s M Verzekeraar ZLM geeft voor het eerst training Winnaar van ton Clubactie nog onbekend Zeeuw smokkelt vijf uithalers het haventerrein op 2 Vier op de tien dodelijke fietsslachtoffers reed de afgelopen jaren op een elektrische fiets. Nu dat voertuig steeds populairder wordt, vond verzekeraar ZLM in Goes het tijd voor een e-biketraining. PZC.NL Zeeland doneert aan Giro555 Fietser geschept door auto Een voetballerij e van AVC Aarden burg verkocht het winnende Clubactie-lot, zoveel is bekend. Op een papieren lot met nummer 0164966 viel de hoofdprijs. Wie de winnaar is, blijft nog een raadsel. Na de uitslag waren de tweede en derde prij swinnaars snel gevonden, zij wonen in Rosmalen en Waterin gen. De kans dat de hoofdprijswin naar in Aardenburg woont is groot, in die stad is het winnende lot ver- „Ik doe alles op de fiets.” Voor de stadsritjes pakt ze haar gewone fiets, maar voor de langere afstan den gaat haar voorkeur uit naar trapondersteuning. „Maar soms vergeet ik gewoon de accu aan te zetten en als ik windje mee heb, zet ik ’m niet eens aan.” Fietsen op een elektrische fiets kent ook nadelen. Volgens het ken niscentrum VeiligheidNL is het aantal verkeersslachtoffers in tien Als je een fietshelm draagt, heb je 60 procent minder kans op hoofdletsel kocht. Welk lid van AVC Aarden burg welke lotenserie heeft ver kocht, is volgens Grote Clubac- tie-directeur Frank Molkenboer wél bekend. „Wij houden dat als Grote Clubactie zelfbij voor onli- ne-loten, maar niet voor papieren loten. Toevallig heeft de voetbal club zelf genoteerd wie met welke serie loten op pad ging.” Daarmee zou je toch verwachten dat de win naar snel te vinden is. Toch lukte dat nog niet. speelt misschien dat de winnaar of winnares anoniem wil blijven en dat daarom geen winnaar bekend is gemaakt? Een woordvoerder van de Grote Clubactie laat weten dat zich echt nog niemand heeft gemeld met het winnende lot. Ook geen winnaar die buiten de publiciteit wil blijven. hersenletsel met dodelijke afloop.” Mensen die wat ouder worden, zitten minder stabiel op de fiets. Daar komt bij dat elektrische fiet sen gemiddeld 5 kilometer zwaar- Kwijtgeraakt? Het zou ook kunnen dat de winnaar of winnares het lot is kwijtgeraakt. En dat hij of zij de prijs daarom he lemaal niet meer kan claimen. Of Tot 5 december Het winnende lot inleveren kan nog tot 5 december aanstaande. Als niemand dat doet, dan vervalt de prijs aan de stichting die de loterij organiseert. De Grote Clubactie heeft dat nog maar één keer meege maakt, dat was in 2016. jaar tijd met 20 procent gestegen. Twee derde van alle verkeersslacht offers die op de spoedeisende hulp terechtkomt, is een fietser. Dat heeft niet al- T leen te maken met de k:"A- groei van het aantal mensen dat op een j y snellere stekkerfiets rijdt, maar de kans op ernstig (hersen)letsel is ook groter op een elektri sche fiets. Veel Nederlanders vertikken het een fietshelm op te zetten, maar het tij begint te keren. „Als je een fietshelm draagt”, vertelt instructeur Betinho de Voogd in het theorielokaal, „heb je 60 procent minder kans op hoofd letsel en 71 procent minder kans op *1^0 igggj In het theorielokaal van het Veilig- heidspark zitten negen Zeeuwen en Brabanders, gerieflijk op een bank of in een fauteuil. Wat hen bindt is dat ze allemaal wat ouder zijn, een elektrische fiets hebben en zich hebben opgegeven voor de al lereerste theorie- en praktijkles vei lig rij den met de e-bike van de ZLM. Willy Sanderse (71) uit Goes rijdt al tien jaar met trapondersteuning. Met zijn eerste fiets deed hij zeven jaar. In die tijd trapte hij 37.000 ki lometer weg. Dat lijkt veel, maar is omgerekend iets meer dan 100 kilo meter in de week. „Waar anderen de auto nemen, pak ik de fiets. Mijn dna is fiets.” De voordelen van een fiets met trapondersteuning zijn bekend. Het is een goed en duurzaam alter natief voor de auto, mensen die be wegen blijven gezond en ze trap pen ook nog eens veel meer kilome ters weg. De gemiddelde fietsaf- stand op een gewoon rijwiel is 3,6 