M Nazaat van August de Meijer schreef boek over de familiegeschiedenis 1 weede brug komt vandaag Zeeuws-Vlaams dj-talent mag publiek vermaken in Antwerpse discotheek Ikon Terneuzenaren van nu kennen Verbrugge International natuurlijk. Het Terneuzense havenbedrijf Aug. de Meijer was decennia eerder een klinkende naam in de Terneuzense haven. Tom de Meijer schreef een boek over dit familiebedrijf. Het waren veel losse aantekeningen, deels met de hand geschreven Voor wie het transport van de eerste brug naar de nieuwe zeesluis in Terneuzen heeft gemist, komt er vandaag een nieuwe kans om een brug over het Kanaal Gent- Terneuzen te zien varen. van de De Meijers (1262-2017). Nu schreefTom de Meijer (1945) het boek 100 jaar in de haven van Ter neuzen, de geschiedenis van Aug. de Meijer Zonen s 1879-1979. De kleine eerste druk vloog weg en een tweede druk is nu klaar. Tom baseert zich in het nieuwe boek op manuscripten van zijn va der, Hubert de Meijer, die leefde van 1909 tot 1995. Hij leidde de on derneming August de Meijer Zonen’s door roerige jaren en bouwde het familiebedrijf uit. Tom de Meijer is blij dat hij een stapel documenten van zijn vader vond. „Het waren veel losse aante keningen, deels met de hand ge schreven en deels uitgetypt.” en verre neef van Tom, Paul de Meijer, schreef al een boek over ruim zeveneneenhalve eeuw familiegeschiedenis zegt Hubert dat hij zich richt tot Terneuzenaren die willen horen over lang vervlogen, bewogen en vaak ook rauwe tijden. Hij is ook trots, blijkt uit de aan tekeningen: ‘Ik heb tezamen met mijn grootvader (August), vader (Francois) en oom (Henri) ge tracht van de onderneming te ma ken wat er in de moeilijke haven van Terneuzen van te maken viel.’ En dat is heel wat. „Wat nu Ver brugge Terminals is, is voortgeko men uit Aug. de Meijer”, vertelt Tom de Meijer. Tom de Meijer vertelt hoe Aug. de Meijer in 1944 werkte voor het Amerikaanse leger in de haven van Terneuzen. „De haven van Ant werpen was nog niet open. Meer dan zestig Liberty-schepen losten in Terneuzen legervoertuigen, landmijnen, machinegeweren en ammunitie.” Recent kwam in de Vlissingse haven bij Verbrugge volop Amerikaans legermaterieel aan land. Tom de Meijer vindt het frappant dat bij een ‘opvolger’ van Aug. de Meijer de afgelopen tijd honderden tanks, pantservoertui gen en ander gevechtsmaterieel aankwamen. Hubert de Meijer had volgens zijn zoon Tom een vooruitziende blik. Hij was sterk voor een betere route voor de binnenvaart naar Pa rijs, de Schelde-Seine-verbinding. Pas jaren na Huberts dood in 1995 is gestart met de verbetering van die route en er wordt nog steeds aan gewerkt. Tom had geen zin om in de onder neming, Aug. de Meijer Zonen’s, te stappen. „Voor mijn vader te werken trok me niet en bovendien zat een overname door Nedlloyd er al aan te komen.” In 1964 ging Verbrugge een joint-venture aan met het Terneuzense havenbedrijf Dat is dan wel meteen de laatste kans, want het is het slotstuk van de megatransportoperatie die af gelopen drie weken plaatsvond. Na de aanvoer van de eerste brug op 26 januari gooide het weer roet in het eten. Wind verhin derde dat de eerste van vier sluis deuren kon worden gekanteld. Toen het weer gunstiger was, Aug. de Meijer. De familie De Meijer verkocht het belang in ‘Ver brugge de Meyer’ in de jaren 70 aan Nedlloyd en later nam Ver brugge dat over. zorgde technisch euvel