/j(9x WSLP Gat in de garage om te schuilen Oorlog als een opwindend spel iH<A 11 E’’ J? ««A t cmo inc.. In Europa zeker 8 miljoen vluchtelingen in Nederland, maar kan de oorlog niet vergeten. „Ik droomde dat Dmytro, Sofia en ik naar ons nieuwe huis in Ni kopol gingen, maar toen was er ineens Rusland. Ik schreeuwde naar Dmytro: ‘Daar hoefje niet naar toe! Nee!’ Toen werd ik wakker.” Zijn moeder Nataliya zucht. „Oekraïense kinderen hebben vaak niet eens door hoezeer ze beschadigd zijn door de oorlog. Ik geef nog steeds on line les en ik moet daar echt rekening mee houden. Ik vermij d woorden als ‘ouders’, ‘oor- log’ en ‘thuis’, omdat ze kinde ren aan het hui- len maken.” Artem onder breekt haar. „Toen Dmytro en ik aan het wandelen waren, zagen we drie raketten in de lucht: roze, groen en blauw. We renden onmiddellijk naar de kelder. We gingen zó op de grond lig gen.” Hij doet het na, met zijn handen op zijn hoofd. Nata liya kan haar tranen nauwe lijks bedwingen. „Weetje”, zegt ze opeens: „Die raketten zijn heel erg mooi. De Dnipro is een erg brede rivier. Daarom kun je van verre zien hoe gekleurde vuurballen op onze stad afvliegen.” En de 15-jarige Dmytro vindt de ex plosies van Russische raket ten net vuurwerk, zegt hij. „Alleen niet in de lucht, maar op de grond.” moesten pakken en weggaan. Nou, toen zijn we naar mijn opa in Moldavië gegaan. Die is iets later overleden. En Tolik is vermist in de oorlog.” De droevige, betraande ogen van Olga contrasteren scherp met de enthousiaste blik van Vlada. Die is erg blij om voor het eerst van haar le ven een interview te geven. „We zijn in twee uur naar Moldavië gereden, toen naar Italië, naar het Ca- pri-hotel, en nu zij n we hier”, kwettert ze verder. „Toen we de grens met j Moldavië over 4 liepen, moest w mijn moeder huilen. En mijn r zus Lera heeft in Nederland leren fiet sen! Ze heeft het in Oe kraïne een paar keer gepro beerd, en dat lukte nooit, maar hier wel. Ik wil natuur lijk graag terug naar huis, maar hier in Nederland is het ook goed. Ik heb vrienden.” Vlada’s tekeningen zijn net zo optimistisch als zijzelf. ‘Al les zal Oekraïne zijn!’ schrijft ze erbij. En ‘Mijn hart klopt in het ritme van het Oekraïense leger’ en ‘Wij zullen winnen!’ Ook staan er lelijke woorden bij over Poetin. Vroeger zou ze hiervoor straf hebben gekre gen van haar moeder, maar tegenwoordig gebruikt ieder een deze scheldwoorden. e moeder van de negenjarige Vlada uit de zuidelijke regio Odessa is niet van plan om nog lang in Nederland te blij ven. Ze wil terug naar haar land. „Wat er ook gebeurt: ik ga in de lente terug naar Oe kraïne”, zegt Olga Trus (44) vastberaden. „Ik heb al Neder landse tulpen naar huis ge stuurd. Die ga ik planten in mijn tuin.” Als ze dit heeft gezegd, krijgt ze prompt tra nen in haar ogen, waarvoor ze zich excu seert. Haar dochter Vlada beleeft de oor log niet als een tragedie, maar als een interessant en op windend spel. „Er was een ontploffing in onze tuin. Ik dacht dat het iets bij de buren was, maar het was een oorlog”, zegt ze met kinderlijke op winding. „Ik was eerst niet bang, maar toen ik ontdekte dat de Russen op ons schoten, heb ik meteen al mijn teken spullen naar de kelder ge bracht. We sliepen daar een paar nachten, op matrassen. Het was klein, maar toch nog groter dan mijn kamer hier in De Koepel. Op de eerste dag van de oorlog zei mijn neef Tolik tegen mijn moeder dat we meteen onze spullen et gezin van Vita liy en Natalia Melnychuk telt vijfkinderen (twee ervan zijn al volwassen en niet bij dit ge sprek). Het was de bedoeling dat ze afgelopen herfst zouden verhuizen naar Nikopol, een stadje aan de rivier de Dnipro. Maar nu zitten ze in Tilburg, waar de kinderen ook naar school gaan. Natalia (38) geeft normaal gesproken les in Oe kraïense taal en literatuur, Vi taly (40) werkte als be veiliger. „Papa wilde niet naar het buiten land”, zegt So fia van acht, de meest praat grage van het stel. „Maar toen werd de fabriek waar hij werkte ge raakt door zes raket ten. Hij raakte gelukkig niet gewond.” Ook Sofia tekent de oorlog. We zien schuilkelders, bom men, brandende huizen en de zielen van dode Oekraïners die naar de hemel gaan. Ook tekende ze een knop waarop je kunt drukken om Oekraïne te redden. „En dit is het gat in onze garage waarin Artem en ik ons verstopten. Mijn andere broer Dmytro bracht ons de kens en kussen, en we zaten daar samen tot het bombarde ren stopte.” Artem Melnychuk is vijf jaar. Deze rusteloze, vrolijke jongen woont al zes maanden k- o o ff J 'I Sofia te kende een wijsvinger die naar de knop gaat om hulp te bieden aan Oekraïne. Na de Russische invasie op 24 februari vorig jaar is er een enorme vluchtelingenstroom op gang gekomen. Miljoenen Oekra- iners hebben hun toevlucht ge zocht in min of meer veilige delen van eigen land en in Europa. In totaal zijn er in de verschillende Europese landen meer dan acht miljoen vluchtelingen officieel ge registreerd. Polen en Duitsland vangen veruit de meeste mensen op. Er zijn ook mensen naar Rus land gevlucht (zo’n 2,9 miljoen). In Nederland zijn nu 88.170 geregis treerde vluchtelingen, voorname lijk vrouwen onder de veertig jaar en kinderen. De meeste mannen moeten in Oekraïne blijven. ‘Alles zal Oekraïne zijn’, schrijft Vlada bij haar tekening, gedomineerd door de kleuren van haar land. GO ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 59