kilometer, maar op een elektrische fietsen rijden mensen al snel gemiddeld 5,5 kilo meter per keer. Ook voor langere, recrea tieve fietstochten is een e-bike een uit komst. De actieradius van mensen neemt toe door de stekkerfiets. De kwieke 77 jaar oude Sonja Wijnen uit Goes heeft al duizen den kilometers fietsplezier van haar e-bike. Voor een tochtje naar Kruiningen, Vlissingen of Middel burg draait ze haar hand niet om. ■Jfö' Zeehavenpolitie. „We proberen het smokkelaars zo on aantrekkelijk moge lijk te maken en de poortcontrole is één van de maatrege len”, zegt een poli tiewoordvoerder. De zes zitten vast, omdat ze de Opium wet hebben overtre den. Eerder op de dag was het ook al raak in de Rotterdamse haven en pakte de politie zes andere uithalers op. Toen ging het om drie Rotterdammers (20, 20 en 31 jaar), een man uit Almere (22) en twee Belgen (18 en 22). Ook dit zestal werd door douane- lieden op de Maas vlakte aangetroffen in een container. Het zijn drukke maanden voor de Zeehavenpolitie en de douane in het Rotterdamse haven gebied. Sinds herbe gin van dit jaar zijn in de haven al 53 uit halers opgepakt. De jongste verdachte was 14 jaar. Als het aan de douane ligt, moet er in de strijd tegen drugsuitha- lers één zwaarbe waakt havengebied komen, waar alle ri- sicocontainers ge scand worden. Uithalers worden in Rotterdam zeer re gelmatig ingezet om containers open te maken en cocaïne van het terrein te halen. Een be proefde methode is dat ze zich in een zeecontainer naar het havengebied la ten brengen om ver volgens’s nachts toe te slaan. De Zeeuwse chauffeur en de vijf uithalers (van 27 en 18 jaar uit Amster dam, van 24 uit Zeist en van 16 en 20 uit Rotterdam) liepen tegen de lamp tij dens een poortcon trole, die werd uit gevoerd door de douane in samen werking met de VRIJDAG 17 FEBRUARI 2023 PC Met e-bike moet few' 4. AARDENBURG Oneens WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl MIDDELBURG In 2021 vond een grote actie plaats op de Rotterdamse Maasvlakte waarbij een tiental uithalers werd aangehouden, foto JOEY BREMER Een 30-jarige vrachtwagen chauffeur uit Vlis- singen is woens dagavond door de douane en de Zee- havenpolitie in Rotterdam aange houden. In de con tainer die hij ver voerde werden vijf uithalers aange troffen, die een terminal op de Maasvlakte pro beerden te berei ken. Gisteren: Carnaval vieren kan ook heel goed zonder alcohol (1679 reacties) Nieuwe stelling: Iedereen met een e-bike moet op fietsles Een fietser is gisterochtend aangereden door een auto mobilist in Grijpskerke. De fietser raakte gewond en moest naar het ziekenhuis. Het slachtoffer fietste rond 10.30 uur over het fietspad langs de Lood- holseweg. Ter hoogte van de kruising met de Mariekerkseweg ging het mis en werd de fietser aangereden door een auto mobilist die de Mariekerkseweg in wilde slaan. De fietser werd met spoed mee genomen naar het ziekenhuis. De ernst van het letsel is onbe kend. Het provinciebe stuur wil 150.000 euro overmaken naar Giro555 voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije en Syrië. Provinciale Sta ten moeten dat op 10 maart nog wel goedkeuren. Eerder besloten de gemeenten Ter neuzen, Veere, Kapel Ie, Middelburg, Rei- merswaal, Hulst, Noord-Beveland, Borseie en Sluis al om een euro per inwoner te doneren. Na de tsunami in Azië (2004), de cy cloon in Myan mar (mei 2008) en de aardbevin gen in China (mei 2008) en Haïti (januari 2010) trok Zee land ook de por temonnee. GRIJPSKERKE De hoofdprijs in de Grote Clubactie-loterij is ruim tien weken na de trekking nog steeds niet geclaimd. Op een lot verkocht in Aardenburg, viel de geldprijs van 100.000 euro. - Betinho de Voogd, instructeur Cursist Willy Sanderse leert hoe je veilig moet opstarten met je e-bike en dat valt soms niet mee door het gewicht van een elektrische fiets. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Arie Westeneng Eens Eldridge Pentury Rotterdam Ab van der Sluis Goes ‘7 -tlL I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30