bij de kanteloperatie nog eens voor een beetje vertraging, maar de afgelo pen dagen verliep dan toch alles voorspoedig. De vierde en laatste sluisdeur heeft zijn gang naar Terneuzen gemaakt en werd gis teren gekanteld. De deur wordt vandaag in de deurkas geplaatst. De brug, die aan de zuidelijke kant van de sluis komt te liggen, wordt vandaag vervoerd en in de juiste positie gedraaid. Hoe laat is nog niet duidelijk. Zodra het tijd stip bekend is, laat Nieuwe Sluis dat weten via haar liveblog. Mor gen wordt de brug op de goede hoogte gebracht. Vlaamse deelnemers. We letten op de kwaliteit van de set en de inter actie met het publiek, maar kijken ook hoe commercieel de dj’s zijn. Het is tegenwoordig heel belangrijk dat ze zich goed kunnen verkopen via social media”, aldus Keijmel. Een jury beoordeelt de dj’s, maar ook het publiek mag stemmen. De finale is op zaterdag 6 mei, de win naar krijgt twee tickets voor To morrowland. Dat de wedstrijd een opstapje kan zijn, bewees de Belg Alexander Merlin. Hij draaide vorig jaar voor dertigduizend man op To morrowland. Internationale loopbaan Tom de Meijer koos voor een in ternationale loopbaan als onder nemer en woont inmiddels in Maastricht. „Maar ik voel me Ter- neuzenaar en kom er nog vaak bij de Heemkundige Vereniging en mijn broer woont er nog.” Het boek van Tom de Meijer omschrijft honderd jaar in de Ter neuzense haven (1879-1979) aan de hand van de geschiedenis van een vermaard familiebedrijf. Het boek is te koop bij boekhandel Van de Sande in Terneuzen. Herinneringen „Mijn vader vertelde wel, maar niet zo uitgebreid. Toen Aug. de Meijer Zonen’s in 1979 honderd jaar bestond schreef Hubert zijn persoonlijke herinneringen op. „Ik denk dat hij schreef om de ge schiedenis van het familiebedrijf ooit te delen.” Maar dat kwam er niet van. In zijn aantekeningen ple liet partybussen rijden naar grote discotheken in België, later werd de organisatie ook partner van dancefestival Tomorrowland in Boom. Party People is betrokken bij Fe athers, dat geregeld dj-wedstrijden organiseert onder de noemer Girls Like Dj’s. Zaterdag 11 maart is het weer zo ver. Dan mag Zeeuws- Vlaams talent zich tonen in de be kende discotheek Ikon in Antwer pen. Dj’s kunnen zich nu inschrij ven via de website van Party People, ppzvl.nl. Er zit geen limiet op het aantal aanmeldingen. „We zetten in op zoveel mogelijk Zeeuws- Party People Zeeuws-Vlaanderen werd opgericht na de sluiting van discotheek Joy in Cadzand-Bad, in 2013. Geestelijk vader Sebastiaan Keijmel uit Breskens wilde daar mee voorkomen dat er voor Zeeuws-Vlaamse jongeren niets was op uitgaansgebied. Party Peo- VL WOENSDAG 15 FEBRUARI 2023 Bewogen tijden in de haven 100 jaar in de haven van Terneuzen BRESKENS TERNEUZEN - Tom de Meijer E Zeeuws-Vlaams dj-talent draait op zaterdag 11 maart in disco theek Ikon in Antwerpen. Wie die dag hoge ogen gooit, mag op 6 mei terugkeren voor de finale. Op die manier wil Party People Zeeuws-Vlaanderen jonge dj’s een podium bieden. August de Meijer met zijn kleinzoon Hubert omstreeks 1919. FOTO'S FAMILIE DE MEIJER Beeld van de Terneuzense ha ven, kort na de Tweede Wereld oorlog. - Raymond de Frel De geschiedenis van Aug. de Meijer Zonen’s 1879 -1979 door Hubert de Meijer (1909 -1995) bewerkt door zijn zoon Thomas de Meijer (1945) - Bob Maes Arie Westeneng Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50