Joyce Sylvester Dierenmens Rennen bij het Noorderlicht Pak bedrijven zonder fatsoen en moraal aan I Io Speciaal is hun enorme drive om te werken Het is te gek voor woorden dat er niet geleerd wordt van de geschiedenis 8 i WW] Gaia Maar je moet als consument geen last hebben van een calimerosyn- droom. Dus niet het gevoel hebben, dat je als individu weinig kunt doen aan het oplossen van de problemen in de wereld. Stap volgende keer zelf bewuster de supermarkt in of lees goed online en check je artikelen. Stel je op als een echte millennial. Tot deze categorie behoren mensen die zijn ge boren tussen 1980 en 1995. Ze zijn digitaal vaardig en zijn slimme internet gebruikers. Online onderzoek is hun tweede natuur. Met één tweet bren gen ze foute activiteiten aan het licht. Met uw morele kompas kunt ook u een merk maken en breken. Dus boycot deze bedrijven zonder fatsoen en moraal. Kom op! Wie denkt dat we te maken hebben met een nieuw fenomeen in de geschiedenis vergist zich. Ook tijdens de Tweede Wereld oorlog hielpen bedrijven de agressor. Zo was er sprake van een economische collaboratie vanuit neutrale staten zoals Zweden met na- zi-Duitsland. In mijn boekenkast staat een fascinerende studie die ik aan flarden las. Het hele fenomeen kende ik niet en tijdens het lezen van Zaken doen tot elke prijs ging er een wereld voor me open. Dit boek uit 1990 beschrijft activiteiten van grote onderne mingen en invloedrijke zakenlieden in oor logstijd. Het gaat over de hulp die zij boden voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog aan bedrijven en banken in nazi-Duitsland. Bij voorbeeld Bosch en ook IG Farben werden via schijntransacties ‘neutraal’. Dit laatste bedrijf hield het patent op Zyklon B. De na zi’s gebruikten dit gas om op grote schaal Jo den en politieke tegenstanders te vermoor den. Ook in Nederland waren er tijdens de Tweede Wereldoorlog foute bedrijven. Phi lips, DAF, NS maar ook het plaatselijke mkb werkten ijverig door. Overigens gebeurde dat ook vanuit het neutrale Nederland tij dens de Eerste Wereldoorlog. Het is te gek voor woorden dat er niet geleerd wordt van de geschiedenis. Is pup trok Gaia al veel bekijks. Men sen bleven staan als Danny met zijn Siberische husky op het strand liep. Haar helblauwe ogen werkten als magneten. Op hemzelf had ze voorname lijk een rustgevend effect: hij durfde de gekte van zijn oude wielersport los te la ten en zich te bezinnen op een nieuwe toekomst. Danny werd personal trai ner, schreef zich met Gaia in voor caniscrosswedstrij- den (hollen met hond) door heel Europa. Maar dat was puur voor de lol. Hij ontdekte dat hij, samen met zijn partner Iris, ook zijn brood wilde verdienen met zijn favoriete dieren. Nu bereiden ze zich voor op twee maanden Lapland. Gaia gaat, net als negen an dere Siberische husky’s die er de afgelopen zes jaar bij kwamen, mee naar het ge bied waar ze in haar ele ment is. „Ze is gek op sneeuw”, zegt Danny. „Dan wordt ze heel speels.” De rennende roedel vormt het visitekaartje voor het outdoorbedrijf waarmee het stel een droom waar maakte: de Dutch Husky Experience. Het klinkt een beetje als water naar de zee dragen: met een bus vol sledehon den tweeduizend kilome ter rijden naar een plek waar het van ze vergeven is. Danny ziet dat anders: „Ze horen bij ons. In Lap land komen we Duitsers en Oostenrijkers tegen die net als wij reizen met hun honden.” In Lapland huren ze een huis met een kennel. Ne derlandse toeristen reizen de twee achterna om ter plekke, liefst onder het ma gische Noorderlicht, met de honden een sledetocht te maken. De tochten die de Neder landse honden per dag ma ken, zijn maximaal 30 kilo meter lang. Dat is een schijntje vergeleken bij de 85 kilometer waarmee de legendarische Siberische husky Balto faam verwierf. Deze hond overleefde in 1925 een tocht bij min 40 graden over de bevroren Beringzee. Balto werd in gezet om een complete stad te redden van de on dergang. In het afgelegen mijnplaatsje Nome, Alaska, was difterie uitgebroken. Een arts bestelde ruim 1000 kilometer verderop medicijnen om de uitbraak te stoppen. Maar de haven van Nome was dichtgevro ren en daarom konden de medicijnen niet via de ge bruikelijke route - vlieg tuig of boot - worden gele verd. Haast was geboden, omdat difterie vreselijk be smettelijk is en de inwo ners bij bosjes stierven. Iemand