M Ruim twee ton meerkosten voor ‘omgedraaide school’ Laatste katholieke kerk van Reimerswaal sluit morgen de deuren 8 Ruim 150 jaar deed hij dienst in Hansweert, maar morgen sluit de rooms-katholieke kerk in het dorp definitief de deuren. De extra kosten voor de aannemer zijn niet bij dat bedrag inbegrepen Ik ben zeer emotioneel geweest onder de sluiting van de kerk het langer huren van noodlokalen, meldde Bertijn, die donderdag avond niet bij de commissieverga dering was. „De extra kosten voor de aannemer zijn niet bij dat bedrag inbegrepen. De onderhandelingen over verdeling van die kosten lopen nog, we hopen binnen afzienbare de schuld niet bij één partij ligt. Over de hoogte van het bedrag dat de aannemer kwijt is aan het herstel van de bouwfouten - inclu sief vertraging, herberekeningen en maar wil nu wel kwijt dat het be drag hoger is dan ‘enkele tiendui zenden euro’s’. Bertijn reageerde op Volle kerk Een beetje wrang is het wel dat pas toraal werkster Van Veldhoven en koster John Jansen juist morgen een volle kerk verwachten. Als die - zo als dat formeel heet - onttrokken Jansen en Van Veldhoven zullen morgen met gemengde gevoelens naar de kerkdienst gaan. Zij - en met hen veel parochianen - hebben de wens om een kapelletje in Hans weert te maken waar kaarsen ge brand kunnen worden en bezoe kers tot rust kunnen komen. „Zoals je die in Frankrijk langs de weg ziet. Misschien kan het Mariabeeld daar een plaats in krijgen. We onderzoe ken of we zoiets voor elkaar kunnen krijgen.” Dat liet wethouder Coen Bertijn gisteren weten. Tijdens de vergade ring van de Vlissingse raadscom missie Algemeen en Sociaal namen de commissieleden nog aan dat alle kosten voor het herstellen van bouwfouten - de school stond aan vankelijk ‘verkeerd om’ - op 215.000 euro uitkwamen. Maar die dikke twee ton zijn extra kosten, die Vlis singen kwijt is aan onder meer ex terne adviseurs, projectleiding en kerk gaat dicht. En er komt iets moois uit voort op de vrijdagmor gen. Daar houd ik me aan vast.” bouw. „Toen stond het doopvont nog achterin de kerk.” Ook deed hij er zijn eerste communie, trouwde er. Ogenschijnlijk nuchter vertelt hij er over. „Maar ik ben er zeer emotioneel onder geweest hoor, ik heb er alles aan gedaan om die kerk open te houden. Het was echter vechten tegen de bierkaai. Nu zie ik de werkelijkheid onder ogen: de aantekenen, gaf Bertijn toe. De wethouder bevestigde dat en kele omwonenden bevreesd zijn voor (meer) geluidsoverlast en schaduw- of lichtinval doordat de school een paar meter is opgescho ven. Maar hij hoopt dat overleg tus sen hen en de gemeente tot oplos singen leidt zonder dat de onafhan kelijke bezwarencommissie of de rechter er aan te pas moet komen. Bertijn ontkende dat de gemeente niet aanwezig was bij de laatste in formatiebijeenkomst. „We waren vertegenwoordigd door de project leider en de opzichter van de scho lenbouw. Zij kunnen vragen van de buurt beantwoorden.” wordt aan de eredienst. Jansen: „We zijn ons bewust van de pijn en impact van wat dit betekent. Het wordt een plechtige gelegenheid die alle eerbied, aandacht en inten siteit verdient. Maar het is geen feest.” Van Veldhoven: „In Ove- en ’s-Heerenhoek wordt geen viering gehouden om mensen in de gelegenheid te stellen naar Hansweert te komen. Het gaat niet alleen om het verdriet en de pijn in Hansweert, dit is iets wat in heel de parochie gevoeld wordt. Je merkt bij heel veel mensen dat zij het ge voel hebben iets af te sluiten. Een plek waar zij zoveel belangrijke le vensmomenten beleefd