‘Mijn schoonzus en goede vriendin hadden kankeren bij mij ging het over mijn haar, ikvond mezelf een aansteller5 Bib I V AffiZZA 37 VI stress. En juist dat kan weleens de oorzaak van haar haaruitval zijn geweest, denkt ze nu. ‘Omdat alopecia zoveel met je zelfbeeld doet, ging ik naar een psycholoog. In het eerste gesprek zei ik: over mijn jeugd hoeven we het niet te hebben, want die was hartstikke gelukkig. Maar daar dacht de psycho loog anders over. Tijdens het praten ontdekte ik dat ik weliswaar liefhebbende ouders heb gehad, maar dat ze me autoritair en prestatiegericht hebben opgevoed. Ze hebben veel op mij geprojecteerd en daar heb ik ook naar geleefd: keihard gewerkt, fulltime, in combinatie met vier kinderen, en me altijd overmatig verantwoord gevoeld voor alles en iedereen. Alopecia is een grillige ziekte, en het is niet wetenschappelijk aangetoond, maar ik denk dat het bij mij voortkwam uit de spanning die ik voelde. Dat het een protest was van mijn lichaam.’ Wat hielp om weer onder de mensen te komen, was de aanschaf van een haarwerk (‘het woord pruik is voor carnaval en feestwinkels’) dat sprekend op haar eigen kapsel leek. Een enorme opluchting, vertelt ze. ‘Ik had mijn eigen spiegelbeeld terug! Al was het afschuwelijk om de hele dag zo’n ding op te hebben, ik voelde me weer beschermd, durfde weer erop uit, naar feestjes te gaan. En zoals ik niemand vertelde dat ik alopecia had, wist ook niemand van mijn haarwerk.’ Een geheim waar ze toch een keer vanaf moest, wist ze, want de angst ‘betrapt’ te worden beheerste haar dagen. ‘Ik kreeg hartkloppingen als iemand iets te lang naar mijn haar keek. Ze hebben het door, dacht ik dan. Het is heel naar om voortdurend te denken dat je door de mand gaat vallen.’ En dus bedacht ze een plan: een coming-out in de vorm van een boek. ‘Over alopecia zijn nog nul boeken geschreven. Vreemd, want haarverlies raakt je hele wezen. Dan doe ik het zelf, dacht ik. Zo is mijn geheim in één keer bekend en help ik misschien andere mensen.’ Tijdens het schrijven daalde het stof in haar omgeving neer. Corona waaide over, de rouw om haar naasten verzachtte, haar dochter hervond zichzelf. Zelf ging ze op mindfulnesscursus om te leren loslaten en accepteren. En net toen ze dat een beetje onder de knie kreeg, begon haar haar weer te groeien. Van Beukering loopt nu weer met haar eigen haardos rond. Ze is dankbaar, want het hebben van haar zal nooit meer vanzelfsprekend zijn. Maar ze weet: het kan ook weer uitvallen. ‘Het liefst zette ik mijn haarwerk op Marktplaats, maar het ligt keurig ingepakt op zolder. Voor het geval de alopecia terugkomt. Maar dan ben ik in ieder geval wel van mijn geheim af.’ I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 117