bedacht een es- tafettetocht met sledehon den die later de naam The Great Race of Mercy kreeg. De beste honden en hun berijders (mushers) wer den opgetrommeld om mee te doen. De omstan digheden waren zo zwaar dat sommige honden on derweg dood neervielen en verschillende mushers be vriezingen opliepen. Balto was de leider van zijn roe del en leidde zijn baas, de Noor Gunnar Kaasen met zijn sterke reukvermogen De Europese Unie moet maatregelen tref fen tegen deze bedrijven zonder schaamte maar u hoeft zelf natuurlijk niet stil te zitten. Wie zich in deze materie ver diept kan veel te weten komen over deze bedrijven zonder fatsoen en mo raal. Tegenwoordig bent u namelijk niet alleen afhankelijk van de boeken kast. Online is er veel informatie te vinden. En is er de mogelijkheid om ar tikelen van dit soort bedrijven uit protest in de schappen te laten liggen. Doelbewust verkleinen dus, dat marktaandeel. Iets wat zulke ondernemin gen juist koste wat het kost willen voorkomen. het laatste stuk van de es tafette door een sneeuw storm. De Siberische husky werd op 2 februari, bijna zes dagen na het vertrek en samen met zijn roedel, baas én het medicijn, als held onthaald in Nome. Hij kreeg een standbeeld in Central Park, New York en sinds zijn dood in 1933 is hij als opgezet exemplaar te bewonderen in het Cle veland Museum of Natio nal History. Maar heiden prestaties werden toen al tegen het licht gehouden. Was Balto wel de echte ve dette geweest? Er waren honden die meer kilome ters hadden afgelegd. Zijn standbeeld staat hoe dan ook nog altijd in de Big Ap ple. Wat Danny en Iris be treft verdient Gaia ook een standbeeld, ze kennen geen lievere hond. „Wat deze honden speciaal maakt, is hun enorme drive om te werken, dat zit echt in hun dna.” Zet de dieren voor een kar of een slee, en ze beginnen te trekken. De husky’s leren luiste ren ligt dan weer wat inge wikkelder. „Aan de voet lo pen is lastig, ze willen ac tief zijn, rennen.” Vijfjaar geleden streken de ondernemers met hun honden neer op de Veluwe. Ook hier organiseren ze tochten - maar niet als het warmer dan 15 graden is, daar zijn de Siberische husky’s niet op gebouwd. „Mensen worden rustig van dieren om zich heen.” Eersteling Gaia loopt meestal voor de troepen uit. Zij werd nooit getraind om in een span te lopen. Want echte sterren bepa len natuurlijk hun eigen ritme. N I u de bloedige oorlog in Oekraïne na een jaar nog steeds voort- I I duurt is het van belang dat het bedrijfsleven de economische I sancties van de Europese Unie strikt naleeft. Toch zijn er Neder- I landse ondernemingen die de regels negeren. B usiness as usual II XI en zoveel mogelijk handel drijven. Het is niet te bevatten. Ondernemingen zoals Shell en Heineken trokken al vroeg weg. Maar scheerapparaten van Philips, Bavaria-bier en Magnum zijn voor de Russi sche elite nog allemaal te koop in de supermarkten, terwijl het producten zijn die in Nederland zijn geproduceerd. En niet alleen deze ondernemin gen ontduiken de sancties. Ook techbedrijven blijven zaken doen met Rus land. Net als bedrijven in het mkb, die op slinkse wijze hun aanleverroutes hebben verlegd. Bij deze ondernemingen gaat het alleen maar om het ver groten van het marktaandeel. Het stoort me mateloos dat deze bedrijven het zakendoen met Rusland in deze tijd doodnormaal vinden. Ze gaan voor de poen, hoe dat verdiend wordt en ten koste van wie of wat maakt verder niet uit. Als deze bedrijven er op worden aangesproken dan komen ze met verklaringen dat ze de werkgelegenheid in stand houden en dat hun ver trek uit het land Poetin niet raakt. Of dit waar is valt echter te betwijfelen. Voor het gemak wordt ook vergeten dat er nog zoiets is als fatsoen en mo raal. Ook in het bedrijfsleven. •4**7 Joyce Sylvester schrijft op deze plek wekelijks over onderwerpen die haar raken. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Joyce Sylvester is dijkgraaf Amstel Gooi en Vecht en werd in 2008 de eerste vrouwelijke burgemeester van Surinaamse afkomst. Ze schreef de autobiografie Bent de burgemeester? Soort: Siberische husky Woonplaats: Veluwe en Lapland Bijzonderheid: felblauwe ogen Heeft u een suggestie voor een dier met een verhaal? Mail annemarie@ dpgmedia.nl i ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 GO 'S v. jjr'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 56