M Zeeland krijgt 30 miljoen uit Den Haag Beetje goed nieuws voor lamsoorsnijder Zeeuwse Martine is terug van missie in Turkije 2 Martine Timmermans uit Sint Philipsland was als lid van het USAR-team - van de documentaire Oranje Helmen in Turkije - acht dagen achtereen in touw om slachtoffers van de aard beving te redden. „Dit was mijn zwaarste uitzending ooit.” PZC.NL Poppelaars kan blijven als dijkgraaf Zeeuwse overheden en instellingen willen daar ongeveer 50 miljoen euro bijleggen, zodat 80 miljoen euro beschikbaar komt om van het grensoverschrijdende havengebied ook een aantrekkelijk woongebied te maken. De ministerraad heeft het bedrag voor Zeeland, dat eigen lijk 5 miljoen euro meer wilde heb ben, gistermiddag goedgekeurd. Maandag 6 februari, 19.00 uur. Het is veertien uur na de ramp. Timmermans zit met 64 andere we waren nét te laat Altijd paraat De 42-jarige Martine, geboren in Bevolking vergrijst Het North Sea Port District, dat zich van Vlissingen en Borssele uitstrekt Leefklimaat Met geld uit de Regio Deal en hun eigen investering hopen de provin cie, de drie betrokken gemeenten, het bedrijfsleven en het onderwijs dat te veranderen. In een persbe- via Terneuzen naar Zelzate, Ever- gem en Gent, is het derde industri ële gebied van Nederland, ander half keer groter dan Schiphol en twee keer zo groot als de Amster damse haven. Maar de bevolking vergrijst, jongeren trekken weg, het opleidingsniveau en het inkomen van de inwoners is er lager dan el ders in Nederland, hun gezondheid is slechter en er zijn te weinig ba nen. der en brandweervrouw. Maandag 6 februari heeft ze er een nacht dienst bij de Veiligheidsregio Rot- Een beeld uit de documentaire van terdam-Rijnmond op zitten. Het is Geertjan Lassche, die dinsdag avond op tv te zien was: een jonge tje van 9 ligt half onder het beton. Timmermans en haar team waren erbij. Er wordt geroepen om een arts: de arm van de jongen zit vast en moet geamputeerd worden om hem onder het puin vandaan te krijgen. En dan, opeens, weten ze het stuk beton los te krijgen. „Die ontlading, als het dan lukt... Dat ge voel dat je dan hebt, als team... Op Er zijn heel veel mensen in onze dat moment ben je één.” Twaalf armen Overleden. Of mensenlevens, één hond en één ka narie hebben ze kunnen redden. „Maar er zijn ook heel veel mensen in onze armen overleden. Of we waren nét te laat”, zegt Timmer mans. Recent is er in de Zeeuwse politiek al fel gedebatteerd over het snijden van lamsoor en zeekraal in natuurgebieden, maar Anton Geluk (CDA) kon het gis terochtend niet la ten om de kwestie in de commissie Ruimte nog eens aan de orde te stel len. Aanleiding zijn de strengere regels die de provincie eerder deze week bekend maakte. Vooral de bepaling dat dege nen die een vergun ning krijgen pas vanaf 1 juni mogen snijden, leidt tot commotie onder zeegroentesnijders. Geluk las een be richt voor dat hij van een van hen had ge kregen: „Welke oet- lul heeft dit be dacht?” Vooral voor een uurtje rijden naar haar huis in Sint Philipsland. ‘Zware aardbeving in Turkije’, hoort ze op de radio. Timmermans is net goed en wel thuis of de pieper van U SAR.nl gaat richt schrijven ze: ‘Na uitvoering van de nieuwe Regio Deal voelen inwoners van het North Sea Port District zich gezonder, doordat de omgeving met veel groen en water uitnodigt om te bewegen. Cultu rele ontmoetingsplaatsen en gebie den waar innovatieve bedrijven, jongeren en onderwijs samenko men, zorgen voor een aantrekkelijk leefklimaat. Hierdoor (ver)blijven steeds meer jongeren in de regio, wat een pluspunt is voor de bedrij ven in het havengebied. De ver wachting is dat deze maatregelen niet alleen effect sorteren in het NSPD, maar in de hele provincie.’ lamsoor zou dat veel te laat zijn. Hij kreeg bijval van Harold van de Velde (SGP): „Wie in juni met lamsoor thuiskomt wordt met pek en veren het huis uit gejaagd, want die is dan zo taai als wat.” Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, natuur) kon de bittere pil enigs zins vergulden. Op twee van de zes aan gewezen gebieden - die op Schou- wen-Duiveland mag al vanaf 1 mei worden gesneden. Ze benadrukte dat ze in gesprek is en blijft met de terrein beheerders om te bekijken wat er wel en niet mogelijk is en dat druk wordt gezocht naar alter natieve snijlocaties. En ook in juni kan lekkere lamsoor worden gesneden, had ze gemerkt toen ze vorig jaar zelf met een zeegroentesnij- der meeliep. Geluk en Van de Velde waren blij met haar antwoord. De CDA’er benadrukte overigens dat hij zelf niet stond achter het scheldwoord dat hij voorlas en dat het al helemaal niet was bedoeld voor ie mand van het pro vinciebestuur. uur komen de vier reddingsgroe- pen en acht speurhonden aan in het gebied rondom Hatay. Timmer mans: „Er was nog een tweede vliegtuig, dat vijftien ton aan mate rieel vervoerde. Tenten, voedsel, water, hulpmiddelen voor het zoe ken en bevrijden van mensen die zijn bedolven onder het puin. Ie dere ploeg heeft bijvoorbeeld een soort boorhamer en een slijpschijf bij zich om door het beton te ko men, een aggregaat om stroom te leveren voor die apparaten en een camera waarmee je in holtes en on der platen kunt kijken.” Maar dat tweede vliegtuig kon niet op hetzelfde vliegveld landen. „Het heeft zes uur gekost voor die spullen bij ons waren. Zes uur, in een situatie waarin elke seconde het verschil kan maken. Dat was heel erg.” Lichtpuntje: „Op dat vliegveld werden we aangesproken door een Turkse die bij een organi satie voor tolken werkt. Die heeft bijna de hele tijd voor ons getolkt. We hadden ook twee tolken van defensie, dus dankzij haar had elk team een tolk. Dat was ongelooflijk waardevol. Stel je een situatie voor waarin een vader hoopt dat wij zijn gezinsleden nog kunnen redden, maar wij goede redenen hebben om dat niet te doen. Leg dat maar eens uit, zonder tolk.” Juist dat soort situaties maakten af: wie is er beschikbaar? Ze be denkt zich geen moment en meldt zich aan. Overleggen met het thuis- Voorne-Putten, maakt sinds 2017 front is niet nodig: haar man werkt deel uit van USAR.nl (Urban Search ook bij de Veiligheidsregio en and Rescue), een team specialisten steunt haar volledig. Ze grijpt haar dat overal ter wereld te hulp kan uitrusting, die standaard klaarstaat, schieten bij een humanitaire crisis, en stapt in de auto voor een missie De teamleden staan altijd paraat, van tien dagen. Timmermans werkt als centralist en brandweervrouw bij de Veilig heidsregio Rotterdam-Rijnmond. Daarnaast is ze vrijwilliger bij de hulpverleners in het vliegtuig naar post Sint Philipsland, als ploeglei- Turkije. De volgende dag om 13.30 ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023 PC Beslissen over leven en dood Lamsoor, fotoboazTimmermans het was zó zwaar MIDDELBURG Oneens - Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN Toch een beetje goed nieuws voor zeegroentesnij- ders: op het schor bij Zierikzee (’t Stelletje) en het schor bij Viane in de gemeente Schouwen-Duive- land mag al vanaf 1 mei zeegroente worden gesneden. Gisteren: Iedereen met een e-bike moet op fietsles (1291 reacties) Nieuwe stelling: Een dorp kan niet zonder winkels WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Waterschap Scheldestromen wil verder met Toine Poppe laars als dijk graaf. Het alge meen bestuur heeft hem don derdagavond aanbevolen voor een derde ter mijn van maxi maal zes jaar. Poppelaars is al sinds het ont staan van Schel destromen, in 2011, dijkgraaf. Het water schapsbestuur is unaniem van mening dat hij zijn werk moet voort zetten. „Zijn bestuurlijke er varing en kennis van de organisa tie zijn belangrijk bij het realiseren van de opgaven waar het water schap voor staat”, aldus de vertrouwens commissie. Nog een paar weken en dan mogen we naar de stembus om een nieuw pro vinciebestuur te kiezen. Verslag gever Ernst Jan Rozendaal is er al volop mee be zig. Hij spreekt alle lijsttrekkers en spit de ver kiezingspro gramma’s door. In de podcast PZC Deze Week vertelt hij aan Rolf Bosboom waarom je zou moeten gaan stemmen. Hoe kies je uit zestien partijen? En gaat BBB, zoals de partij zelf zegt, voor een aardverschuiving zorgen? Luister naar de podcast via pzc.nl/pod- cast of via je fa voriete pod cast-app. Zeeland krijgt 30 miljoen euro van het kabinet om de leefbaar heid in het havengebied te ver beteren. - Martine Timmermans, USAR-team Bravo MIDDELBURG ‘Wordt BBB ook hier zo groot?’ hik Eens Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ondine van der Vleuten Sint Philipsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30