hebben.” Jansen weet precies waar het dan over gaat. Zeventig jaar geleden werd hij zelf gedoopt in het ge- Te koop Wat er met het kerkgebouw ge beurt is nog niet duidelijk. Het komt in ieder geval wel te koop. Jan sen weet van de interesse van in ie der geval een belangstellende. „Maar daar beslist het bisdom uit eindelijk over.” Ondertussen krij gen ze al wel verzoeken of de kerk gebruikt mag worden voor andere activiteiten. Jansen: „Voor de bingo bijvoorbeeld.” Hij schiet in de lach. „Het is wel een grote zaal. Maar dat wordt ’m niet. Wat wel mogelijk is: een expositie van schilderijen bij voorbeeld. Of een passend optre den.” Met een knoop in haar mag zal pas toraal werkster Alida van Veldho ven morgen wakker worden. Besef fende dat die dag voor de laatste keer een dienst wordt gehouden in de katholieke kerk van Hansweert, de laatste in heel Reimerswaal. „Maar we sluiten dan wel de kerk, de geloofsgemeenschap stopt niet.” Om dat te begrijpen, moeten we even een sprongetje vooruit in de tijd maken. Want de vrijdag na de sluiting is er het begin van iets nieuws: weekvieringen in dorps huis Kaj Munk. In samenwerking met de protestantse gemeente, die in 2019 óók hun kerk moest sluiten in Hansweert. Van Veldhoven: „Zo dat we met de mensen door kun nen gaan. Om onzekerheid weg te nemen, vonden we dat er meteen na de sluiting een programma moest zijn waarop mensen konden aansluiten.” In Hansweert hadden ze ook even de tijd om na te denken over de toekomst. Want een klein jaar geleden kondigde de overkoepe lende Pater Damiaanparochie de sluiting al aan. Ook de kerken in Le- zande wedorp (onlangs gesloten) en ’s-Heerenhoek (eind dit jaar) wachtten dit lot. Allemaal een ge volg van dalende bezoekersaan tallen, minder inkomsten, en min der vrijwilligers. van POV. Die partij stelde ook vragen over genomen?” Bertijn wilde (nog) niet eventuele consequenties van het uit de doeken doen wat er precies is nog niet afgeven van een geldende fout gegaan, maar gaf aan dat het Omgevingsvergunning. Omdat de om een ‘complexe zaak’ gaat waarin school niet precies op de plaats staat waar de oorspronkelijke vergun ning voor is afgegeven, is een nieuwe vergunning nodig. Tegen die nog af te geven vergunning kunnen omwonenden bezwaar tijd overeenstemming te bereiken.” extra mensen - doet Bertijn geen Commissielid Amy Holdorp (SP) mededelingen. Hij gaf eerder aan vroeg zich af waarom er nog wordt dat het niet om miljoenen ging, onderhandeld over de meerkosten, omdat ‘de aannemer verantwoor delijk is voor de bouw’. Als de bou wer fouten maakt, draait hij dus zelf vragen die overbleven na schrifte- voor de kosten op, betoogde ze. „Of lijke beantwoording van vragen zijn er fouten gemaakt bij het con tract en is er geen boetebeding op- F Pijn en verdriet in Hansweert - John Jansen, Hansweert OOST-SOUBURG - Coen Bertijn, wethouder De bouw van de nieuwe basis school Tweemaster-Kameleon in Oost-Souburg kost Vlissingen nu al 215.000 euro meer. De extra kosten van de aannemer zitten daar nog niet bij. Koster John Jansen en pastoraal werkster Alida van Veldhoven in de katholieke kerk in Hansweert. Alida: „We sluiten dan wel de kerk, de geloofsgemeenschap stopt niet.” fotomarcelledavidse De laatste dienst in de katholieke kerk begint morgen om 9.30 uur. Er is een gelegenheidskoor dat be staat uit parochianen uit Kwaden- damme, Ovezande en Hansweert. Voorgangers zijn pater Thaddy de Deckere en Alida van Veldhoven. Michiel Bouwman Hansweert - René Hoonhorst ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36