar Kunduz, waar zelfs werd gesoebat of er mocht worden teruggevoch ten. Die missie leverde dan ook eerder ‘gewenste’ dan echte resul taten op, bleek uit een evaluatie. Oud-Kamerlid Ronald van Raak (SP) was vijfjaar terug voorzitter van een commissie die keek of het middel parlementaire enquête verbetering be hoefde. „Enquêtes hebben alleen nut als je als Kamer- H ij heeft daarom zijn twijfels over de aangekondigde enquête naar het coronabeleid. „De kans dat die politiseert, is ontzettend groot. Ik vraag me af of Kamerle den voldoende afstand kunnen nemen. Kun je dat niet, dan kun je beter door anderen onderzoek la ten doen, zoals nu al door de On derzoeksraad voor de Veiligheid gebeurt.” Van Raak staat niet alleen. Bin nen de commissie die de coro- na-enquête voorbereidt, is wrevel ontstaan over de leden Pepij n van Houwelingen (Forum voor Demo cratie) en Wybren van Haga (af- splitser van Forum), die hun conclusies al openlijk trek ken. Als je toch roept dat co rona een hoax was en dat 1 bestuurders voor een tribu naal moeten komen, sta je dan nog open voor een an- V. dere uitkomst van het onderzoek? Van Raak: „Een enquête is het zwaarste middel van een parle- ment als je écht Bk iets wilt weten. Gebruik je het «r voor je politieke gelijk, dan wordt het instrument bot en hebben toe komstige enquête commissies daar last van.” ..■To.lS 10 7'' v X FOTO PHIL NIJHUIS 6 GO ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 \k J V o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 61