Al 33 jaar carnaval een week te laat 6 Esther Vlaander opent James in buurthuis De Kameleon 4 er Esther Vlaander in buurthuis De Kameleon aan de Dokweg in Terneuzen. foto kelly thans Even lekker naar de kroeg. Was het voor mensen met autisme en adhd maar zo eenvoudig. Esther Vlaander uit Terneuzen weet wel beter. Daarom begint ze een café, speciaal voor deze doelgroep. café toch ook niet bij? De stichting viert een carnavalesk jubileum. „Met extra glans omdat we in Nederland als eerste vrouwe lijke raad van elf al zo lang de kar trekken” zegt Greetje van Dries- sche (56). Zij stond mede aan de wieg van het Snisser carnaval; als prinses Margaretha zwaaide ze zelfs 25 jaar de scepter. „Eind jaren tach tig werden er plannen gesmeed om ook in Ossenisse iets aan carnaval te denken. De aard van het beestje verander je niet, maar wat als je de je een veilige plek creëert, een plek met structuur, een plek waar de thousiasme. Dat is dan weer het mooie van adhd, hè!” Uit zijn voegen De eerste prinses werd de toen 70-jarige Agnes Stoel. De huidige prinses Kimalia (Kim Vink) is de vierde aanvoerder van d’Ossekop- pen. Vink: „Ik heb er enorm veel zin in. Het is een hele prestatie dat een week na het gewone carnaval de leut nog hoogtij viert in ons dorpje. Er komen vele honderden mensen af op onze stoet met zo’n vijftien praalwagens en tijdens het carna- avond, zodat iedereen (ook ouders en begeleiders) eens kunnen ko men zien en horen wat de plannen van Esther inhouden. „Via Face book hebben al best veel mensen valsbal na de stoet barst Ossenisse zowat uit zijn voegen!” Inmiddels telt stichting d’Osse- koppen ongeveer 45 leden. „Onge veer de helft hiervan zijn nu wel mannen”, verduidelijkt Van Dries- sche. „Voor hand- en spandiensten zijn ze zeer welkom. Maar op de prinsessenwagen, in de vorm van een boot, staan toch echt de dames aan het roer!” Van Driessche zelf‘lijdt’ na al die jaren nog flink aan het carnavalsvi- rus. „Ze is een ervaren rot en steun en toeverlaat voor ons. We kunnen haar niet missen”, besluit prinses Kimalia. doen. Bij de drukbezochte oprich tingsvergadering waren de man nen wat terughoudend om echt ‘ja’ te zeggen. Dus toen zijn de dames maar opgestaan om ons dorpje op de carnavalskaart te zetten.” Café James gaat het heten, een ver wijzing naar haar 17-jarige zoon Ja mie. „Eigenlijk dacht ik eerst aan Café My Ass, maar dat vond de ge meente Terneuzen toch niet zo'n goed idee”, zegt Esther (40) met een lach. „Ik vond het wel een aar dige woordspeling. Het staat voor ‘mijn autisme spectrum stoornis’. Niks mis mee toch?” Ze zegt het natuurlijk met een knipoog. Ze snapt ook wel dat de gemeente bedenkingen had om een café met die wat uitdagende naam in een van haar eigen gebou wen onder te brengen. Want voor de goede orde; café James is geen echte kroeg. Esther heeft geregeld dat ze een keer per maand een avond kan houden in buurthuis De Kameleon aan de Dokweg in Ter neuzen. Daar moet alles aanvoelen als een echt avondje uit. Prikkels Esther Vlaander weet als geen an der dat dit voor mensen met au tisme of adhd (of een combinatie) vaak helemaal niet zo gezellig is als voor veel andere mensen. Onver wachte dingen, een nieuw interi eur, voortdurend nieuwe prikkels... Het zijn zomaar een wat zaken die Veilige plek een café maken tot een plek die niet Het zette de Terneuzense aan het aparte discozaal. En hopelijk resul- altijd even prettig voelt. „Mijn zoon denken. De aard van het beestje teert dat er op den duur in dat je heeft een combinatie van autisme 1 en adhd. Zelf heb ik adhd. Dat botst omstandigheden aanpast? Wat als weleens tussen ons. Ik ben heel im pulsief, terwijl Jamie juist alles begeleiders hè! Die dertien was, merkte ik dat hij wel Een plek waar zowel jongeren als Zijn Gl* 111 GGfl CJGWOOI1 heel erg vaak thuis op zijn kamer ouderen zich veilig voelen, zichzelf zat. Hij wilde best naar buiten, maar kunnen zijn en niet worden aange- het lukte gewoon niet. En als hij keken omdat ze ander dan ‘nor- graag vooraf wil weten. Zomaar setting altijd dezelfde is? Esther: ZOIldGt OUdGFS Of even spontaan naar het strand rij- „Drie jaargeleden ontstond daarom den is er dus niet bij. Toen Jamie het plan om een café te beginnen. hier nieuwe vrienden maakt.” Voor de goede orde: je kunt niet zomaar naar Café James. „Het is geen open café. Je moet eerst een aanmeldformulier invullen. Het gaat er juist om dat je hier in een interesse getoond. Niet alleen jon- vertrouwde omgeving op stap kunt, geren, maar ook volwassenen die Overigens zonder ouders of bege- heel blij zijn met dit initiatief. Ik leiders hè! Die zijn er in een ge- hoop natuurlijk dat het een succes woon café toch ook niet bij? Je mag wordt. Of ik een bepaald streven komen als je vijftien jaar of ouder heb? Nee joh, ik drijf volledig open bent. Ik zou het trouwens ook hart stikke leuk vinden als er een groepje ouderen ontstaat, die elkaar hier beter leren kennen.” Wil je Café James graag bezoe- Volgende week zaterdag vanaf ken of wil je eerst meer informatie? 19.00 uur is wel iedereen welkom. Dan houdt Café James een open dan eens weg was, maakte ik mij maal’ gedrag vertonen. Maar ja, thuis toch ook weer zorgen of het toen kwam corona. Nu gaan we er allemaal wel goed zou gaan.” alsnog vol tegenaan. Je kunt hier straks poolen, gamen, kletsen en ook dansen. Er is namelijk een J t -Tifc-p -'- 't F r W VRIJDAG 17 FEBRUARI 2023 VL Café voor mensen met adhd OSSENISSE - Edy De Witte - Esther Vlaander, Café James Ze sluiten tijdens het reguliere carnaval op diverse plekken aan. Een week later vieren ze het feest uitgebreid in hun eigen bolwerk Ossenisse; d’Ossekop- pen bestaan 33 jaar en dat zul len we weten ook. Stuur dan een mail naar cafejames2023@gmail.com Raymond de Frel Terneuzen Kim Vink alias prinses Kimalia (links) en oud-prinses Greetje van Driessche van carnavalsvereniging d’Ossekoppen. foto frank peters I I J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53