Cleijenborch krijgt voor de vijfde keer een Roze Loper M I 6 Taxateur krijgt zowel oud papier als martelarenboek onder ogen W i a v' Zo nu en dan taxeert Arie Molendijk oude boeken in Zeeland. Zoals donderdag in Terneuzen en Goes. „Zet dit op Marktplaats. Kun je er misschien nog koffie van drinken.” Ik ga altijd zonder verwachtingen van huis Keukelaar een dikke pil op tafel legt. „Het martelarenboek, dat had ik al gezien hoor!” reageert de taxateur meteen. Maar de inhoud van dat boek levert eigenlijk hele maal geen reden op om enthousi ast te zijn. Er is gedetailleerd in opgeschreven hoe mensen in de 17de eeuw gefolterd zijn - aange vuld met illustraties. Keukelaar: „Bepaalde christelijke stromingen wezen martelaren aan omdat deze niet-christelijk wilden zijn of om dat ze verkeerde dingen deden. Die mensen werden gefolterd, bijna altijd tot de dood er op volgde. Het boek staat er vol van. i I heeft het een meerwaarde. Er zijn er zelfs die bewust voor ons hebben gekozen omdat ze weten dat wij dit in het beleid hebben.” „Dat is een kwaliteitskeurmerk voor zorg- en welzijnsinstellingen en gaat over diversiteit. In dit geval betreft het de lhbti+ gemeen schap. We willen ervoor zorgen dat mensen uit die gemeenschap zich bij ons ook veilig voelen.” „Wij hebben er indertijd speciaal beleid voor ontwikkeld. Bij een in take wordt dat bijvoorbeeld al ken baar gemaakt en krijgen nieuwe werknemers en nieuwe bewoners er informatie over. Zodat ze gelijk weten waar wij voor staan en dat het allemaal bespreekbaar is. Je gaat uiteraard niet expliciet naar iemands geaardheid vragen. Maar we willen dat iedereen zich hier gezien, gewaardeerd en helemaal veilig voelt.” „We willen vooral inclusief zijn. Je hebt wel te maken met een gene ratie waarbij dat allemaal niet zo vanzelfsprekend was. Toen we be zig waren om dit te implemente ren hebben alle personeelsleden, vrijwilligers, cliënten en mantel- zorgers trainingen gehad van Eve lien van de Putte. En er worden trouwens nog steeds trainingen voor gegeven. Verder hangt er het hele jaar door een regenboogvlag, krijgen de bewoners flyers, doen we ieder jaar wat aan coming out day en dit jaar doen we ook mee met Roze Zaterdag.” „Jazeker! Dat mensen zich hier ge accepteerd voelen en dat er ge sprekken over gevoerd kunnen worden.” „Een voorbeeld: Een bewoonster vroeg eens aan een medewerker waar die regenboogvlag voor stond. Die medewerker heeft dat keurig uitgelegd, waarop het ge sprek ontstond en zij over haar ei gen identiteit begon te praten. Op die manier kun je er het gesprek over aangaan.” „Een ander voorbeeld: tijdens de trainingen had een bewoner er een gedicht over gemaakt dat ze wilde voordragen. Het wordt hierdoor dus bespreekbaar en geaccepteerd. Maar ook voor de medewerkers „Nee, dat helaas nog niet. Het is jammer dat wij nog steeds de enige zorginstelling in Zeeland zijn met de Roze Loper. We hopen wel dat we hiermee een voorbeeld zijn voor anderen en dat andere organisaties toch ook zullen vol gen.” De moeite waard Keukelaar, oud-leraar, kocht het begin jaren 60 van een par- 1 ticulier. „Maar mijn vrouw en ik zijn nu op een leeftijd gekomen waarop we spullen moeten opruimen. Voor dit boek heb ik destijds 30 gulden be taald. Geen slechte be- l legging, maar daar heb ik het niet voor gekocht. Ik kocht het omdat ik het de moeite waard vond en er wat van wilde weten.” Het boek uit 1619 blijkt het hoogtepunt van de avond. „In goede staat zou het op een veiling 