Van Nistelrooij nadert na zeperd in Sevilla de gevarenzone met PSV ideale uitgangspositie in titelrace te creëren 19 PSV reist morgen met het mes op de keel naar Utrecht. Na een mokerslag in Sevilla moet het team van Ruud van Nistelrooij alles in het werk stellen om toekomstige Conference League-geuren te verdrijven. Donkere wolken pakken zich weer samen boven PSV. Onder die onheilspellende lucht bleef trainer Ruud van Nistelrooij na de sof in Sevilla strijdbaar, omdat hij nog iets van dit seizoen denkt te kunnen maken. De contouren van een overgangsjaar voor PSV tekenen zich meer en meer af, maar de coach is niet van plan om zijn koers te verleggen. Langzaam maar zeker zwelt de kritiek op Van Nistelrooij aan. Bijna een jaar geleden waagde het PSV-boegbeeld de sprong in het diepe en koos hij voor de baan bij PSV 1, waar momenteel allesbehalve een gunstige ont wikkeling te zien is. De club vloog een halfjaar geleden pijn lijk uit de Champions League, is een treetje lager met een been in de ‘losersvlucht’ gestapt en sloeg in de eredivisie al meerdere fla ters. Door gepruts van de concur rentie staat PSV nog steeds niet op een kansloze achterstand, maar Van Nistelrooij kan zich met zijn team heel weinig meer permitteren en weet dat het mes op de keel staat. Het bekertoer nooi kan nog een reddingsboei zijn, maar biedt gezien de aanwe zigheid van Feyenoord en Ajax ook geen garanties. PSV doet er goed aan die be kerstrijd uiterst serieus te ne men, want bij een derde plek in de eindstand van de eredivisie lonkt zonder KNVB-beker een beroerd sportief en financieel scenario voor komende zomer. In dat geval moet PSV namelijk deelnemen aan de voorrondes van de Europa Conference Lea gue en is er pas heel laat zicht op eventuele plaatsing voor een Eu ropese groepsfase. Fouten Van Nistelrooij moet zien te voorkomen dat PSV zo ver af glijdt en wordt daarbij in de steek gelaten door telkens terugke rende fouten. Van voor naar ach ter en van links naar rechts zit er aan de bal en zonder bal te veel onbetrouwbaarheid in de ploeg. Van Nistelrooij helpt zichzelf ook niet, omdat hij een plan bedenkt en daarbij de beste spelers zoekt. Veel beter zou hij kunnen bou wen aan een team en van daaruit soms wisselen. Dan ontstaan meer automatismen en een logi sche hiërarchie. Bij PSV wordt momenteel ook Luuk de Jong niet in zijn kracht gezet, al levert de aanvoerder de laatste twee maanden ook zelf een wanprestatie. Het ziet er aan de bal te vaak niet uit en zeker in de combinatie met Guus Til is het veldspel van PSV te beperkt. De aanvoer op De Jong is ook be roerd. Zonder gerichte voeding vanaf de zijkanten kan de routi nier weinig uitrichten en is PSV te vaak aanvallend onmachtig. Van Nistelrooij blijft maar schuiven met Xavi Simons, die in het begin van dit seizoen niet in de basis werd opgesteld tegen Rangers FC. Als nummer tien is de 19-jarige duidelijk het meest in zijn element. De uitspraak van de coach over Ismael Saibari, die zijn opdrachten in Sevilla vol gens Van Nistelrooij knap uit voerde, viel daarnaast niet te snappen. Het is een speler waar in de toekomst best iets van te maken valt, maar de stap van Jong PSV naar PSV is nu wel heel groot. Algemeen directeur Marcel Brands heeft Van Nistelrooij deze winter onvoldoende en te laat geholpen na het vertrek van Cody Gakpo en Noni Madueke. Hij is minstens zo verantwoorde lijk bij een echec in de komende maanden en is ook ongeloof waardig als Van Nistelrooij door PSV aan de kant zou worden ge zet. lijk niet zonder reden. Want aan de vooravond van de laatste kraker van tien wedstrijden in 2023 die Feyen oord langs zware duels met Ajax, FC Twente, PSV maar ook in de Gal genwaard van FC Utrecht en het Abe Lenstra Stadion van Heeren- veen loodste, met stoere praatjes komen: dat is niet slim. AZ is de laatste grote opdracht van de zware reeks en daar moet alle aandacht naar toe. Niet naar het feit dat Ajax ‘het allermoeilijkste spel speelt dat er is’. „Het doel was dat we na deze reeks nog mee wilden doen en dat doen we”, zegt Slot. „En met AZ al leen nog in die heel moeilijke serie staan we bovenaan. We zijn tevre den hoe we er doorheen zijn geko men. Maar we hadden stiekem op meer punten gehoopt.” Aan de andere kant: als de avond- wedstrijd tegen AZ inderdaad de volle mep op zou leveren, dan heeft Feyenoord toch echt het ergste ach ter de rug deze competitie. Onder tussen is ook verdediger Gernot Trauner al bijna toe aan zijn ren tree. Slot vertelde dat als de Oosten rijker de komende trainingsweek goed doorkomt, hij volgende week tegen Fortuna weer tot de wed- strijdselectie zou kunnen behoren. Het zijn allemaal ingrediënten die de concurrentie zorgen zal ba ren. Als Feyenoord nog ergens struikelt, dan is AZ in de Kuip op voorhand een van de duels waarin dat nog aannemelijk is. Zeker nu Slot het ook zonder de geschorste Orkun Kök^ü moet doen. Maar zo als de trainer geen enkele behoefte voelde om Ajax en John Heitinga te vertellen dat ze inmiddels ook in Rotterdam zorgvuldig opbouwen, voluit aanvallen en tegenstanders afjagen tot ze erbij omvallen, zo wenste Slot ook niet openlijk te treuren om het gemis van zijn be langrijkste speler in de kraker tegen de nummer 2. Een geschorste speler, daar heb ben meer clubs mee te maken, zei Slot. „We hebben best nog wel keu zemogelijkheden om dat op te los sen”, zegt de coach. „Wieffer en Timber moeten het zonder Kök^ü doen. Dat is ook weer een mooi meetmoment.” In Rotterdam denken ze dat stoï cijns blijven op dit moment de sleutel in de titelstrijd kan zijn. Op de eigen borst kloppen is iets voor later. Of voor anderen. een stapje moeilijker te maken qua uitvoering. Worden Feyenoord en AZ dan onderschat? Is het gevoel in Amsterdam en ook in Eindhoven misschien zo dat de huidige stand vertekend is en dat de echte machts greep van Ajax en PSV nog zal vol gen? Moeten ze allemaal nog maar zien of Feyenoord het ook in de laatste dertien wedstrijden kan vol houden? „Ik weet niet of we onderschat worden”, zegt Slot. „Ik denk dat het voetbal van Ajax, AZ, van ons en ook trouwens van PSV en FC Twente best veel gelijkenissen ver toont. In alle gevallen hebben die ploegen veel de bal, spelen ze op de helft van de tegenstander en moet je de counter voorkomen.” Een vlak antwoord van de door gaans uitgesproken Slot. En duide- u Het doel was dat we na deze reeks nog mee wilden doen en dat doen we van zware reeks De teleurstelling is zichtbaar bij Xavi Simons na de oorwassing in Sevilla, foto pro shots Rik Elfrink Eindhoven - ArneSlot Feyenoord mist in de topper tegen AZ aanvoerder Kökcü. fóTÓrRÖ’shóts,-■ GO ZATERDAG 18 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19