M 1^0 Advocatenduo in televisieprogramma Verborgen Verleden 15 De bekende advocaten Wim en Hans Anker lijken misschien volbloed Friezen. Toch stroomt er vooral ook Zeeuws bloed door hun aderen. De Ankers hebben hun wortels op Schouwen- Duiveland. Geruchtmakende rechtszaken Onze vader en moeder hebben ons ookelkjaar meegenomen terug naar Zeeland, waar de roots van pa lagen hun familiegeschiedenis. Het is een reis die begint in Leeuwarden en eindigt in Zierikzee. De Ankers kenden hun wortels deels, maar ho- ker met de Friese Trijntje Meinar- dij. Wim en Hans Anker werden in 1953 geboren, enkele weken na de Watersnoodramp. In Verborgen Verleden volgen de broers, die eind deze maand 70 jaar worden, eerst het Friese spoor van hun moeders familie. Vervolgens reizen ze af naar Zierikzee, waar llja Mostert van het Zeeuws Archief mooie verhalen vertelt over hun Zeeuwse familiehistorie. Het is een bewogen zoektocht, met onder meer zeevaarders en zelfs een koninklijke tragedie. De beide broers merken dat in beide familietakken, zowel de Friese als de Zeeuwse kant, veel leed en ‘di verse perioden van grote onrecht- In de eerste van een nieuwe reeks afleveringen duikt het televisiepro gramma Verborgen Verleden van- belang. Iedereen heeft een mo ment, een leeftijd, waarop je je af vraagt: wie ben ik? Wat is mijn identiteit? Waar kom ik vandaan? Dan ga je terug naar je roots. Onze vader en moeder hebben ons ook elk jaar meegenomen naar Zeeland, avond met de tweelingbroers in waar de roots van pa lagen. Dan gin gen we naar Walcheren, naar Zuid-Beveland.” Generaties lang hadden de An kers Zierikzee als thuishaven. Maar ren ook veel nieuws. „Het is nu veel Jacobus Anker (1913-19 98), de vader meer een verhaal, een prachtig van de beide strafpleiters, werd ge- groot beeld”, zeggen ze, als ze aan boren in Oost- en West-Souburg. het slot van de aflevering de balans Na de hbs in Vlissingen ging hij op opmaken, achter een jonge klare in de gemeentesecretarie in Ritthem café De Biet in Zierikzee. werken. In 1934 maakte hij de Ze geven dat verhaal weer door sprong naar Friesland, waar hij aan aan hun kinderen. „Dat is ook van de slag ging bij de provinciale grif- fie. Na de Tweede Wereldoorlog was Anker senior ruim dertig jaar vaardigheid’ zijn geweest. Het zou lang burgemeester, eerst van goed kunnen verklaren waarom ze Schiermonnikoog en later van in hun werk als advocaat altijd na- Utingeradeel. In 1940 trouwde An- drukkelijk de kant van de verdachte hebben gekozen, met als uitgangs punt dat ieder mens recht heeft op verdediging. Iemand kan verschrikkelijke fei ten hebben begaan, maar is daar mee nog geen verschrikkelijk mens, Verborgen Verleden met Wim en zo luidt hun motto. „Wij hebben ons altijd opgewonden over on rechtvaardigheid”, zegt het duo in De Biet. „We zijn nu 69 jaar en zit ten nog steeds vol vuur op het ge bied van het recht Ons uitgangs punt blijft dat de symbolische weegschaal van Vrouwe Justitia in balans moet zijn.” la 3.^ - 7> In het Gravensteen in Zierikzee krijgen Wim en Hans Anker uitleg van llja Most er t van het Zeeuws Archief, fotosntr Wim en Hans Anker in Verborgen Verleden. - Wim en Hans Anker, advocaten Hans Anker is vanavond vanaf 20.40 uur te zien op NPO 2. De komende weken komen ook de familiegeschiedenissen van Carice van Houten, Lilianne Ploumen, Daan Schuurmans, Dione de Graaff, Joep van Deudekom, Joke Bruijs en Edson da Grapa aan bod in het programma. Wim en Hans Anker stopten eind 2021 na veertig jaar met hun advocatenpraktijk. De bevlogen broers maakten naam met hun verdediging van verdachten in geruchtma kende zaken, die niet zelden waren geweigerd door an dere advocaten. Bekende za ken waarin zij als raadsman optraden, waren onder meer die rond kindermisbruiker Ro bert M. en Ferdi Elsas, de ontvoerder en moordenaar van Ahold-directeur Gerrit Jan Heijn. Voor de Ankers stond voorop dat iedereen recht heeft op een eerlijk pro ces. Regelmatig deden ze hun werk pro deo, waarbij de cliënt gratis rechtsbijstand krijgt. Rolf Bosboom Zierikzee Gebroeders Anker gaan terug naar hun Zeeuwse wortels PM ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 43