600 a 700 euro opbrengen” zegt Molendijk. „Deze schat ik voor zichtig op 400 euro. Wilt u het kwijt, dan kunt u me bellen.” ie wil weten of BB zijn vergeelde verzameling Arendsoogboe- ken of 18de- eeuwse Statenbijbel nog wat waard is, kan er goed aan doen om het kennersoog van Arie Molen dijk er even naar te laten kijken. ‘Even’, want de Rotterdammer ziet verschrikkelijk snel of hij iets bijzonders voor zich heeft. Al ge beurt dat vaker niet, dan wel. Molendijk nadert de kaap van drieduizend(l) taxatiemidda- gen-, avonden. Zijn oog is getraind, zijn kennis heeft hij paraat en zijn com mentaar - hoewel soms vernietigend - brengt 1 hij altijd beleefd of met een lach. „Als dit niets waard is, moet u niet boos worden hoor.” Een nul te weinig Op zulke taxatie dagen, door heel Nederland, ziet hij vrijwel altijd meer bijbels dan men sen. In Goes was dat donderdag avond niet anders. Bijvoorbeeld het erfstuk van Jaap de Bats schoon moeder. Een lijvige Statenbijbel. ‘Verfom faaid’, oordeelt Molen dijk al meteen. „De band is bovendien niet meer origineel. Deze is Daardoor werden Genesis en Exo dus er deels uitgescheurd. Molen dijk: „Daar bleef het bij, want toen ze bij Exodus (uittocht, red.) wa ren, vluchtten ze terug naar Duits land.” Hoe getraind het oog van Mo lendijk is, blijkt wel als Hans verveelt het hem nooit. Ook al is een boek weinig waard, hij kan ook genieten van de verhalen die er bij horen. Zo kwam een be jaarde man uit Brabant eens bij hem met een incomplete Sta tenbijbel. In de Tweede Wereldoorlog gebruikt if,#6 als... toiletpapier X door de Duitsers. Inschatting Molendijk vraagt 5 euro voor zijn taxaties en geeft altijd een inschat ting van de veilingwaarde van een boek. Hij heeft geleerd om zonder verwachtingen van huis te gaan. Dan kan het alleen maar meevallen wat hij on der ogen krijgt, legt hij uit. Want soms zijn boeken ook gereed voor het oud papier. „Er zijn weleens men sen die bij zo’n taxa tie even naar de wc gaan. Dan gaan ze er stie kem vandoor en laten ze mij met die boeken zitten.” nog geen 100 euro waard.” Een nul te weinig, knipoogt De Bat als hij Hotel Terminus verlaat. Wat ook niet meehielp: in de Statenbijbel horen kaarten te zitten. Negen van de tien keer zijn die er uit gehaald om dat ze op zichzelf een aardige waarde heb ben. Ook uit de bijbel van De Bat zijn ze verdwenen. Molendijk: „Het gebeurde ook veel ft dat mensen hun bijbel 7 wilden laten herstellen. Dat deed de boekbinder dan in ruil voor die kaarten! De eigenaar wist dan niet, dat die veel waard waren.” Hoe wel Mo lendijk veel de zelfde boe ken ziet pas seren, ‘Deze schat ik - Arie Molendijk, boekentaxateur COLIJNSPLAAT - Willem Adriaansens Wat is er zo bijzonder aan Cleijen- Zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat heeft voor de vijfde keer op rij het certificaat Roze Loper gekregen. Maar wat houdt dat eigenlijk in? Vijf vragen aan Corella Nijsse en Geerard Vader van Cleijenborch. Wat doen jullie daar dan allemaal voor? En levert deze aanpak ook nog iets op? Michiel Bouwman Goes Wat is een Roze Loper? borch dat dit certificaat nu al voor het vijfde jaar op rij wordt toege kend? Cleijenborch heeft het certificaat nu al voor het vijfde jaar. Zijn er al veel instellingen gevolgd in Zee land? Hans Keukelaar bezocht de taxatieavond met een martela renboek uit 1619. De ge schatte veilingwaarde: 400 euro, foto'smar- CELLEDAVIDSE op 400 euro ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34